Alexander Ben - Zvi (56) sa narodil na Ukrajine, do Izraela emigroval v roku 1971. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a slavistiku na univerzite v Jeruzaleme. Pracoval na veľvyslanectvách Izraela v Poľsku, Peru, Rusku, Argentíne, Kostarike aj na úradoch Ministerstva zahraničných vecí Izraela v Južnej Amerike, Strednej Amerike a Karibiku. Plynule hovorí hebrejsky, anglicky, španielsky, rusky, poľsky a jidiš. Veľvyslancom židovského štátu na Slovensku je od roku 2010.
Aký je váš vzťah ku Košiciam a aké miesto majú Košice v židovskej spoločnosti, kultúre, histórii?
„Košice boli dôležitým strediskom židovskej kultúry v tomto regióne, zvlášť pred vojnou. Ovplyvnili vývoj židovskej kultúry v celom Československu, Maďarsku i celej strednej Európe. Navštívil som Košice niekoľkokrát a toto mesto sa mi veľmi páči.“
Aký máte názor na kampaň „Poznaním k porozumeniu“ organizátora B`nai B`rith Concordia? Môže pomôcť odstrániť predsudky k židovskej komunite, ktoré často vytvára i jej neznalosť v slovenskej spoločnosti?
„Akákoľvek kampaň, ktorá podporuje boj s rasovou diskrimináciou, je dôležitá a nevyhnutná. Preto kampaň 'Poznaním k porozumeniu' považujem za dôležitý krok k porozumeniu židovskej kultúry a tradície a odstráneniu hrozby antisemitizmu.“
Zúčastnili ste sa slávnostného rozsvecovania chanukových svetiel v rámci tejto kampane v decembri 2012 pred pôvodnou synagógou – dnes Domom umenia v Košiciach. Podujatím sa Košice pripojili k tradíciám svetových metropol. Aké boli vaše dojmy?
„Zviditeľňovanie židovskej kultúry v Košiciach nie je len súčasťou svetového dedičstva a tradície, ale aj spojením bohatej židovskej kultúry, ktorá bola v tomto meste veľmi aktívna.“
V Košiciach sú významné židovské pamiatky a cintoríny. Máte informácie, v akom sú stave? Aké je riešenie problému chátrajúcich pozostatkov židovskej histórie?
„Sme v neustálom spojení so židovskou komunitou v Košiciach, ako aj s Ústredným výborom židovských náboženských obcí, ktoré nás informujú o stave židovských cintorínov a synagóg na Slovensku. Otázku ich údržby treba riešiť spoluprácou medzi vládou a židovskou komunitou na Slovensku. Tieto miesta sú totiž nielen súčasťou židovskej kultúry, ale aj historickými pamiatkami Slovenska a časťou slovenskej kultúry.“
V rámci projektu EHMK 2013 sa koná i prvý festival židovskej kultúry na Slovensku – Mazal Tov! Je propagovaná rekonštruovaná synagóga na Zvonárskej ulici. Ako hodnotíte túto podporu židovskej kultúry zo strany mesta Košice ?
„Myslím, že akákoľvek vládna pomoc smerom k projektom, ktoré súvisia so židovskou kultúrou, urobí z EHMK 2013 naozaj medzinárodný a multikultúrny projekt.“
Robíte vy alebo izraelská diplomacia nejaké aktivity smerom k Maďarskej alebo Slovenskej republike v súvislosti s prípadom Lászlóa Csatáryho?
„Otázka vojnového zločinca Lászlóa Csatáryho je permanentne na programe rokovania v Bratislave i v Budapešti. Mal som mimoriadne stretnutie s ministrom spravodlivosti SR pánom Tomášom Borecom ohľadom tejto témy. Môj kolega v Budapešti mal taktiež podobné stretnutia s predstaviteľmi vysokých štátnych orgánov v Maďarsku. Dúfame, že právne kroky v tomto prípade budú uplatnené čo najskôr.“
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári