Good Angels získali jubilejný desiaty titul za sebou

Košickí fanúšikovia mali opäť dôvod na radosť.
Košickí fanúšikovia mali opäť dôvod na radosť. (Autor: TASR/František Iván)
Sportnet|30. apr 2013 o 19:56

Košičanky opäť kraľujú v extralige. Štvrtý tím tohtosezónnej edície Euroligy zavŕšil svoje víťazné ťaženie.

Kraľovanie basketbalistiek Good Angels Košice pod slovenskými ženskými košmi sa nekončí, štvrtý tím tohtosezónnej edície Euroligy získal svoj jubilejný desiaty titul v sérii (pod rôznymi názvami nepretržite od roku 2004).

KOŠICE. Košičanky triumfovali vo finále extraligy 2012/2013 nad tradičnými rivalkami z MBK Ružomberok 3:2 na zápasy, rozhodujúce tretie víťazstvo 80:63 vybojovali zverenky Maroša Kováčika a Petra Jankoviča v utorňajšom stretnutí vo svojom domovskom stánku Infiniti aréne.

Z bronzu sa ešte 24. apríla tešil extraligový nováčik ŠKBD Rucon Spišská Nová Ves, ktorý v sérii o tretie miesto prevýšil ŠBK Šamorín 2:1 na zápasy.

Priebeh zápasu

V úvode stretnutia viedli domáce hráčky po premenených dvoch trestných hodoch Quigleyovej 4:1. Hostky však šnúrou deviatich bodov, na konci ktorej bola Kmeťová, otočili vo svoj prospech - 4:10.

"Anjelky" okamžite zagresívnili obranu a darilo sa im aj premieňať rýchle kontry. Výsledkom bola desaťbodová šnúra, keď Quigleyová v 7. minúte upravila na 14:10.

Po desiatich minútach svietil na ukazovateli skóre stav 19:15. O ďalšie dve minúty neskôr už vyhrávali Good Angels o trinásť bodov (28:15) a svoj náskok postupne zvyšovali.

Ten do polčasu postupne narástol na rozdiel dvadsaťjeden bodov 44:23.

V druhom dejstve sa Ružomberčanky pokúšali znížiť vysoké manko na súpera. Z ich strany bola snaha brániť a vyšli im aj niektoré pekné rýchle akcie. V 29. minúte Parkerová síce znížila na 45:57, no na konci tretej štvrtiny svietil na ukazovateli skóre stav 60:45.

V 32. minúte upravila na 66:47 Hruščáková a bolo jasné, že Ružomberok bude musieť siahnuť na dno síl, aby zdramatizoval stretnutie.

Košičanky drámu nepripustili a zaslúžene sa tešili z víťazstva 80:63 i zo zisku titulu.

Povedali po zápase

"Piaty zápas sme zvládli lepšie zo psychickej stránky aj v defenzíve. Je to pre mňa veľmi cenný titul. Získali sme ho po celosezónnom úsilí a myslím si si, že sme si ho maximálne zaslúžili. Som nesmierne šťastný," uviedol iba 34-ročný kouč Kováčik (nar. 4. júna 1978).

Slovenská kapitánka cudzinkami prešpikovaného družstva Lucia Kupčíková zažívala rovnaké pocity: "Dosiahli sme cenné víťazstvo zásluhou kolektívu. Titul sme si museli vybojovať až v rozhodujúcom piatom zápase, čo hovorí za všetko. Mám obrovskú radosť spolu s babami," žiarila šťastím skúsená krídelníčka.

Pre Štefan Sviteka bol utorňajší duel posledným vo funkcii trénera MBK Ružomberok, po úspešnej sezóne sa sťahuje do poľského Krakova, kde preberie tamojší ženský euroligový tím Wisla Can-Pack. "Košičanky psychicky zvládli rozhodujúci zápas lepšie ako my, k čomu im blahoželám. Zabralo im viac hráčok než nám. Pre nás je veľký úspech, že sme si vynútili piaty duel," komentoval.

Fakty o zápase

Good Angels Košice - MBK Ružomberok 80:63 (44:23)

Rozhodovali: Gabara, Fuska, Šarišský, TH: 32/25-18/12, fauly: 22:26, trojky: 3:3, 5 faulov: Kupčíková, Kulichová (obidve Košice),