Staré kovové preliezky musia preč. Sú staré a nebezpečné. Namiesto nich na príkaz Európskej únie montujeme nižšie drevené hracie prvky. Alebo ihriská pre nedostatok financií iba odstránime.
KOŠICE. Správa Mestskej zelene (SMsZ) spravuje v Košiciach 228 detských ihrísk. Z nich je zrekonštruovaných 151, zvyšných 77 stále čaká na svoju modernizáciu. Ihrísk ale postupne ubúda. Pred troma rokmi bolo 265 detských ihrísk.
S ich obnovou sa začalo kvôli európskym bezpečnostným normám, ktoré určujú vzhľad ihrísk.
„Hlavné zmeny spočívajú v určení vekovej kategórie detí, v osadení certifikovaných nových herných prvkov, z toho vyplývajúcich terénnych a sadových úprav, osadení mobiliáru a realizácii drobnej architektúry,“ informuje hovorkyňa mesta Košice Martina Urik Viktorínová.
Nové kritériá
Podľa európskych noriem musí mať každý osadený prvok na hranie certifikát označený štítkom s údajmi výrobcu, vekovú kategóriu, pre ktorú je určený, dátum výroby a číslo normy.
Preliezky musia byť z dreva alebo plastu a ak sú vyššie jako jeden meter, musia mať pod sebou bezpečnostný podklad, ktorý tlmí náraz. Druh a hrúbka tlmiaceho materiálu sú presne stanovené normou. Okolo každého prvku musí byť zriadená bezpečnostná zóna s dopadovou plochou (rohož, štrk, tráva).
Plot nemusí byť
Aj keď je väčšina nových ihrísk oplotených, nie je to podmienka vychádzajúca z noriem.
„Oplotené sú na žiadosť obyvateľov. Plot plní účel ochrany proti vandalom a psom na ihrisku. Často ale dekoratívne nízke oplotenie tento účel nespĺňa. Svoj účel splňa dvojmetrové oplotenie areálu, ktorý sa na noc zamyká – napríklad na sídlisku Ťahanovce. Sú lokality v medziblokových priestoroch, kde sa oplotenie ani nehodí, vtedy sa oddeľuje detské ihrisko živým plotom,“ vysvetľuje hovorkyňa.
Nové ihriská sa mladým mamičkám páčia.
„Sú určite lepšie, lebo sú nižšie ako tie staré kovové, takže dočiahnem až na vrch. Aj prístup k nim je bezpečnejší, dopadové plochy sú lepšie ako tráva, lebo po daždi nie sú také rozmoknuté a dá sa po nich v pohode chodiť,“ vymenúva pozitíva Zuzana so synom Vladkom.
Ľudmile s Ankou v kočíku sa nové páčia, no nezavrhuje ani staré oblakovité preliezky.
Ihrisko stojí od 11–tisíc
Opravu a vybudovanie ihrísk si realizujú na svojom území aj mestské časti.
„Za 4 roky sme zrenovovali a vybudovali dokopy 15 ihrísk,“ hovorí Miron Jesenský, vedúcii oddelenia výstavby sídliska Ťahanovce. „Náklady na malé ihrisko sú cca 11–tisíc eur, na stredne veľké 16–tisíc eur a na veľké okolo 30–tisíc.“
Sídlisko KVP spravuje 19 ihrísk. „Vybudovali sme moderné detské ihrisko pre imobilné deti v medziblokovom priestranstve Bauerova – Jasuschova. Ostatné detské ihriská boli realizované ešte podľa pôvodných noriem, preto ich postupne revitalizujeme. Tento rok bude modernizované ihrisko na Húskovej. Po prieskume budú na vybraných detských ihriskách alokované drobné herné prvky. Mestská časť všetky nevyhovujúce, zdravie ohrozujúce herné prvky postupne v minulosti odstraňovala na vlastné náklady,“ vraví starostka KVP Iveta Kyjevská (SDKÚ-DS).
Rok 2013
Ktoré ihriská zmodernizuje v roku 2013
Západ: Petzvalova 7, Brigádnická 8, Tr. SNP 63,
Furča: Kurská 25, Ovručská 1-3,
Sever: Hroncova park – IV. etapa Narodná tr. 76-86,
Park Anička: Ihrisko pre hendikepované deti. Tento projekt sa realizuje za podpory Karpatskej nadácie.
lnk
V pieskoviskách číhajú parazity
Skúmanie vedcov ukazuje, že v niektorých detských pieskoviskách sa ukrývajú pre človeka nebezpečné parazity.
KOŠICE. Škrkavky sú červy žijúce v tenkom čreve hostiteľa. Ich vajíčka v detských pieskoviskách odhalil prieskum Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Pieskoviská skúmali jeho pracovníci dvakrát. Po prvý raz v rokoch 2003-2004, prieskum od roku 2012 ešte trvá. Pred deviatimi rokmi odhalili testy z osemdesiatich košických vzoriek prítomnosť vajíčok škrkavky v desiatich percentách.
Situácia sa nezmenila, ukazujú nové testy. Analýza dvesto košických pieskovísk vo väčšine mestských častí ukázala vyše dvanásťpercentnú prítomnosť zárodkov tohto parazita. Infikované vzorky pochádzali len z neohradených pieskovísk. Ohradené boli „čisté“.
Vajíčka škrkviek sa nachádzajú v truse psov. Prenášať ich môžu aj na srsti. Životnosť zárodkov je aj desať rokov.
Predbehli sme Prešov i Bratislavu
Vedci v piesku našli viacerých parazitov. Košice v ich výskyte v porovnaní s inými mestami vedú. Predbehli Bratislavu, Prešov, Zvolen či Trnavu. „Najčastejšie sa vo vzorkách z Košíc nachádzali škrkavky, v menšej miere ďalšie parazity. Škrkavky spôsobujú závažné ochorenie toxokarózu,“ vysvetľuje parazitologička Ingrid Papajová.
Toxokaróza nemá charakteristické príznaky. Preto je zameniteľná s inými chorobami. Prejavuje sa kašľom, bolesťami brucha, hnačkami, zvracaním, alergickými reakciami na koži. Larvy škrkaviek môžu migrovať do oka, porušiť zrak až spôsobiť slepotu. Odhaliť parazita v ľudskom tele možno vyšetrením krvi.
Parazitológovia overovali prítomnosť škrkavky u 97 detí hospitalizovaných v košickej nemocnici. Pozitívny výsledok malo 21 percent z nich.
Ohradenie ihrísk
Papajová upozorňuje, že málo rodičov si uvedomuje možné nebezpečenstvo z pieskovísk. Pieskoviská sa podľa nej majú ohradzovať. Významnú prevenciu zohráva aj výmena piesku. Samosprávam vyhláška prikazuje robiť to raz ročne.
Rodičom prízvukuje, aby deťom po každej hre v pieskovisku umyli ruky. Dbať tiež majú, nech nejedia piesok. Majitelia psov by nemali zabúdať na odpratávanie trusu.
Mestské časti ihriská po rekonštrukcii ohradzujú. Účinným krokom je tiež vymedzenie psích venčovísk, prízvukuje Pápajová. Tie sa postupne na sídliskách vytvárajú.
Katarína Gécziová
31–ročné, ale stále funkčné ihrisko. Slúži dôchodkyniam na babský pokec. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári