KOŠICE. Tvrdí, že momentálne žiadne personálne zmeny nepripravuje.
„Colný úrad som prevzal v stabilizovaných podmienkach. Verím, že dosiahnem efektívnejšie fungovanie colného úradu,“ vraví Kolcun.
Pozor na bločky
V Colnej správe pracuje od roku 1997. Naposledy pôsobil ako zamestnanec zaradený na Finačné riaditeľstvo v sekcii Kompetenčné centrum finančných operácií.
„V minulosti sme boli úspešní pri odhaľovaní a zadržaní pašerákov cigariet či liehu. V tom budeme pokračovať. Pôsobíme nielen represívne, ale aj preventívne. Dôležité je, aby sme zabránili páchaniu podvodnej činnosti, ktorá by spôsobila škody štátu. Aktuálne sa venujeme vo zvýšenej miere aj kontrole používania registračných pokladníc.“
Zavedenie nových pokladníc umožňuje kontrolným orgánom využívať pri kontrole elektronické nástroje a odhaľovať krátenie tržieb a rovnako podnikateľom umožňujú evidenciu tržieb na elektronickej báze.
„Najčastejším pochybením zo strany daňových subjektov je vydávanie takzvaných predbežných dokladov. Tie síce vyzerajú ako štandardné pokladničné doklady, ale nie sú nimi. Pokojne ich môžeme označiť ako falošné. Tiež sa stretávame s takzvanými čiernymi kasami. To sú pokladnice, ktoré nie sú zaregistrované na daňovom úrade, ale tlačia štandardné bloky. Je mojou prioritou zabrániť akýmkoľvek snahám o daňové podvody.“
Ľudia idú proti sebe
Podľa Kolcuna zamestnanci Finančnej správy musia vzbudzovať rešpekt. Odbornosťou, ale aj tým, že colníci pracujú v uniformách a ich prítomnosť pri kontrolách je efektívna.
„Ľudia musia prijať realitu, že ak umožnia dodávateľovi služby nevydať pokladničný blok, v skutočnosti neušetria. V budúcnosti sa im to vráti napríklad na chýbajúcich peniazoch v školách, na kvalite ciest a podobne. Nie je normálne podvádzať, ak chceme, aby štát fungoval.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári