Teda šibanie a oblievanie tzv. nežnejšej polovičky ľudstva. Nie každý však má na tieto tradície rovnaký názor. Ten odlišný a najmä odmietavý včera na Hlavnej ulici prezentovalo dvanásť mladých žien.
Veľkonočný pondelok je už od nepamäti dňom, keď muži oblievajú ženy vodou a šibú korbáčmi. Údajne preto, aby boli po celý rok zdravé a pekné. Ak voda nebola príliš studená a šľahanie korbáčmi bolestivé, ženy tento deň ako-tak pretrpeli. Časom však aj medzi nimi narastal počet odporkýň, ktoré Veľkonočné pondelky považujú za určitú formu týrania žien alebo snahu mužov dokázať, že sú niečo viac. Skoncovať s týmito predsudkami ich viedlo k zorganizovaniu včerajšej akcie.
"Už bolo treba dať mužskému besneniu rázne STOP," povedala nám na margo včerajšej akcie hovorkyňa protestujúcich žien Femina Vyšibaná. "Chápeme, že zvyky sú zvyky, ale už máme našťastie 21. storočie, a preto by sa mali trochu zmodernizovať. Tak, ako zaniklo upaľovanie Moreny a jej hádzanie do vody, malo by sa upustiť aj od šibania a oblievania. Namiesto toho by sa mohlo zaviesť napríklad obdarúvanie žien jarnými kvetmi alebo drobnými darmi. Určite by im to bolo milšie, ako sa denne niekoľkokrát prezliekať z mokrého do suchého oblečenia."
Ako sme sa od F. Vyšibanej dozvedeli, na spôsobe protestu sa ženy, združené v klube FEMINITA, nevedeli dlho zhodnúť. Niektoré navrhovali držať hladovku alebo aspoň diétu, iné obrátiť sa na Ústavný súd SR. Boli totiž presvedčené, že šibanie a oblievanie nesie znaky trestného činu týrania a je v rozpore s Ústavou SR či Základnou listinou o ľudských právach. Napokon sa pre začiatok rozhodli zvoliť menej radikálnu formu protestu. Postavili sa na Hlavnú ulicu a do rúk vzali malé transparenty, ktorými chceli upozorniť na svoj problém. A aby na seba upútali pozornosť, hoci im počasie príliš neprialo, vyzliekli sa do plaviek.
"Túto formu protestu sme odkukali od žien z Iránu," prezradila F. Vyšibaná, odkiaľ si Košičanky požičali "plavkovú" formu protestu. "Iránske dievčatá chceli takto pred rokmi upozorniť na nepísaný zákon, ktorý im zakazoval nosiť do zamestnania tango nohavičky a podprsenky bez ramienok. Stáli takto v centre Teheránu dovtedy, kým im iránsky parlament vyhovel a prijal zákon, ktorý zakazoval diskrimináciu v obliekaní. Samozrejme, najprv si museli protestujúce ženy na ulici všimnúť médiá, tie potom rozprúdili na verejnosti diskusiu a tá napokon viedla k úspechu. Podobný by sme chceli svojou akciou dosiahnuť aj my."
Až v prípade, že neuspejú, sú Košičanky z klubu FEMINITA rozhodnuté pritvrdiť. Spôsobov majú pripravených niekoľko. Tie slobodné budú napríklad odmietať pozvania na rande a vydaté zredukujú plnenie niektorých manželských povinností. Napríklad tých, čo sú spojené s varením, praním, žehlením či sexom.
"V pondelok uvidíme, či sa muži spamätali, alebo budú naďalej dodržiavať tie nezmyselné tradície. Veríme, že si dajú povedať a navždy tak pošlú do histórie tie nezmyselné a naše zdravie ohrozujúce tradície," dodala na záver F. Vyšibaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári