V plnom prúde je už kurz rómskeho jazyka, ktorý je súčasťou projektu Regionálna sociálna mapa Regsom-Regszom.
KOŠICE. Do bezplatného kurzu, ktorý organizuje Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied v Košiciach, sa prihlásilo 18 ľudí.
Takmer polovicu tvoria príslušníci poriadkovej polície, ktorí chodia do osád, rómsky sa učia aj tri učiteľky MŠ na sídlisku Lunik IX.
Po práci sadajú do lavíc
Keďže sa pri práci často stretávajú s Rómami, rozhodli sa, že dvakrát do týždňa budú počas 4 mesiacov sadať po práci do školských lavíc. Medzi nimi aj odborná koordinátorka projektu Timea Verešová.
„Rómsky jazyk nie je ľahký, najmä preto, že má sedem pádov,“ povedala nám. „Treba preto rozmýšľať a tvoriť podľa toho koncovky. Ak sa ale systematicky a priebežne učíte, dá sa to zvládnuť. Rozmýšľanie v rómčine je celkom iné ako v slovenčine, rómsky jazyk napríklad nepozná slovo mať - vlastniť. Na dosť vecí majú výrazy, ale veľa nových slov musia i vytvárať. Rómčina má aj číslovky, keď som sa ale jedného Róma opýtala, ako sa povie sedemnásť, odpovedal, že sedemnásť. Do desať totiž rátajú po rómsky a potom už po slovensky. Dávajú aj mäkčene na ď, ť, ň, ľ, čo v slovenčine nie je. Rozdiel je i v tom, že kým slovenskí Rómovia píšu slovenským, maďarskí zas maďarským pravopisom.“
Pomáha unikátny slovník
Projekt Regsom-Regszom podporil Európsky fond sociálneho rozvoja sumou vyše 205-tisíc eur. Práve vďaka tomu je kurz rómčiny zadarmo.
Frekventantom kurzu veľmi pomáha pri štúdiu aj unikátny slovensko-rómsky a rómsko-slovenský slovník.
Autorkami sú riaditeľka Súkromného gymnázia na Galaktickej ulici v Košiciach Anna Koptová, ktorá vedie výučbu rómčiny, a jej dcéra Martina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári