Košičanky začali skvele, porazili Galatasaray

(Autor: TASR/Fiba europe)
Sportnet|18. mar 2013 o 18:04

Basketbalistky Good Angels Košice porazili v prvom zápase Final Eight Euroligy Galatasaray Istanbul 71:65.

JEKATERINBURG/KOŠICE. Basketbalistkám Good Angels Košice vyšiel senzačne vstup do finálového turnaja euroligového Final Four v ruskom Jekaterinburgu.

Najmä vďaka výkonu v prvom polčase, ktorý vyhrali 46:16, porazili napokon turecký Galatasaray Istanbul 71:65 a pripísali si do tabuľky skupiny prvú výhru.

Favorit z Turecka predviedol v prvom polčase mimoriadne letargický výkon, ktorý však neznižuje kvalitu vystúpenia zvereniek Maroša Kováčika.

V utorok to pre Good Angels bude už od úvodu dozaista iná pesnička, od 14.00 SEČ nastúpia proti najväčšiemu favoritovi na celkový triumf - usporiadateľskému klubu UMMC Jekaterinburg.

Rozhodol prvý polčas

Košičanky odštartovali lepšie, po brejku sa presadila Bojovičová a vzápätí zvýšila na 4:0 Piersonová. Po troch minútach viedli zverenky trénera Maroša Kováčika už 10:3 a po šiestich 14:5, na čo reagoval kouč tureckého tímu oddychovým časom.

Košičanky držali dobrou obranou súperky ďaleko od koša a Turkyniam sa nedarila ani streľba z diaľky.

Vedenie majsteriek Slovenska tak postupne narástlo a po prvej štvrtine mali 14-bodový náskok 24:10.

Po úspešnom trojbodovom pokuse Sverrisdóttirovej viedli Košičanky už o dvadsaťjeden bodov 33:12 a turecký kouč si vyžiadal aj druhý time out.

Ani ten však jeho zverenkyne nenakoplo, v útoku sa stále trápili a nedokázali sa prebojovať cez dobre fungujúcu defenzívu súperiek.

Košičanky hrali naopak v pohode a po prvom polčase vyhrávali vysoko 46:16.

Súper doťahoval, no nedotiahol

Turkyne zabrali v úvode druhého polčasu a osembodovou šnúrou sa dotiahli na 24:46. Po trojke Bojovičovej svietilo na ukazovateli skóre 53:24, no prišla ďalšia bodová séria Istanbulu, ktorý skresal náskok súperiek o jedenásť bodov (53:35).

Košičanky však aj po tretej štvrtine viedli o 19 bodov a kráčali za prvým a veľmi dôležitým víťazstvom na turnaji.

"Anjelky" si do šiestej minúty pred koncom udržiavali približne 20-bodový náskok, no Turkyne potom tromi trojkami znížili na 53:65.

Istanbulčanky v závere vsadil všetko na jedinú kartu, súperky napádali po celej palubovke, čím ich nútili k mnohým chybám.

Minútu pred koncom mali Košičanky už len osembodový náskok, ale nakoniec sa tešili z triumfu 71:65.

Jendrichovský: Prvý polčas bol rozprávkový

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Good Angels: "Boli to dva absolútne rozdielne polčasy. Prvý bol z našej strane rozprávkový. Fantastická práca realizačného tímu, ktorý pripravil na Galatasaray famóznu taktiku. Dokázali sme ich udržať na šestnástich bodoch. Vyhrali sme o 30 bodov, čo je neskutočná záležitosť. To, čo sme tam predviedli, bola óda na basketbal. Do druhého polčasu sme vstúpili nekoncentrovane a hlavne tým, že Galatasaray pritlačil na maximálnu mieru, tak my sme sa začali obávať a zbytočne sme ich pustili do zápasu. Začali sme kopiť chybu za chybou, ale asi najrozhodujúcejšie bolo, že sa im začala dariť streľba z veľkých vzdialeností. Škoda, že z nášho náskoku skresali až tak veľa. Máme jedno cenné víťazstvo, ale ešte nemáme nič vyhraté. Do zajtrajšieho zápasu pôjdeme s cieľom vyhrať bez ohľadu na to, kto proti nám stojí. Dnes sme dokázali, že vieme hrať výborný basketbal."

Fakty

Good Angels Košice - Galatasaray Istanbul 71:65 (46:16)

Zostava a body GA: Piersonová 15, Quigleyová 13, Bojovičová 9, Kupčíková 6, Kulichová 6 (Lacyová 11, Krivačevičová 9, Sverrisdóttirová 2, Hruščáková),

Najviac bodov Galatasaray: Lyttleová 15, Albenová 11, TH: 14/8-15/11, trojky: 5:2, fauly: 20:20, 5 faulov: Bojovičová.

Ďalší výsledok A-skupiny: UMMC Jekaterinburg (Rus.) - CCC Polkowice (Poľ.) 68:45 (21:14, 14:8, 13:17, 20:6)

Najviac bodov: C. Parkerová 17 (13 doskokov), Grudová 15, Jekabsone-Žogotová 11 (3 trojky) - Leciejewská a Ogwumikeová po 10