Úmysel premiéra Roberta Fica, ktorý nevylúčil sťahovanie Daňového úradu z Rozvojovej 2, môžu výrazne narušiť výsledky meraní pracovného ovzdušia v tejto budove. Žiadne výsledky neprekročili povolené hodnoty.
KOŠICE. Hoci Finančná správa by ich mala oficiálne vyhlásiť až dnes, nám sa ich podarilo získať už cez víkend.
Výsledky spracované košickou pobočkou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) poukazujú na to, že ani v jednej z odobraných vzoriek neboli prekročené maximálne hodnoty formaldehydu a amoniaku.
Rovnako negatívne dopadli aj testy na prítomnosť baktérií, ako je napr. stafylokok, plesní a kvasiniek. Záhada, čo už vyše roka spôsobuje zdravotné problémy daňovákov, tak aj naďalej pokračuje.
Ščurka: Potvrdili sa naše slová
Správa z ÚVZ nenašla z mikrobiologického ani chemického hľadiska nič, čo by nasvedčovalo, že budova nie je zdravotne vyhovujúca.
Na druhej strane reálne existuje 21 zamestnancov, u ktorých lekári zistili zdravotné problémy. Konkrétne išlo o pozitívny nález na prítomnosť kyseliny mravčej, ktorá je dôsledkom metabolizácie formaldehydu.
Ako nám včera povedal majiteľ budovy na Rozvojovej a bývalý okresný šéf SDKÚ v Nitre Ondrej Ščurka, výsledky meraní len potvrdzujú ich predchádzajúce slová o zdravotnej nezávadnosti budovy.
Aj preto verí, že štát teraz nemá žiaden dôvod nedodržať s ním nájomnú zmluvu do roku 2016, za základe ktorej ročne dostáva 1,12 milióna eur.
„Čo sa týka zdravotných problémov zamestnancov DÚ, ozaj neviem, odkiaľ mohli vzniknúť. Pre mňa je to tiež záhadou, lebo nikto z ostatných 15 nájomcov v našej budove takéto problémy nemá,“ povedal nám.
V jednej kancelárii sa takmer prekročil limit amoniaku
Podľa ÚVZ v miestnostiach na jednotlivých poschodiach, v zasadačke, v kryte CO a ani v klientskej zóne na prízemí „stredná hodnota formaldehydu vypočítaná ako aritmetický priemer zo vzoriek neprekračuje najvyššiu prípustnú hodnotu.
„Z pohľadu jednotlivých vzoriek nedosahovala maximálna koncentrácia formaldehydu po zohľadnení 12–percentnej hodnoty tolerancie, ktorá zvýšila koncentráciu, ani polovicu maximálnej hodnoty. Trochu iné to bolo u amoniaku, kde sa vzorka v miestnosti č. 239 priblížila k limitnej hodnote. Koncentrácia tohto plynu po zohľadnení 3,9-percentnej hodnoty tolerancie dosiahla 196,20 µg/m3, čo je len o niečo menej ako limitná hodnota 200 µg/m3. V zvyšných miestnostiach sa pritom priemerné hodnoty pohybovali maximálne do 52,37 µg/m3.“
Finančná správa sa vyjadrí dnes
Riaditeľ košického DÚ Vladislav Vašiv nechcel výsledky meraní komentovať s tým, že tak oficiálne urobí Finančná správa SR v Bratislave.
K otázke ohľadom možného sťahovania alebo zotrvania DÚ na Rozvojovej nás takisto odkázal na Finančnú správu, ktorá o tom môže rozhodnúť.
Jej šéf František Imrecze nám ešte v piatok povedal, že o sťahovaní by okrem posúdenia zdravotných rizík zamestnancov rozhodla aj právna analýza nájomnej zmluvy s O. Ščurkom.
Ako merali formaldehyd a amoniak
Koncentrácia formaldehydu bola stanovená z polhodinových stacionárnych odberov počas 6 hodín, s odstupom pol hodiny medzi jednotlivými meraniami. Koncentrácia týchto vzoriek sa porovnala s najvyššou prípustnou hodnotou (NPH) pre polhodinový časový interval.
Pre porovnanie s NPH stanovenou za 24 hodín bola vypočítaná stredná hodnota (aritmetický priemer) zo šiestich polhodinových meraní. Koncentrácia amoniaku bola stanovená podobne, len namiesto polhodinových išlo o hodinové merania.
Merania sa uskutočňovali vo výške cca 150 cm nad podlahou. Okná a dvere boli zatvorené, klimatizácia vypnutá, mriežkovaný otvor pre klimatizáciu po obvode utesnený priesvitnou lepiacou páskou. Pred a ani počas odberu neboli miestnosti vetrané.
V zmysle Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva o požiadavkách na vnútorné prostredie budov je uvedená najvyššia prípustná hodnota (NPH) pre formaldehyd 100 mikrogramov (µg ) na meter kubický (m3) za pol hodinu a 60 µg/m3 za 24 hodín. V prípade amoniaku to je 200 µg/m3 za 24 hodín.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári