Good Angels skvelé ťaženie v Eurolige bronzom nevyšperkovali

Basketbalistka slovenského šampióna Good Angels Košice Plenette Piersonová (vľavo) a hráčka francúzskeho klubu Bourges Basket Emmeline Ndongueová v zápase o bronzové medaily na finálovom turnaji Final Eight Európskej ligy. (Autor: TASR / FIBA Europe)
Sportnet|24. mar 2013 o 13:10

Najúspešnejšiu sezónu v dejinách basketbalového klubu Good Angels Košice neprikrášlila bronzová medaila.

Najúspešnejšiu sezónu v dejinách slovenského ženského basketbalového klubu Good Angels Košice neprikrášlila bronzová medaila.

JEKATERINBURG. Tím, ktorému právom patrí prívlastok najväčšie prekvapenie tejto euroligovej sezóny, si v nedeľňajšom stretnutí o 3. miesto na záverečnom turnaji Final Eight 2013 v ruskom Jekaterinburgu neporadil s francúzskym družstvom Bourges Basket, hoci nad ním v prvom polčase viedol 12-bodovým rozdielom.

Zverenky Maroša Kováčika prehrali 57:65 (27:26) a obsadili štvrté miesto.

Priebeh zápasu

Po vyrovnanej prvej polovici úvodnej štvrtiny sa Košice odpútali 11-bodovou šnúrou. Od priaznivého stavu 8:7 odskočili na 19:7, ale zo sľubného náskoku sa netešili dlho.

Hráčky Bourges zvládli väčšiu časť druhej desaťminútovky vydareným úsekom 16:4, vďaka čomu vyrovnali skóre (23:23).

Majsterky Slovenska ešte odskočili na 27:23, no skúsená stredná rozohrávačka Dumercová svojou priebežnou treťou trojkou znížila na konci prvej polovice duelu na 26:27 .

Košičanky v tretej štvrtine o čosi spresnili streľbu a v 25. min sa ujali vedenia 38:33. Opäť však nezvládli druhú polovicu desaťminútovky, na konci ktorej francúzsky tím otočil skóre vo svoj prospech - 42:40.

Vypracovaný tesný náskok Bourges už nepustilo z rúk, ba ho ešte postupne zveľadilo. V 37. min odskočilo na 52:46, nasledoval oddychový čas trénera Maroša Kováčika, ale Košiciam nepomohol.

O víťazovi bolo rozhodnuté 1,5 minúty pred koncom, keď svietil na tabuli stav 58:46.

Jendrichovský: Je to obrovské sklamanie

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Good Angels: "Určite to je obrovské sklamanie. Nedokázali sme naplniť náš veľký sen a odniesť si z Jekaterinburgu medailu. Bourges hralo podstatne disciplinovanejšie ako my. Dodržiavalo taktiku ďaleko lepšie a okrem prvej štvrtiny sme sa ťažko presadzovali proti vynikajúcej obrane."

"Ak by sme mali viac síl, vydržali by sme dlhšie. Nepremieňali sme strely z diaľky ani trestné hody, Bourges s individuálne najlepšou rozohrávačkou Céline Dumercovou dokráčalo k zaslúženému víťazstvu," zhodnotil Jendrichovský.

O 4. mieste v konečnom účtovaní v nedeľu nehovoril, v tíme po prehre, pochopiteľne, nevládla radosť. "Sklamanie je krátko po zápase skutočne veľmi veľké. Určite sa tento nesporný úspech bude triezvejšie hodnotiť až zajtra."

Líderkou košického družstva v Jekaterinburgu bola s priemerom 15,2 bodu 31-ročná americká veteránka Plenette Piersonová.

"Vo fantastickej forme odohrala celý turnaj. Aj u nej však bolo vidieť, že jej dochádzajú sily, navyše ju obmedzovalo koleno. Každopádne si však zaslúži absolutórium," poznamenal D. Jendrichovský.

"V ostatných zápasoch sa k Plenette pridali ďalšie dievčatá, ale nedá sa povedať, že by si niektorá držala stabilnú formu. Vrátane Allie Quigleyovej, ktorá bola v nedeľu našou najlepšie bodujúcou hráčkou, no úspešnosť jej streľby výrazne poklesla. Bolo to však spôsobené tým, že súperky si na ňu dávali ďaleko väčší pozor."

Úspech Košíc prišiel jedenásť rokov po takisto 4. mieste basketbalistiek SCP Ružomberok (Liévine 2002) v tejto najprestížnejšej ženskej klubovej súťaži v Európe.

"Je ťažké porovnávať túto dobu s minulou. My sme uhrali fantastický výsledok, ale dnes sme premrhali šancu priniesť medailu na Slovensko," skonštatoval smutne Jendrichovský.

Výprava s hráčkami a zástupcami basketbalového klubu Good Angels Košice sa z ruského Jekaterinburgu vráti do metropoly východného Slovenska v pondelok 25. marca krátko popoludní. Ako informuje web basket.sk, jej prílet je naplánovaný na 13.00 h.

Vyhral Jekaterinburg

Suverénnymi víťazkami Európskej ligy žien 2012/2013 sa stali basketbalistky favorizovaného ruského klubu UMMC Jekaterinburg.

Zverenky nemeckého trénera Olafa Langeho triumfovali v nedeľňajšom finálovom stretnutí na záverečnom turnaji Final Eight nad tureckým tímom Fenerbahce Istanbul presvedčivo 82:56 a získali svoju druhú víťaznú trofej (predtým v roku 2003).

Výsledky

Nedeľňajšie stretnuta na záverečnom turnaji basketbalovej Euroligy žien Final Eight 2013 v ruskom Jekaterinburgu (18. - 24. marca):

• O 3. MIESTO

Bourges Basket (Fr.) - Good Angels Košice (SR) 65:57 (7:19, 19:8, 16:13, 23:17)

Zostavy a body:

Bourges: Dumercová 24 (4 trojky), Ndongueová 10, Colemanová 9, Leedhamová 8, Miyemová 4/10 doskokov (Berniesová 10, Diallová, Skrbová a Krawczyková po 0)

Good Angels: Quigleyová 18, Piersonová 10, Bojovičová a Kulichová po 3, Kupčíková 2 (Lacyová 11, Krivačevičová 8, Sverrisdóttirová 2, Hruščáková 0)

TH: 22/16 - 18/9, fauly: 17 - 24, trojky: 7 - 2

• FINÁLE

UMMC Jekaterinburg (Rus.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 82:56 (26:11, 13:13, 27:20, 16:12)

Najviac bodov: C. Parkerová 24 (11 doskokov), Taurasiová 14 - Matovičová a McCoughtryová po 22

Domov»Sportnet na východe»Good Angels skvelé ťaženie v Eurolige bronzom nevyšperkovali