Ľubku slávnostne predstavia verejnosti už o niekoľko dní počas Rušňoparády 20. až 21. apríla.
KOŠICE. Po takmer tridsiatich rokoch sa dnes opäť roztočili kolesá historického motorového vlaku s označením M 131. 1538.
Postarali sa o to železniční nadšenci združení v Klube historických koľajových vozidiel z Košíc, ktorí ho dnes ráno previezli z opravovní do košického rušňového depa a pomenovali Ľubka.
Práve tam bude mašinka Ľubka slávnostne predstavená už o niekoľko dní počas Rušňoparády 20. až 21. apríla.
Náročná oprava si zatiaľ vyžiadala priame náklady takmer 30 000 eur a stovky brigádnických hodín. Zatiaľ je zrekonštruovaný exteriér a interiér vrátane elektroinštalácie. Motor ešte čaká na renováciu.
Vo vagóne vytvoria galériu krás Košického kraja
Historický osobný motorový vozeň zrekonštruovali dobrovoľníci z klubu.
„Máme za sebou prvé tri veľmi náročné etapy záchrany historického motoráku. Veľmi dlhá bola cesta od jeho odkúpenia od štátu, potom prevoz mašinky z areálu SOŠ železničnej na Masarykovej ulici, no a najnáročnejšia bola oprava mimoriadne zničenej skrine, interiéru a prakticky úplne zdevastovaného a chýbajúceho elektrického zariadenia,“ povedal Ľubomír Lehotský, autor projektu a podpredseda klubu.
Zavŕšením tejto etapy rekonštrukcie bude inštalácia originálnej vagón-galérie v interiéri voza, ktorá návštevníkom priblíži najkrajšie a najatraktívnejšie kúty Košického kraja. Motorák by sa tak s originálnou výstavou mal v budúcnosti predstaviť na viacerých miestach východného Slovenska.
„Čaká nás ešte oprava motora, technické skúšky a vybavenie interiéru drevenými lavicami. Nie je však nereálne, že náš motorový vláčik odvezie prvých cestujúcich už v tomto roku,“ povedal predseda občianskeho združenia Klubu historických koľajových vozidiel Peter Pajtáš.
Historický vlak pred obnovou a dnes. Foto: SITA
Vlak po vyradení slúžil ako učebná pomôcka
Zrekonštruovaná M.131.1538 – pomenovaná Ľubka, bola vyrobená v roku 1956 a premávala v okolí Fiľakova, Lučenca a Zvolena.
Na osobné vlaky prestala byť nasadzovaná na prelome rokov 1977/78, no už v roku 1978 bola v ŽOS České Velenice prestavaná na trolejový vozeň s označením M.131. 2037.
Na východe Slovenska slúžila do roku 1984, keď bola zrušená a o čosi neskôr odovzdaná SOU Železničné v Košiciach, ako názorná učebná pomôcka. Pre svoju technickú zastaranosť stratila edukatívny význam, no stala sa cieľom záchrany železničných nadšencov.
Osobné motorové vozne radu M.131 patrili medzi najpopulárnejšie, najspoľahlivejšie a najrozšírenejšie motorové vozne u nás. V povojnovom období doslova zaplavili všetky lokálky v Československu, kde slúžili viac ako 30 rokov.
Dvojnápravové vozy v charakteristickom červenom prevedení si obľubu získali pre spoľahlivý a silný, vzduchom chladený 12-valcový motor T 301 (známy z Tatry 111). Závod Vagónka Studénka ich pre ČSD vyrobil 549. Prezývali ich rôzne - Stotridsaťjednička, Hurvínek, Kredenc či Splašená bedňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári