Internet je čoraz viac zneužívaný. Najčastejšie v súvislosti s porušovaním autorských práv či legalizácie príjmov, kde sú páchateľmi dospelí. Obrovské riziká, vrátane sexuálneho zneužívania, však číhajú aj na deti.
KOŠICE. Polícia v poslednom období vyšetrovala len malý počet takýchto trestných činov. Ide totiž o kriminalitu, o ktorej sa policajti nedozvedajú.
„Dôvodom môže byť aj skutočnosť, že obeťami sú maloleté alebo mladistvé osoby, ako aj páchatelia. Avšak tieto trestné činy nie sú oznamované. V súvislosti so zneužitím internetu mládežou a žiakmi bolo vyšetrovaných šesť prípadov,“ vysvetľuje policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Na otázku, či trestné oznámenia podávali žiaci alebo učitelia, odvetila: „Trestné oznámenia boli podané jednak učiteľmi, matkou ako aj žiakmi. Najčastejšími obeťami boli maloleté a mladistvé dievčatá, v jednom prípade učiteľka, keď žiaci ZŠ zneužili internet.“
Podľa polície je zo strany mládeže internet najčastejšie zneužívaný na vydieranie, ohováranie, či porušovanie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy. Známe sú aj prípady, keď páchateľ vydieral len 14-ročné dievča.
Nezaplatil, udala ho
„Maloleté dievča prostredníctvom internetu komunikovalo s chlapcom, ktorého osobne nepoznalo. Ten sa jej vyhrážal, že ak sa pred internetovou kamerou nevyzlečie, tak jej znemožní prístup na internet. Potom si ju nahral a vzápätí ju vydieral nahrávkou, že ju zverejní, ak sa pred kamerou nebude ukájať. Rodičia oznámili skutočnosť polícii,“ vraví Mésarová.
Šokujúci je aj ďalší prípad. Mladistvá dievčina sa zoznámila prostredníctvom domény s mužom, s ktorým si začala písať. Ponúkol jej peniaze sa poskytnutie sexu, čo dievčina akceptovala a pozvala ho do bytu.
„Tam mali spoločne pohlavný styk. Potom na neho podala trestné oznámenie za znásilnenie, keďže jej sľubovanú finančnú odmenu nevyplatil.“
Súdny znalec: Učiteľov si natáčajú na mobily
Podľa súdneho znalca v oblasti IT kriminality Jaroslava Ostera (na snímke) narastajúci trend informačných technológií znamená aj nárast rizík.
„Mládež rýchlejšie napreduje v informáciách a využívaní internetu, než je oboznámovaná s rizikami. Deti sa stávajú obeťami podvodov, šikanovania či manipulácie,“ vraví Oster a dodáva, že deti nemajú vyhranený pohľad na ochranu vlastných údajov. Zverejňujú dôverné informácie, fotky hraničiace s intimitou.
„Často sú zverejňované ohováračské informácie o učiteľoch. Pedagógovia nie sú na to pripravení a deti to zneužívajú. Natáčajú ich na mobil a zosmiešnia na sociálnych sieťach. Deti dajú neraz na net informáciu, že idú na dovolenku, dom bude prázdny, čo je indícia pre zlodejov. Neraz veria ilúziám o virtuálnej identite toho, kto sa za niekoho vydáva. V skutočnosti to môže byť pedofilne orientovaný jedinec, ktorý vystupuje ako rovesník a jeho účelom je vylákať dieťa na osobné stretnutie. Obťažovania sú pomerne častým javom.“
J. Oster tvrdí, že školy nie sú pripravené poskytnúť dostatok informácií mládeži o ochrane pred rizikami internetu.
„Je to tak. Sú už pedagógovia, ktorí to vedia, ale nie všetci. Chýba koncepčnosť, skôr ide o nadšencov. Dnes sú už deti v práci s počítačom neraz oveľa ďalej ako učitelia. Preto aj rodičia by si mali všímať, čo ich deti robia v digitálnom prostredí.“
Kontrolujte svoje deti
Počítač umiestnite na viditeľné miesto, vtedy môžete jedným okom sledovať aktivity detí.- Kontrolujte, čo robia na internete a vymedzte im čas a priestor používania počítača.
- Naučte ich bezpečne vyhľadávať. Stránky, ktoré navštívili, je možné vidieť v histórii prehliadača.
- Vysvetlite im, že zverejnenie osobných údajov môže byť pre ne nebezpečné.
- Pozor na cudzích ľudí. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba zdôrazňovať, je, aby si nedohadovali schôdzky s ľuďmi na internete.
- Prístup na webové stránky sa dá aj zablokovať.
- Ak sa dieťa stalo obeťou protiprávneho konania, volajte políciu.
krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári