Jeden z tria bankomatových zlodejov strávi za mrežami 12 rokov. Nie však za nedávno vylúpené bankomaty, ale za prechovávanie zlata z vykradnutého zlatníctva.
KOŠICE. V marci 2007 došlo k vlámaniu do zlatníctva Leo Gold na Hlavnej ulici. Páchatelia sa dnu dostali prebúraním priečky z predajne obuvi, znefunkčnili poplašné zariadenie a bezpečnostnú kameru otočili k stene.
Do kufríka vložili vyše 12 kg šperkov, ktorých hodnota bola neskôr ustálená na 5,18 milióna Sk (171,9–tisíca eur). Spolu šlo o 3 468 zlatých, 2 kusy perlových náhrdelníkov a 58 kusov výrobkov z ušľachtilej ocele.
Polícia expresne rýchlo vypátrala troch údajných páchateľov a našla aj šperky. Ukryté boli v psej búde na pozemku jedného z obvinených v obci Ruskov.
Daniela J. (46) a dvoch Košičanov, Mareka K. a Mareka L., obvinil vyšetrovateľ z krádeže s trestnou sadzbou 10 až 15 rokov.
Keďže v priebehu vyšetrovania chýbali polícii dôkazy na to, aby dvoch Marekov postavila pred súd, ich trestné stíhanie bolo zastavené.
Jediný, kto po ich prepustení z väzby ostal za mrežami, bol Daniel. Mimochodom, šlo o bývalého policajta, ktorý štyri roky slúžil na jednom z košických obvodných oddelení. Z Policajného zboru bol v marci 2000 prepustený pre hrubé porušenie služobných povinností.
Kufrík vraj našiel
Daniel účasť na nočnej akcii poprel a priznal sa len k nálezu šperkov. „Všimol som si kufrík, ktorý trčal zo zabaleného koberca, hodeného v jarku pri ceste. Na šnúrke bol aj kľúčik, tak som kufor otvoril. Boli tam šperky, no myslel som si, že ide o bižutériu.“
Kufor zobral domov, ale stále vraj nevedel, že ide o zlato. Jednotlivé šperky potom vážil na kuchynskej váhe a rozdelil do vrecúšok. „Hral som sa na zlatníka,“ tvrdil Daniel. Šperky ukryl do psej búdy preto, lebo sa obával o život svoj i rodiny a aby si rozmyslel, čo s nálezom urobí.
Dva zrušené rozsudky
Okresný súd Košice I v apríli 2008 uznal Daniela vinným z prečinu zatajenia veci. Dostal 15 mesiacov a bol prepustený z väzby. Po odvolaní prokurátora však krajský súd tento verdikt zrušil a „okresu“ nariadil dokazovanie doplniť.
Ani doplnené dokazovanie a druhý rozsudok však predstavy prokurátora o primeranom treste nenaplnili. Súd totiž Daniela v januári 2010 odsúdil za podielnictvo, no iba vo forme nedbanlivostného konania, za čo mu vymeral podmienku 3 roky s probačným dohľadom na 4 roky. Aj druhý rozsudok krajský súd zrušil.
Basa aj dohľad
Obhajca potom na „okrese“ tvrdil, že hodnota šperkov je v skutočnosti nižšia a že súd by mal pri výbere trestu zohľadniť Danielov zhoršený zdravotný stav.
„Chcem poukázať aj na to, že môj klient nebol doteraz trestaný, vedie riadny život, je zamestnaný, v Ruskove vykonáva funkciu poslanca a má dve malé deti. Preto ho navrhujem potrestať iba podmienečne.“
Okresný súd, viazaný názorom vyššieho súdu, inak ako uznaním viny v zmysle obžaloby rozhodnúť nemohol.
Za obzvlášť závažný zločin podielnictva poslal Daniela na 12 rokov do ústavu s maximálnym stupňom stráženia a na tri roky mu vymeral ochranný dohľad. Ako sa dalo čakať, Ruskovčan sa odvolal, a tak definitívnu bodku za prípadom by mal dať krajský súd.
Na krku má ďalšie obvinenie
Kým sa tak stalo, Daniel bol pred Veľkou nocou zadržaný ako podozrivý z krádeže obsahu 13 bankomatov.
Polícia u neho a dvoch ďalších páchateľov zaistila 200–tisíc eur, ktoré chýbali z bankomatu vo Svite. Všetci boli obvinení z krádeže (10 až 15 rokov) a putovali do väzby.
Včera Daniela predviedla eskorta pred senát krajského súdu. Ten odvolanie obžalovaného zamietol a definitívne ho poslal na 12 rokov do najprísnejšie stráženého väzenia.
Pobyt v ňom sa môže natiahnuť po prípadnom odsúdení za vykradnuté bankomaty.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári