Korzár logo Korzár Košice

Košičana na pláži Bondi vyhnali z vody. Hrozil útok žraloka

Košičan Ivan Hajdu v Austrálii pochodil dominanty, hádzal oštepom, stretol sa s domorodcami a občas si dal malé pivo za 5,5 dolára.

Na jednej z pláží. Aj táto je kvôli žralokom monitorovaná.Na jednej z pláží. Aj táto je kvôli žralokom monitorovaná. (Zdroj: archív I. H.)

Košičan Ivan Hajdu v Austrálii pochodil dominanty, hádzal oštepom, stretol sa s domorodcami a občas si dal malé pivo za 5,5 dolára.

KOŠICE. Do Austrálie sa Ivan Hajdu už raz chystal pred 10 rokmi. Vtedy mu to nevyšlo kvôli vízam, preto uvítal možnosť pozrieť sa na opačný koniec zemegule tentoraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Mal som tú výhodu, že syn v Austrálii študuje i pracuje a mal som tam teda zabezpečené ubytovanie. Je to veľká výhoda, lebo Austrália je pre bežného Slováka poriadne drahá záležitosť. Bol som síce pripravený na vyššie ceny, ale zaskočený som bol aj tak.“

SkryťVypnúť reklamu

Košický cestovateľ sa najviac obával dlhého letu, lebo v lietadle mal stráviť takmer 24 hodín. Ale ako s odstupom času tvrdí, napokon to nebolo až také zlé. Moderné lietadlá majú na palube pre každého cestujúceho slušný výber filmov aj hudby, takže cesta ubehla celkom pohodlne.

Ako však Ivan predpokladal, najväčší bol teplotný rozdiel v cieli cesty. Zo Slovenska, kde práve začali decembrové zimy, mieril na južnú pologuľu, kde vrcholilo leto. V Sydney ho privítalo príjemných 28 °C.

„Prvých pár dní sme strávili obhliadkou mesta. Nutnosťou v Sydney je Opera House, most Harbour Bridge, ktorý mne zaimponoval najviac. Dá sa na neho vyjsť peši až nahor so sprievodcom, ale cena takmer 200 dolárov na osobu ma odradila. Preto som ho obdivoval len zospodu a z auta, keď sme po ňom prechádzali.“

SkryťVypnúť reklamu

Nemenej atraktívne sú pláže, napríklad Bondi, Manly a Coogee. V blízkosti alebo takmer priamo v Sydney je ich viac a všetky majú kapacitu niekoľko desiatok tisíc ľudí.

„Pláže sú monitorované zo vzduchu aj z vody kvôli žralokom, a aj počas môjho pobytu sa stalo, že všetkých vyhnali z vody na najnavštevovanejšej pláži Bondi. Mimochodom, v čase najväčších horúčav sú pláže plné kúpajúcich sa návštevníkov aj cez noc.“

Opera House. Jedna z najväčších atrakcií Sydney.

Vyskúšal hod oštepom

Po troch dňoch pobytu v Sydney Ivan so synom vyrazili na prvý z plánovaných výletov – na návštevu Ayers Rock (alebo v domorodej reči Uluru). Ako napovedá anglický názov, je to obrovská červená skala, vyčnievajúca zo zeme a siahajúca 6000 m pod jej povrch. Je to monolit, teda kus kameňa a v okolitej rovinatej krajine pôsobí fascinujúcim dojmom.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to vyhľadávaná turistická destinácia a zároveň posvätné miesto miestnych domorodcov, ktorých volajú aboriginees. Tí vôbec nie sú nadšení hordami turistov. Hoci v turistických príručkách žiadajú turistov, aby sa nešplhali na vrchol skaly z úcty k domorodcom, osadili na ňu pomocné reťaze, aby sa tam dalo ľahšie vyjsť. Nuž, čo dodať...“

Košičan so synom navštívili Uluru pri východe slnka a tiež pri západe, keď skala mení svoje farby. S domorodou sprievodkyňou absolvovali pešiu túru po úpätí skaly a rešpektovali doporučenie neísť až na vrchol.

Okrem skaly a podobného miesta s názvom Katja Kuta neďaleko nie je vo vzdialenosti 450 km žiadna civilizácia. Otec so synom sa stretli s domorodcami, ktorí už nežijú v buši. Ukázali im, ako sa niekedy žilo v divokej prírode.

„Vyskúšali sme si hod oštepom, používaným v minulosti na lov klokanov. Vyrába sa z tvrdého dreva a spevňuje sa pomocou rozžutých klokaních šliach, ktoré sa po usušení stiahnu a vytvoria pevný spoj. Domorodci sa nechcú fotiť, lebo veria, že s fotografiou si odnesieme aj kus ich duše. Toto sme tiež rešpektovali.“

Uluru sa nachádza v strede Austrálie a sú tam pre Európana nenormálne horúčavy. V čase pobytu oboch Slovákov tam bolo 43 °C. Ivan tvrdí, že sa človek cíti ako v peci a široko ďaleko nie je žiadna rieka alebo jazero. Dodal, že v okolí Uluru prvýkrát videl na vlastné oči klokana vo voľnej prírode.

Domorodci sa predvádzajú turistom. Tradičný tanec na Uluru.

Pozor na tekutiny!

Po návrate do Sydney sa Ivan venoval len prehliadke mesta a okolia, najmä pláží. V Sydney žije obrovské množstvo rôznych národností, najviac však Aziatov, ktorých prílev do krajiny neutícha, čo je veľká škoda.

Niektoré štvrte totiž pripomínajú skôr ázijské mestá a týmto tempom budú čoskoro úplne zaplavené.

„Môj najkrajší zážitok v Sydney bol novoročný ohňostroj v prístave, ktorý je svetoznámou udalosťou a navštevujú ho turisti z celého sveta. Ľudia sa tam zhromažďujú už aj 24 hodín vopred, len aby si zabezpečili čo najlepšie miesto. Dá sa kúpiť aj 'miestenka' v niektorej z reštaurácií s perfektným výhľadom, ale treba si za to zaplatiť. Nám ponúkali miesto za 500 dolárov na osobu spolu s jednoduchým menu.“

Ivan so synom vyrazili do prístavu o 22. hodine večer a vďaka mladíkovej znalosti pomerov a drzosti sa nakoniec predrali na celkom dobré miesto. Na Silvestra sa tam tiesnila hlava na hlave v počte asi 1,5 milióna ľudí, ale vraj to stálo za to.

Ivan však druhým dychom dodáva upozornenie: „Treba si kontrolovať príjem tekutín, lebo dostať sa k nejakému WC môže trvať dlhšie, než je človek schopný potrebu zadržať. Nám po ohňostroji trvalo päť hodín, než sme sa dostali domov.“

Ayers Rock. Košičan pred „červenou skalou“.

Ceny sú vysoké

Samozrejme, Ivan so synom si dopriali aj posedenie v reštaurácii, či pri pivku v pube. Cenovo to však nie je nič pre našinca.

„Naše 'malé' pivo som pil najlacnejšie za 5,5 dolárov. Škatuľka značky Marlboro ma vyšla asi 15 dolárov, neviem presne, lebo som si tam žiadne cigarety nekúpil. Kartón lacných cigariet stál 120 dolárov. Na bujarú celonočnú diskotéku je 100 dolárov (teda asi 80 €) na osobu málo.“

Mimochodom, v Austrálii vyhlásili tvrdý boj proti fajčeniu. Okrem spomínaných vysokých cien za cigarety je zakázaná akákoľvek reklama.

„Cigarety nie sú v predajniach vystavené, sú uložené akoby 'pod pultom'. Všetky značky sú povinne balené do rovnakých krabičiek odpudzujúcich farieb s výraznou fotografiou chorého človeka. To, že ide o povedzme Marlborky, udáva len nenápadný nápis na krabičke,“ spomína Ivan.

Na záver však pripomína, že on nešiel do Austrálie kvôli týmto veciam, takže vysoké ceny ho netrápili. Austrálčania sú podľa neho veľmi príjemní a milí ľudia. „Život u nich sa mi zdal taký 'pohodový'. A ja im ho závidím,“ dodal Ivan Hajdu.


australia-vanuatu-381_res.jpg

Most Harbour Bridge. Výstup až nahor stojí 200 dolárov.

Foto k článku: archív I. H.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 990
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 536
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 916
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 739
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 148
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 122
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 575
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 153
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 048
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 946
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 651
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 349
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 462
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 248
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 676
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 592
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Areál Harvardovej univerzity.

Snyder by za demokraciu bojovať zostal.


28
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


4
Ľudová manifestácia na Sofijskom námestí v Kyjeve v marci 1917 počas Februárovej revolúcie. Jednou z požiadaviek bolo presadenie širokej autonómie pre Ukrajinu.

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší 2
Mazda EZ-60 príde aj do Európy.

Tretia generácia je za rohom.


4
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 048
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 946
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 651
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 349
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 462
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 248
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 676
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 592
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu