Počet úmyselne podpálených áut v Košiciach vlani stúpol o vyše sto percent. Objasnenosť je nízka, pohybuje sa na úrovni desiatich percent.
KOŠICE. Tri sa podarilo objasniť.
„Táto trestná činnosť sa koncentruje predovšetkým v Košiciach, kde došlo k 24 prípadom, objasnili sme tri skutky,“ vysvetľuje krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
V roku 2011 úmyselne podpálili v meste jedenásť áut, ani jeden skutok nebol objasnený.
„Najkritickejším za posledné obdobie bol rok 2009, kedy sme zaznamenali 38 prípadov podpálenia áut a jeden sa podarilo objasniť.“
Vo väčšine prípadov páchateľ polial motorovú časť horľavinou a potom ju zapálil. Podľa polície na území mesta došlo v minulom roku k “miernemu“ zvýšeniu počtu týchto prípadov.
„Na druhej strane máme vyššiu objasnenosť. S tou však určite nemôžeme byť spokojní. Ani pri jednom z týchto prípadov sa nepotvrdili skutočnosti, ktoré by nasvedčovali tomu, že ide o organizovanú trestnú činnosť s úmyslom finančne profitovať. Skôr sa potvrdzovali motívy založené na vybavovaní vzájomných účtov, podlžnostiach, vzájomnej nevraživosti z pracovnoprávnych, rodinných či osobných vzťahov.“
Obete s políciou nespolupracujú
Ako sme sa dozvedeli, podpaľačstvo áut páchajú ľudia priamo, prípadne cestou objednaných osôb z radov sociálne slabších skupín obyvateľstva. Prečo je teda taká nízka objasnenosť, ktorá sa pohybuje len na úrovni desiatich percent?
„K úspešnému objasňovaniu, teda motívu a označeniu možných podozrivých je potrebná aktívna spolupráca poškodených i prípadných svedkov. Majitelia poškodených áut väčšinou pri vyšetrovaní nespolupracujú, prípadne odmietajú vypovedať,“ tvrdí Mésarová.
K najvážnejšiemu požiaru, pri ktorom bolo poškodených až jedenásť áut, došlo koncom augusta 2012 na Hemerkovej ulici. Podpálené Opel Vivaro aj Škoda Forman zhoreli do tla. Sálavé teplo poškodilo ďalších deväť áut.
O tri týždne neskôr podpálili na tom istom mieste tomu istému mužovi, majiteľovi predajne bicyklov Petrovi M., Hyundai i30. Vlani podpáli auto aj policajtovi z Obvodného oddelenia Košice - Juh.
„Okrem hliadkovej činnosti prijímame opatrenia, ktoré z taktického hľadiska nie je možné zverejniť. Pri vyšetrovaní využívame aj kamerový systém mestskej polície, súkromných spoločností a súkromných osôb. Taktiež využívame monitorovací systém dopravno-riadiacej ústredne, ktorá monitoruje križovatky na celom území mesta."
Žiadajú zmenu legislatívy
Vyšetrovanie požiarov áut je v zmysle Trestného zákona možné kvalifikovať ako trestný čin poškodzovania cudzej veci, výnimočne ako trestný čin všeobecného ohrozenia.
Práve nedostatočná generálna prevencia spočívajúca v hrozbe uloženia trestu, väčšinou trest odňatia slobody na jeden, eventuálne tri roky, neumožňuje policajtom pri vyšetrovaní týchto trestných činov využívať osobitné formy odhaľovania a objasňovania.
Takéto tresty vôbec neodrádzajú páchateľov od tohto spôsobu vybavovania vzájomných účtov.
Preto košické Krajské riaditeľstvo PZ iniciovalo návrh zákona na zmenu legislatívy, aby takéto prípady boli prísnejšie sankcionované.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári