KOŠICE. Najneskôr od 15. augusta sa má začať lietať z Košíc do Londýna priamo. Letisko sa k tomu, že nájde dopravcu, zaviaže v pripravovanej zmluve s oblastnou organizáciou cestovného ruchu, tzv. klastrom Košice – Turizmus.
Ten za zabezpečenie tejto linky garantuje letisku platbu maximálne 445-tisíc eur za obdobie od augusta 2013 do konca budúceho roka a ak ešte potom zmluvu predĺžia, tak spolu až 665-tisíc eur.
To znamená, že za každého človeka, ktorý priletí z Londýna do Košíc, má letisko dostať 25 eur. Od roku 2015 by to bolo vyše 9 eur.
Poskladať sa na to majú členovia klastra. Ten založilo mesto na rozvoj cestovného ruchu.
Má 38 členov zo súkromného (hotely, reštaurácie, cestovné kancelárie atď.) a verejného sektora (nezisková organizácia Košice 2013, mesto, atď.), ktorí financujú činnosť.
Tohtoročný členský príspevok mesta je 180-tisíc. Ide o peniaze z príjmu z dane za ubytovanie od hostí v ubytovacích zariadeniach.
„Košičanov nebude stáť nová linka ani cent,“ zdôrazňuje hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.
Obrovská konkurencia
Tomáš Jančuš, člen predstavenstva letiska a zástupca výkonného riaditeľa pre financie, vysvetľuje, že v leteckom biznise je obrovské konkurenčné prostredie: „Bez stimulov by menej známe letiská nedostali ani možnosť prezentovať sa pred leteckou spoločnosťou.“
Klaster by chcel najradšej nízkonákladovú spoločnosť. Platby letisku podmieňuje tým, že pôjde aspoň o 2 prílety a 2 odlety týždenne a kapacita lietadiel bude spolu aspoň 200 miest za týždeň.
O rokovaniach s dopravcami prezradil Jančuš, že sú na dobrej ceste. Klaster chce na marketing novej linky využiť značku Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Podľa šéfky Košice – Turizmus Ivety Niňajovej je priame letecké spojenie s Londýnom strategické.
„V Londýne sídlia touroperátori, ktorí do Európy vozia návštevníkov z Ázie i Južnej Ameriky a tí majú najväčší podiel na návštevnosti európskych miest. Podľa prieskumov má táto linka najlepší predpoklad na obsadenie obchodnými cestujúcimi, cestujúcimi na predĺžený víkend a pobytovými cestujúcimi.“
Dodala, že tento rok by radi otvorili priamu linku i do Nemecka. Spomína sa Düsseldorf či Mníchov. Z Košíc dnes pravidelne priamo lietajú iba do Prahy, Bratislavy a Viedne.
Koľko budú stáť letenky
Košičania chcú cenu od 100 eur
Dotácie či platby na podporu nových letov na regionálnych letiskách sú bežné, no bežné tiež je, že keď skončí dotácia, skončí aj dotovaná linka, pripomína jedna z košických leteckých agentúr.
„Londýn je jasná voľba, no možno pochybovať, či sa linka udrží. Nový prepravca bude lacnejší, než je teraz let z Košíc do Londýna cez Viedeň za približne 400 eur. Ťažko však porazí okolitú konkurenciu – priame linky do Londýna, ktoré sú bežne denne 10 x z Budapešti, 9 x z Viedne, 3 - 4 x z Krakova, 2 - 3 x z Bratislavy a Rzeszova a už i z Debrecínu,“ myslí si agentúra.
„Z Budapešti do Londýna sa dá kúpiť spiatočná letenka už aj okolo 100 eur, pričom priemerná cena je tam rádovo od 185, aj z Bratislavy i Poľska, z Viedne od 250.“
Podľa ankety letiska sú Košičania ochotní dať za letenku do Londýna a späť asi 100 až 300 eur. Aj za ceny okolo 100 eur lietal z Košíc do Londýna kedysi SkyEurope, ale skrachoval.
Jančuš sa k možným cenám leteniek nevyjadril s tým, že to je vec dopravcu.
jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári