Bezplatnú analýzu vzoriek vody zo studní pre obyvateľov urobí Východoslovenská vodárenská spoločnosť.
Bezplatnú analýzu vzoriek vody zo studní pre obyvateľov urobí Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS).
KOŠICE. Stane sa tak v rámci Svetového dňa vody, ktorý bude 22. marca vo všetkých zákazníckych centrách v kraji.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ľudia by mali doniesť vzorku 0,3 litra vody v čase od 8. do 14. hodiny. Výsledky rozboru na prítomnosť dusičnanov sa ľudia dozvedia na počkanie.
Nebezpečné studne
„Veľa studní obsahuje nebezpečné dusičnany. Hoci by voda z nekontrolovaných zdrojov mala byť analyzovaná, ľudia tak nerobia z finančného hľadiska. Čakajú na bezplatné rozbory a aj tak sa stane, že pri prekročenom množstve dusičnanov na nápravu nehľadia,“ dozvedeli sme sa od vodárov.
Tí vlani urobili bezplatný rozbor 3168 vzoriek vody, pričom až 881 z nich vykazovalo zvýšenú prítomnosť dusičnanov.
„Limit pre koncentráciu dusičnanov je stanovený na 50 mg/l, pre malé deti a dojčatá na 15 mg/l. Voda s ich vysokou koncentráciou je pritom nevhodná na pitie. V tráviacom trakte sa menia na nitrosoamíny, ktoré spôsobujú rakovinu žalúdka, čriev i pečene, dokonca majú vplyv aj na reprodukčné procesy,“ hovorí vedúca útvaru laboratórnych činností VVS Nataša Riganová.
Ako dodala, najhoršia situácia je v okrese Trebišov, kde vlani namerali až 64,84 % nevyhovujúcich vzoriek, problémom je však aj okres Košice - okolie, kde nie je v poriadku až tretina studní.
„Medzi obce s nevyhovujúcimi vzorkami v okolí Košíc patria aj Valaliky, Haniska, Hodkovce, Komárovce, Šemša, Janík i Čaňa. Vlani sme zistili, že v Komárovciach z 52 studní nevyhovovalo až 37, v Buzici z pätnástich šesť. Problém je aj v Košiciach, no keďže je tu vysoká napojenosť na vodovod, nie je tak výrazný,“ vysvetľuje Riganová.
Okrem vodárov urobia rozbory vody aj pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na Rooseveltovej a Ipeľskej ulici. Ľudia môžu priniesť vodu 21. marca od 8. do 12. hodiny.
Stav vodomeru nahlásite aj elektronicky
VVS pripravila pre ľudí internetový portál, kde si môžu pozrieť údaje o svojom odbere, úhradách či nedoplatkoch. Kto chce službu využiť, musí sa zaregistrovať na zákazníckom mieste, kde mu dajú meno a heslo.
„Ľudia túto službu žiadali, osobne už nechodia tak často, skôr telefonujú. Do mesiaca by si mali vedieť zmeniť z domu aj fakturačnú adresu, či nahlásiť stav vodomeru. Dokonca vie systém odberateľa upozorniť na nezvyčajne veľký odber vody, aby si vedel skontrolovať prípadné úniky vody.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári