Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Investor musí hľadať spôsob, ako v najstaršom košickom parku postaviť hotel bez významnejšieho zásahu do zelene. Mesto výrub nepovolilo.
KOŠICE. Mesto Košice zmenilo názor na to, v akom rozsahu možno obmedziť súkromné vlastníctvo v záujme ochrany životného prostredia.
Firme Interhotel nedalo povolenie na výrub stromov v historickom parku v košickej mestskej časti Barca, ktorá tu chce prestavať barokový kaštieľ na päťhviezdičkový hotel a prepojiť ho s päťpodlažnou novostavbou a podzemnými parkoviskami.
V roku 2010 mesto súhlasilo s odstránením 48 drevín. Po rozhodnutí súdu, že občianskym združeniam Sosna a Priatelia Zeme protiprávne nepriznalo postavenie účastníkov konania, muselo žiadosť o výrub posúdiť ešte raz.
Park ako biocentrum
Nové rozhodnutie podpísané Jozefom Kvokačkom, vedúcim oddelenia životného prostredia a špeciálneho stavebného úradu košického magistrátu, sa odvoláva na zákon o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého má každý povinnosť prispievať k zachovaniu prírody a svoju činnosť vykonávať tak, aby nedošlo k zbytočnému poškodzovaniu životného prostredia.
Samospráva v novom konaní prijala za svoje odborné stanovisko Štátnej ochrany prírody.
Jej prešovské pracovisko v septembri upozornilo, že park je biocentrom regionálneho významu a súčasť mestského biokoridoru, a preto je potrebné „zásadne nedopustiť ďalšie zábery z územia pre výstavbu“.
Ako vyzerá park pri kaštieli v Barci
Pozrite si fotogalériu >>
Stavať sa dá aj inde
S rekonštrukciou kaštieľa štátni ochranári súhlasili, ale projekt hotela navrhli pozmeniť tak, aby zostali zachované hodnotné stromy.
„Vzhľadom na historickú, ekologickú a krajinársku hodnotu parku...neodporúčame umiestňovať nové viacpodlažné objekty, ale hľadať pre ne lokality mimo cenných častí parku, keďže v okolí kaštieľa sa nachádzajú voľné plochy,“ píše sa v stanovisku.
Mestské zastupiteľstvo v roku 2009 schválilo kvôli plánovanej výstavbe zmenu územného plánu mesta aj zóny Barca v lokalite kaštieľa tak, že určilo využitie dotknutých plôch ako „občiansku vybavenosť“.
Práve na to v roku 2010 poukazoval Obvodný úrad životného prostredia v Košiciach, ktorý nemal námietky k umiestneniu stavby a vydal viacero rozhodnutí v prospech firmy Interhotel.
Vtedajší prednosta úradu Peter Petrivaldský zdôrazňoval, že územné plány fakticky predpokladajú zásah do zelene a preto netreba “blokovať investora“.
Územný plán nestačí
Mesto k tomu teraz v rozhodnutí tvrdí, že ako orgán ochrany prírody môže rozhodnúť autonómne, lebo to, že je nejaká stavba v súlade s územným plánom neznamená, že je aj v súlade so záujmami ochrany životného prostredia.
„Občianska vybavenosť neznamená automaticky možnosť odstránenia drevín,“ vysvetľuje oddelenie životného prostredia magistrátu.
Firma Interhotely v novom konaní nedala žiadne stanovisko, nevyjadrila sa ani k odporúčaniam Štátnej ochrany prírody.
Zmenia projekt?
Predseda predstavenstva spoločnosti Alexander Varady, ktorý v minulosti pôsobil v hoteliérstve s Júliusom Rezešom, odmietal možnosť, že by novostavba spojená s kaštieľom bola umiestnená inde.
Vysvetľoval to tým, že firma nie je vlastníkom vedľajších pozemkov.
Interhotel má od roku 2008 od mesta právoplatné stavebné povolenie. Ak chce stavať v súlade so zákonom, zrejme musí požiadať o výstavbu na inom mieste parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári