Siedmi pacienti skončili na nemocničnom lôžku po tom, ako ich uhryznutím infikoval kliešť.
KOŠICE. Kliešťová sezóna odštartovala. Dosvedčujú to nedávne prípady boreliózou nakazených ľudí hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.
Kliešte prenášajú viaceré nebezpečné ochorenia. Borelióza sa prejavuje ako červená škvrna na pokožke, ktorá postupne
bledne. U neliečených pacientov začervenanie zmizne po troch až štyroch týždňoch, po užití antibiotík v priebehu niekoľkých dní.
„Liečba antibiotikami sa nasadzuje ihneď a trvá do štrnástich dní,“ vysvetľuje primár kliniky infektológie a cestovnej medicíny Ladislav Virág.
Neliečenie ochorenia môže po niekoľkých mesiacoch až rokoch viesť k chronickým problémom srdca, nervov a poškodeniu kĺbov. Vlani prijali na pracovisku 15 pacientov s boreliózou a troch s kliešťovou encefalitídou.
Silnejšia imunita pomáha
Encefalitída má príznaky ako ľahká chrípka. Človek trpí nechutenstvom, črevnými ťažkosťami. Potom nastupuje vysoká teplota, bolesť hlavy, vracanie či stuhnutie šije.
Následkom choroby môže byť obrna, bolesti hlavy, výnimočne smrť. „Nie každý, kto mal prisatého infikovaného kliešťa, ochorie.“
Silnejšiu imunitu majú ľudia po prekonaní tohto ochorenia.
Posledným „kliešťovým“ ochorením je anaplazmóza s inkubačnou dobou 1-3 týždne. Jej príznaky pripomínajú chrípku. Lieči sa antibiotikami.
Migrujú do mesta
Sezóna kliešťov zvyčajne trvá od apríla do októbra. V posledných rokoch sa ich prirodzené prostredie rozšírilo.
Ich výskyt je vyšší v mestských parkoch, presídlili sa aj do vyšších nadmorských výšok.
Na ľudí neskáču zo stromov. Zvyčajne sa na človeka prenesú z trávy.
Dobré rady
Najväčší výskyt kliešťov býva od apríla do októbra.
Číhajú na človeka najmä v tráve, preto sa treba do prírody vhodne obliecť. Odporúča sa vyhnúť krátkym rukávom a nohavice by mali byť zasunuté do topánok, prípadne mať pod nimi ešte podkolienky. Je tiež vhodné použiť repelenty či zaočkovať sa.
Po návrate z prírody je potrebné vytriasť šaty, dôkladne sa osprchovať a skontrolovať si celé telo. Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín.
Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr. Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. No ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany.
Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako úchytka v stene.
Kliešťa treba poliať či postriekať dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu, poslúžiť môže aj alkoholický nápoj, parfum, kolínska.
Použiť možno aj hustú mydlovú penu, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok, najmä antibakteriálne. Potom treba kliešťa chytiť pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom ho vytiahnuť, následne ranu opäť dezinfikovať.
Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, miesto treba ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie však je vyhľadať lekára, ktorý hlavičku kliešťa odborne a sterilne odstráni.
sita
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári