KOŠICE. Od septembra 2012 sa o to snažila pracovná skupina košického magistrátu, mestskí policajti a mestský poslanec Miloš Ihnát (Smer).
V chatrčiach pozbíjaných z rôznych materiálov žili viaceré rodiny s deťmi v katastrofálnych hygienických podmienkach. Bez vody, elektriny, plynu, WC.
„Ťahanovčania sa právom dožadovali nápravy, starosta mestskej časti Emil Petrvalský (SDKÚ) a mestskí poslanci niekoľkokrát interpelovali primátora mesta, aby vzniknutú situáciu riešil,“ uviedol Ihnát, ktorý bol na podnet vlastníkov pozemkov v Sade mládeže hlavným iniciátorom likvidácie osady.
S viceprimátorom mesta Jánom Jakubovom sa snažili presvedčiť Rómov, aby chatrče z odpadu ich obyvatelia opustili a vrátili sa späť do miesta svojho trvalého bydliska. Vyjednávanie a dohováranie trvalo niekoľko dní.
V opustenej osade ostalo množstvo odpadkov, ktoré treba vypratať, príslušníci MsP budú lokalitu naďalej monitorovať.
Podľa našich informácií niektorí osadníci odišli bývať k príbuzným, ďalší si vraj kúpili chatku neďaleko od Sadu mládeže, respektíve odišli na Lunik IX.
V Košiciach je 9 osád
Mestskí policajti evidujú v Košiciach ešte 9 nelegálnych osád, žije v nich asi 493 osôb, z toho 285 neplnoletých detí.
„K najväčšším problémom, ktoré sú s touto problematikou spojené, patrí znečisťovanie priestranstiev komunálnym a iným odpadom, ako i tvorba nelegálnych skládok odpadu,“ uviedol Ján Palčik, poverený zastupovaním náčelníka MsP Košice. „S tým sú spojené riziká šírenia nákazlivých chorôb, poškodzovanie drevín a krovín nelegálnym výrubom, krádeže z neďalekých záhradkárskych lokalít. Takisto aj vysoká koncentrácia psov bez veterinárnej starostlivosti (nezaočkované, bez základného kynologického výcviku), ktoré sa pohybujú voľne bez dozoru, čím stúpa riziko napadnutia okoloidúcich osôb.“
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári