KOŠICE. Učitelia nespokojní so stavom školstva od začiatku roka hľadajú nevýhodné faktúry v rezorte školstva.
Upozornili už na viaceré nákupy, vrátane áut pre Košický samosprávny kraj.
„Zatiaľ čo sa Košický samosprávny kraj už dva roky naplno venuje rušeniu škôl, ktorých je zriaďovateľom, učitelia v školách, čo ešte nezrušili, nepoznajú slovo odmeny alebo osobný príplatok. Každý deň sú zastrašovaní slovom – prepúšťanie. Papaláši samosprávneho kraja si nakupujú drahé autá a do ich servisu vrážajú tisícky eur,“ upozorňuje v liste učiteľ Vladimír Crmoman zo Spojenej školy Novohradská v Bratislave.
Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobriková v reakcii na list povedala, že Košická krajská samospráva obnovila časť svojho vozového parku a platí za ich údržbu, čo súvisí s prevádzkou úradu a bezpečnosťou zamestnancov.
Štyri nové vozidlá Škoda Superb, ktoré kúpili formou verejnej súťaže v elektronickej aukcii za 154 990 eur, podľa nej nahradili staršie vozidlá, ktorých prevádzka práve pre opravy začala byť finančne náročná.
Kraj: Účelové spájanie vecí
„Pán Crmoman účelovo spája veci a formuluje obvinenia, ktoré nemajú opodstatnenie. Jeho konštrukcie sú bez hlbšieho poznania faktov,“ konštatuje Bobriková.
Ako uviedla, pre predstaviteľov KSK a vedenie úradu slúžili do konca minulého roka dva automobily Audi A6 a dva automobily VW Passat.
Kúpili ich v roku 2006, pričom priemerne mal každý ku koncu minulého roka najazdených do 300 000 km.
Bobriková ďalej argumentuje, že racionalizácia siete škôl bola nevyhnutná a KSK s ňou začal podstatne skôr, ako sa na to odhodlali v ostatných krajoch.
Nebolo to rozhodnutie jednoduché, ale jeho výsledky ukázali, že bolo rozumné a pragmatické.
„To, že ekonomická kríza už štvrtý rok silne dolieha na rozpočet krajskej samosprávy, pociťujú všetky rezorty, nielen školstvo,“ uviedla Bobriková.
Poklesol aj počet žiakov
Doložila, že pod redukciu škôl sa podpísal aj veľký pokles počtu žiakov. Zdôraznila, že financovanie školstva je prenesenou kompetenciou, kde kraj je len sprostredkovateľom finančného toku mzdových prostriedkov.
Práve možnosť narábať voľnejšie s časťou týchto peňazí kraju umožňovala, aby vyrovnával rozdiely medzi jednotlivými školami. Odmeňovanie pedagógov je v kompetencii riaditeľov škôl.
V roku 2002 bolo na KSK delimitovaných 118 škôl a školských zariadení. Z toho bolo 102 stredných škôl a 16 školských zariadení.
Súčasne je v kraji 72 škôl a školských zariadení s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK.
Kraj ruší ďalšiu školu
SOŠ pôšt a telekomunikácií sa zlúči s dopravnou priemyslovkou
KOŠICE. Zastupiteľstvo KSK schválilo zrušenie Strednej odbornej školy pôšt a telekomunikácií (SOŠPT) v Košiciach a presun jej časti na Strednú priemyselnú školu dopravnú.
Z dôvodovej správy k tomuto bodu programu vyplýva, že na SOŠPT je dlhodobá tendencia úbytku študentov, dokonca predpoklad na budúci školský rok hovorí o tom, že by na škole študovalo o 58 percent menej žiakov ako v roku 2008.
Na novú školu tak budú presunuté učebné odbory technik informačných a telekomunikačných technológií, poštový manipulant, technológia ochrany a tvorby životného prostredia, manipulant poštovej prevádzky a prepravy a elektromechanik.
Pri presune pedagogických a nepedagogických pracovníkov sa ušetrí 11 pracovných miest a suma 113.100 eur ročne na mzdových nákladoch.
Rady oboch dotknutých škôl s navrhovaným riešením súhlasili.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári