KOŠICE. Takmer každý deň v roku 2001 smerovali z Petrochemy Dubová na východné Slovensko cisterny s nízkosírnym stredným destilátom, ktorý sa používa ako ľahký vykurovací olej, preto nepodlieha spotrebnej dani z palív.
Vyše 4 700 ton ropného produktu nakúpili od rafinérie firmy Alchima a Argo export – import.
Okamžite ho previezli do areálu starej panelárne v Humennom a skrachovaného poľnohospodárskeho družstva v Želiezovciach a prečerpávali do áut ďalších spoločností.
Olej nakoniec skončil ako motorová nafta u rôznych odberateľov za cenu o dve koruny za liter nižšiu, ako bola na čerpacích staniciach.
Desať rokov od začiatku policajného vyšetrovania Okresný súd Košice I rozhodol, že konatelia obidvoch firiem sú vinní, že daňovými únikmi spôsobili štátu škodu za viac ako 94 miliónov korún (vyše 3,1 milióna eur).
Podmienka nie je prevenciou
Košičanovi Viktorovi Vaľkovi (56) pochádzajúcemu z Ukrajiny, jeho manželke Darine (58) a Mariánovi Puškárovi (37) z Humenného vymeral po štyri roky väzenia.
Trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby súd odôvodnil neúmernou dĺžkou konania, no zároveň dospel k záveru, že podmienečné odloženie výkonu trestu by nemalo preventívny účinok na spoločnosť.
Súd považoval za dokázané, že podnikatelia destilát kupovali bez spotrebnej dane z palív a v objednávkach sa zaviazali, že ho nepoužijú ako pohonnú hmotu. Olej mohli len spracovať spôsobmi podľa colného sadzobníka, nie predať, čím im vznikla povinnosť zaplatiť palivovú daň.
Zodpovední len konatelia
„Z účtovných dokladov a výsluchu vodičov jednoznačne vyplýva, že destilát obratom prečerpávali pre iných odberateľov. Obžalovaní boli v spoločnostiach zodpovední za ich chod, čo malo zásadný vplyv na ich trestnú zodpovednosť,“ tvrdí v rozsudku súd.
Obžalovaný zo skrátenia dane bol aj Peter Oros (42), rodák z Mukačeva s trvalým pobytom v Košiciach.
Podľa prokuratúry ako vedúci autodopravy firmy Alchima mal v prípade kľúčové postavenie.
Destilát písomne objednával, bol osobne pri prekládkach a jeho otec mal v Čižaticiach firmu, ktorá obchodovala s naftou.
Súd Orosa oslobodil. Videl v ňom len zamestnanca plniaceho príkazy nadriadených, od ktorého „nemožno očakávať znalosť daňového práva a prípadne namietanie nesúladu pracovných pokynov s právnymi predpismi“.
Konateľom za 500 korún
Tak ako v iných olejárskych kauzách aj v tomto prípade nebolo možné odsledovať celý tok komodity.
Konateľ firmy, ktorá nakupovala destilát od Alchima vypovedal, že na požiadanie neznámeho človeka podpísal u notára predložené papiere a dostal za to 500 korún. Fiktívni boli aj zástupcovia ďalších firiem v reťazci.
Obvinení na polícii aj na súde odmietali vypovedať a na pojednávania posielali len právnikov. Po Po odsúdení okresným súdom sa odvolali.
Krajský súd ale o ich odvolaniach nemôže rozhodnúť, lebo Vaľko a Vaľková si nepreberajú predvolania, polícii sa ich nedarí predviesť a miesto pobytu svojich klientov vraj nepozná ani advokátka.
„Bude vydaný príkaz na ich zatknutie a po jeho zrealizovaní vytýčený termín rozhodnutia súdu,“ oznámil na poslednom zasadnutí predseda senátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári