KOŠICE. Košická advokátka a bývalá sudkyňa Katarína Dušáková (49) nemá isté, že dostane od štátu 230–tisíc eur, ktoré jej právoplatne priznali prešovské súdy.
Sumu vysúdila v spore s ministerstvom spravodlivosti ako náhradu nemajetkovej ujmy za svoje staršie trestné stíhanie. Počas neho bola v rokoch 1995 a 1996 šesť mesiacov vo väzbe.
Polícia ju obvinila, že sa pri zastupovaní neskôr zavraždených bossov podsvetia Róberta Holuba a Karola Kolárika dopustila vydierania. V roku 2004 súd v Žiline dospel k záveru, že sa to nedokázalo a advokátku oslobodil.
Dušáková v žalobe tvrdila, že štát jej stíhaním a väzbou zničil zdravie a spôsobil „morálnu ujmu vo všetkých oblastiach života“. Okresný a po ňom aj Krajský súd v Prešove jej v roku 2011 dali za pravdu.
Súdom stačili svedkovia
Uverili rôznym svedkom, ako Dušákovej príbuzným a známym, ale aj advokátom, sudcom a policajtom, ktorí tvrdili, že právnička v dôsledku obvinenia stratila povesť úspešnej advokátky, spoločnosť ju začala odsudzovať, prišla o klientelu, a dokonca jej otec, bývalý sudca, dostal infarkt a zomrel.
Ministerstvo spravodlivosti po vynesení právoplatného rozsudku využilo poslednú možnosť, ako spor zvrátiť. Podalo dovolanie na Najvyšší súd, ktorý mu vyhovel.
Zrušil verdikt krajského súdu, ktorý potom musel zrušiť aj rozsudok okresného súdu a nariadil mu, aby o žalobe Dušákovej rozhodol znova.
Chýbajú presvedčivé dôvody
Podľa Najvyššieho súdu konanie na prešovských súdoch nebolo spravodlivé, lebo ich rozhodnutia nie sú dostatočne odôvodnené.
„Súdy nižších stupňov boli vo svojej argumentácii o predpokladoch vzniku práva žalobkyne na odškodnenie protikladné, ich závery sú nejednotné, keďže ich tvrdenia si navzájom odporujú, čím strácajú svoju presvedčivosť a spravodlivosť,“ napísal senát Ladislava Górasza.
Prešovské súdy upozornil, že zdôvodniť rozsudok neznamená len zhrnúť obsah svedeckých výpovedí, ale ich povinnosťou je uviesť jasné a relevantné dôvody, na ktorých rozhodnutie založili.
Najvyšší súd si tiež všimol, že súdy v Prešove v rozsudkoch jednak tvrdia, že Dušákovej patrí odškodnenie za väzbu, ktorú označili za nezákonnú s tým, že o nej rozhodoval nepríslušný súd, ale na inom mieste konštatujú, že zohľadnili dopad celého trestného stíhania na jej osobu.
Odškodné len za väzbu
Odvolávajú sa pritom na európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd a zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú rozhodnutím štátu, ktoré umožňuje nahradiť len ujmu spôsobenú väzbou.
Najvyšší súd nepovažuje za riadne odôvodnené ani to, prečo práve 230–tisíc je primeranou náhradou ujmy pre advokátku. Poukázal na prípad muža, ktorému za nezákonnú väzbu Ústavný súd priznal 2300 eur a súd v Štrasburgu osemtisíc.
Na okresnom súde Dušákovej priklepla megaodškodné sudkyňa Daniela Babinová.
„Od prvého apríla je sudkyňou Krajského súdu v Prešove. Jej pôvodná civilná vec bola prerozdelená inému sudcovi. Termín pojednávania ešte vytýčený nebol,“ povedal hovorca prešovského súdu Michal Drimák.
Dostala by viac ako Harabin
Dušáková, ktorá štát žaluje až o milión eur, je od roku 2010 znova stíhaná. Na súde v Nitre je na ňu obžaloba z marenia spravodlivosti. Prokuratúra v nej tvrdí, že navádzala jednu osobu, aby sa priznala k zbraniam, ktoré zhromaždil jej klient Róbert Nigut z košického podsvetia.
S denníkom Korzár advokátka nekomunikuje. Za články o jej druhom obvinení podala na vydavateľa žalobu o ochranu osobnosti. Požaduje ospravedlnenie a 166–tisíc eur.
Suma 230–tisíc eur je zrejme najvyšším odškodným, aké kedy súdy priznali podľa zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú rozhodnutím štátu.
Štefan Harabin vysúdil od Generálnej prokuratúry za potvrdenie rozhovoru s Bakim Sadikim 150–tisíc eur.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári