KOŠICE. Vyše 79 percent občanov Košického samosprávneho kraja (KSK) nesúhlasí s prípadnou ťažbou uránu v tomto regióne.
Naopak, naklonených je zamýšľanej ťažbe len niečo vyše päť percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v košickom VÚC vykonala agentúra Polis Slovakia v dňoch 5. - 9. apríla 2013.
Prieskum na vzorke 1 008 respondentov vo veku nad 18 rokov sa uskutočnil na objednávku organizácie Greenpeace.
Na otázku "Súhlasili by ste s tým, aby sa vo vašom VÚC začalo s ťažbou uránu?", odpovedalo kladne 5,1 percenta respondentov.
Z toho "rozhodne áno" uviedlo 1,8 percenta a "skôr áno, ako nie" 3,3 percenta.
Proti ťažbe sa vyslovilo 79,2 percenta opýtaných. Z toho rozhodné "nie" vyjadrilo 64 percent a "skôr nie, ako áno" 15,2 percenta.
K otázke sa nevedelo vyjadriť 15,7 percenta respondentov.
"Vedeli sme, že ľudia nesúhlasia s tým, aby sa na území kraja ťažil urán. Chýbali nám však konkrétnejšie údaje. Teraz ich máme a ja som rád, že sú aj napriek rozsiahlej PR kampani banskej spoločnosti, ktorá skúma uránové ložisko nad Košicami, jednoznačné," uviedol riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.
Signál pre politikov
Výsledok prieskumu je podľa neho veľmi jasný signál politikom na národnej, ako aj regionálnej úrovni.
"Pevne verím, že politici vypočujú hlas verejnosti a po geologickom prieskume akékoľvek plány na začatie ťažby uránu odmietnu," konštatoval.
Téma prípadnej ťažby uránu na Slovensku patrí v posledných piatich rokoch k najvýraznejším a najviac diskutovaným environmentálnym témam.
Petíciu proti plánovanej ťažbe uránu, ktorú environmentalisti v roku 2009 predložili NR SR, podporilo vyše 113 000 občanov.
Dodnes je táto petícia najväčšou environmentálne orientovanou petičnou akciou v histórii Slovenska, uvádza Greenpeace Slovensko.
Spoločnosť Ludvik Energy, ktorá vykonáva v lokalite Kurišková pri Košiciach prieskum na výskyt uránovej rudy, výsledky prieskumu neprekvapili.
Firma: Je to výsledok negatívnej kampane
“Výsledok prieskumu zodpovedá negatívnej, nepodloženej a demagogickej kampani hŕstky aktivistov v Košiciach. Obyvateľom Košíc na letákoch prezentovali napríklad deti s onkologickými ochoreniami bez toho, že by vedeli preukázať akýkoľvek súvis takýchto ochorení s projektmi realizovanými v súlade s európskou legislatívou. Je zrejmé, že hoci je takáto kampaň neetická a nepravdivá, je bohužiaľ aj účinná,“ reagoval na výsledky prieskumu riaditeľ pre firemné záležitosti spoločnosti Ludvik Energy Maroš Havran.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári