Prínosom sociálnej práce je podľa kontroly aj to, že niektorí Rómovia odídu za prácou do zahraničia.
KOŠICE. Odchod pätnástich rodín z troch rómskych lokalít do iného prostredia. Taký je výsledok práce terénnych sociálnych pracovníkov v meste Košice od novembra 2010 do apríla 2012.
Vyplýva to zo správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý preveroval účinnosť využitia prostriedkov Európskej únie v sociálne znevýhodnených komunitách.
Košice získali na projekt nenávratný príspevok 47–tisíc eur s päťpercentným spolufinancovaním. Zaplatili mzdy a odvody pre troch komunitných pracovníkov.
Činnosť vykonávali medzi obyvateľmi sociálnych mestských bytov na Herlianskej, Popradskej a Sládkovičovej ulici.
Pozitívne pôsobenie komunitných pracovníkov
Výsledky kontroly tvrdia, že v dôsledku služieb pracovníkov a ich asistentov pätnásť rodín opustilo byty dobrovoľne, hoci malo stále platné nájomné zmluvy.
„U niektorých bol zaevidovaný odchod do podnájmu, prípadne si zabezpečili vlastné bývanie a niektoré rodiny odišli za prácou do zahraničia,“ píše NKÚ.
„Osamostatnenie a mobilitu rodín“ vníma ako pozitívny výsledok pôsobenia komunitných pracovníkov, keďže v minulosti obyvatelia opúšťali sociálne bývanie až keď na neho pre nedoplatky stratili nárok.
Mesto: Pracujú ďalej
Mesto Košice podľa jeho hovorkyne Martiny Urik Viktorínovej troch terénnych pracovníkov zamestnáva aj po skočení projektu.
V činnosti pokračujú v iných lokalitách ohrozených sociálnym vylúčením.
„V súčasnosti v komunitných centrách pracuje deväť pracovníkov. Šesť je v riadnom pracovnom pomere, traja sú prijatí v rámci nového projektu Fondu sociálneho rozvoja,“ povedala Urik Viktorínová.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári