Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela

Oceliari po skvelej sérii postúpili do finále extraligy

Hokejisti úradujúceho vicemajstra z Košíc zvíťazili na domácom ľade nad Nitrou 6:3 a postúpili do finále.

Košičania sa radujú z víťazstva.(Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)

KOŠICE. Hokejisti HC Košice sa stali trinástykrát v histórii finalistami najvyššej slovenskej súťaže.

Šesťnásobný majster SR zvíťazil v 5. zápase semifinále Slovnaft play off Tipsport extraligy na domácom ľade nad Nitrou 6:3 a postúpil do finále, keď v sérii hranej na štyri víťazstvá dominoval 4:1 na zápasy.

Oceliari si zahrajú šieste finále v sérii. Naposledy v ňom chýbali v sezóne 2006/07.

Košičania o svojom triumfe rozhodli na začiatku druhej tretiny, keď v rozpätí necelej minúty a pol dokázali tri razy skórovať (od 23. do 24. minúty).

Priebeh zápasu

Košičania zaznamenali raketový úvod, už po 23 sekundách otvoril skóre duelu Jenčík, ktorý z pravej strany prekvapil brankára Nitry - 1:0.

Hostia odpovedali takmer okamžite a približne v polovici 2. minúty zrovnal strelou do prázdnej bránky Mašlonka - 1:1.

Hra sa zrýchlila a útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. V 7. minúte bol blízko ku gólu Novotný, no Hollý podržal svoj tím.

Na opačnej strane pohrozil ešte v tej istej minúte Podstavek, ani on však nezmenil stav stretnutia.

V 12. minúte pri presilovej hre Nitry piatich proti trom narazil za košickou bránkou Deyla na mantinel Bača a domáceho obrancu odniesli na nosidlách s podozrením na otras mozgu.

Deyla ošetrujú na ľade. Foto: TASR/František Iván

V ďalšom priebehu sa pritvrdilo, hráči dohrávali súboje a neraz to medzi nimi na ľadovej ploche iskrilo. Obidve družstvá si do konca prvej dvadsaťminútovky vypracovali viacero šancí, no gól padol až minútu pred jej koncom.

V početnej výhode o dvoch hráčov sa presadil zblízka Pašek a oceliari po druhý raz v stretnutí vyhrávali najtesnejším rozdielom - 2:1.

Vstup do druhého dejstva vyšiel domácim hráčom, ktorí v rozpätí necelej minúty a pol skórovali tri razy a prakticky rozhodli o svojom postupe do finále play off slovenskej extraligy.

V 23. minúte sa presadil Slovák, ktorý vymietol ľavý horný roh nitrianskej bránky a po ňom o 24 sekúnd vyhnal Hollého z bránky tvrdou strelou Jenčík - 4:1.

Laco sa v bránke nestihol ani len ohriať a o 51 sekúnd neskôr už vyťahoval puk zo svojej siete, keď ho po dorážke prekonal bekhendom Slovák - 5:1.

Oceliari mali hru vo svojich rukách a hostia im svojou nedisciplinovanosťou pomáhali držať puk na svojich hokejkách.

V 33. minúte mohol zvýšiť na rozdiel piatich gólov Haščák, ale v ideálnej šanci, trafil iba dobre postaveného Laca.

Nitrania znížili o tri minúty neskôr z hokejky Tománka, ktorý zužitkoval početnú výhodu - 5:2.

Od úvodu tretej tretiny Košičania dobre bránili a čakali na chybu súpera. Nitrania sa snažili tlačiť do zakončenia, ale len ťažko sa presadzovali cez prehustený priestor pred Hylákom. Ak sa aj k zakončeniu dostali, tak nemali dostatok času na presnú streľbu alebo ich puky končili na košickom brankárovi.

Hostia vykresali iskierku nádeje v 53. minúte, keď sa v oslabení dokázal presadiť v súboji jeden na jedného Tománek a následne i presne zakončiť - 5:3.

Bodku za stretnutím dal strelou od modrej čiary v presilovej hre Štrbák - 6:3.

Povedali po zápase

Milan Staš (tréner Košíc): "Je pravdou, že posledný krok býva najťažší. Ani dnes sme to nemali jednoduché. Aj keď sme dali rýchly gól, súper vzápätí vyrovnal. Rozhodujúce boli naše tri presné zásahy v úvode druhej tretiny. Až do konca sme sa snažili koncentrovať a nedovoliť súperovi dosiahnuť zvrat."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Dnešný zápas sa podobal tým predchádzajúcim. Dostali sme veľmi rýchly gól a aj keď sme vzápätí vyrovnali, Košičania sa ešte v prvej časti dostali do vedenia a na začiatku druhej tretiny troma gólmi rozhodli. Myslím si, že v celej sérii bol rozhodujúci druhý zápas. Ak by sme udržali najtesnejšie vedenie až do konca, mohlo to byť o niečom inom."

Fakty

HC Košice - HK Nitra 6:3 (2:1, 3:1, 1:1)

Góly: 1. Jenčík (Cebák, Pašek), 19. Pašek (Marcinko, Cebák), 23. Slovák (Novotný, Jokeľ), 23. Jenčík (Haščák, Štrbák), 24. Slovák (Novotný, Jokeľ), 59. Štrbák (Spilar, Pašek) - 2. Mašlonka (Hrnka), 36. Tománek (Stumpel, Kőnig), 53. Tománek (Kőnig).

- na zápasy: 4:1, do finále postúpil HC Košice

Rozhodovali: Jonák, Kubuš - M. Korba, Smrek

vylúčení: 8:11, navyše: Spilar 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Haščák 10 minút za nešportové správanie - Hamrák 5+DKZ+trest v hre, L. Novák 10 minút za nešportové správanie,

presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, striedania: 23. Laco (Nitra) namiesto Hollého, 28. Macejko (Košice) zapojil sa do hry,

7090 divákov

Zostavy:

Košice:

Hylák - Cebák, Štrbák, Deyl, Šeda, Martin Chovan, Takáč, M. Novák, 28. Macejko - Haščák, Pašek, Jenčík - Gmitter, Marcinko, Spilar - Novotný, Slovák, Jokeľ - Matis, Mlynarovič, Svitana

Nitra:

Hollý (23. Laco) - Bača, Kőnig, Nádašdi, Rais, Vosátko, Ordzovenský, Trefný - Tománek, Stumpel, Pupák - L. Novák, Chrenko, Podstavek - Hrnka, Hamrák, Mašlonka - Kadura, Jokila, Kmeč

Pri Rožňave vznikne 70 pracovných miest

Investor žiada od štátu investičnú pomoc štyri milióny eur.

Ochladenie prinieslo výrazné zrážky na Spiši

Viac napršalo i na hornom Šariši, v Tatrách môže mrznúť.

Na Štúrovej obmedzí vodičov asfaltovanie

Pre vykládku vagónov Légiovlaku tiež uzavrú časť košickej Hlavnej.

Športový víkend východniarov – servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch.

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.