KOŠICE. Obeťami lúpeží sa stávajú zväčša starší ľudia alebo pod vplyvom alkoholu. Vlani polícia v kraji riešila 152 lúpežných prepadnutí, z ktorých bolo objasnených 107 (70,39 %). Pre porovnanie v roku 2011 polícia vyšetrovala 129 lúpeží a objasnila 77.
„Táto trestná činnosť sa koncentruje predovšetkým v Košiciach. Nasledujú Spišská Nová Ves, kde z 32 prípadov 30 objasnili, Michalovce (19/12), Trebišov ( 10/9), Rožňava (10/7) a Košice – okolie (9/6),“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Košice sú na tom v rámci kraja najhoršie. V meste sa vlani lúpilo 71–krát, 42 skutkov (59 %) policajti objasnili. V roku 2011 bolo v meste spáchaných 75 lúpeží, objasnili ich 35 (46 %).
K lúpežiam dochádza najmä vo večerných a nočných hodinách v blízkosti krčiem, nákupných centier, v parkoch, na zastávkach MHD a v lokalitách železničných a autobusových staníc.
„V týchto prípadoch sa stali obeťami lúpežníkov predovšetkým osamelo sa pohybujúci ľudia. Predmetom záujmu sú peniaze, páchatelia však berú aj mobilné telefóny, zlaté a strieborné šperky. V Košiciach najčastejšie dochádza k lúpežným prepadnutiam v MŠ Staré mesto a v MČ Západ.“
Medzi najnebezpečnejšie patrí okolie stanice, Hlavná ulica, ale aj Trieda SNP, Toryská, Popradská či Slobody.
Ozbrojení páchatelia
Vo väčšine išlo o náhodné stretnutia páchateľov a poškodených.
„Páchatelia vyhľadávajú odľahlé miesta, kde nie sú svedkovia, do karát im hrá indispozícia poškodeného spôsobená alkoholom alebo menšia fyzická zdatnosť. V deviatich prípadoch páchatelia použili zbraň, sedemkrát strelnú, dvakrát nôž. Všetkých sedem lúpeží so strelnou zbraňou bolo objasnených.“
So zbraňou lúpil aj 32-ročný Martin, ktorý na ulici Osloboditeľov v Barci maskovaný kuklou a so zbraňou prepadol benzínku. Odniesol si 1500 eur. Neušiel ďaleko, v priľahlom parku ho zadržali policajti, ktorí zistili, že bol viackrát súdne trestaný za majetkovú a násilnú trestnú činnosť.
Policajtom sa najviac darí objasňovať lúpeže, ktoré sú oznámené bezprostredne po spáchaní skutku. Platí pravidlo, že čím dlhšia doba prešla od oznámenia lúpeže, tým je možnosť objasnenia a vypátrania páchateľa komplikovanejšia. Obete totiž často nedokážu lúpežníka popísať. Páchateľmi sú zvyčajne muži do 30 rokov. Viacerí lúpia opakovane.
Čo ak vás prepadnú?
Čo robiť pri lúpeži nevie polícia špecifikovať. Každý prípad je individuálny.
„Odporúčame, aby sa ľudia nepohybovali v noci na neosvetlených miestach. Rizikovým faktorom je alkohol. Preto je lepšie ísť domov z osláv v skupine. Treba sledovať okolie, najmä pri telefonovaní, odomykaní brán.
Často sa pri oznámení lúpeže stretávajú s vedomým uvádzaním nepravdivých okolností o skutku. Niektorí oznamovatelia sa snažia ospravedlniť pred rodičmi či partnerom stratu vecí, minutie hotovosti na automaty alebo alkohol.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári