Ste na prechádzke v lese blízko Košíc, je vám horúco a zbadali ste studničku s osviežujúcou vodou? Buďte opatrní. Samotné
KOŠICE. Dobrou správou podľa kompetentných je, že po požití vody z upraveného prameňa pri Košiciach by nemal nikto zomrieť.
Zároveň však nie je vylúčené, že kým niekomu voda padne naozaj na úžitok, iný z nej môže mať pár dní slušné zažívacie problémy.
Košický regionálny úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) sa síce nezaoberá rozborom kvality vody z množstva studničiek v Mestských lesoch, no preventívne odporúča sa im vyhýbať.
„Sledovanie kvality vody z voľne vytekajúcich prameňov nespadá do našej pôsobnosti, a tak túto činnosť nevykonávame. Vodu z neznámych prameňov v záujme ochrany zdravia obyvateľstva neodporúčame používať na pitné účely. Je to kvôli tomu, že v týchto prípadoch nie je záruka ich spoľahlivej ochrany, čo sa týka kvality vody a tiež výdatnosti prameňa. Pramene a studničky sú bez ochranného pásma, a tým nie je vylúčené ich znečistenie napr. ľudskou činnosťou, zvieratami, prírodnými živlami atď. Pitím z voľne prístupných prameňov o neznámej kvalite vody sa človek vystavuje riziku vodou prenosných ochorení,“ uviedla pre pre Korzár Lenka Skalická z ÚVZ.
Košickí lesníci sa starajú o 30 prameňov
Na území košických Mestských lesov sa nachádzajú pramene rôznej výdatnosti a kvality.
Ako sme sa dozvedeli od košických Mestských lesov, z pohľadu bežných turistov sú najznámejšie udržiavané vodné zdroje v okolí Košíc najmä Rákocziho prameň na žltej značke z Košíc na Jahodnú, prameň sv. Jána Nepomuckého a Hladná studňa na starej Spišškej ceste z Bankova na Alpinku, Jergova studňa na ceste z Jahodnej do Vyšného Klátova, Kráľova studňa medzi Kavečanmi a Vysokým vrchom, či Žimna voda nad Opátkou.
Okrem nich sa košickí lesníci starajú asi o 25 ďalších prameňov opatrených strieškou a s upraveným oddychovým miestom.
Nemôžu garantovať kvalitu žiadneho prameňa
Studničky, využívané turistami, sú bohato roztrúsené po celom území Mestských lesov.
„Nami pravidelne udržiavané pramene sú najmä tie s trvalým prítokom vody, príp. niektoré sezónne pramene s historickým významom. Kvalita vody významnejších prameňov bola preverovaná napríklad počas rekonštrukcie prameňa sv. Jána Nepomuckeho alebo Kráľovej studne. Rozbory vody nevykazovali znečistenie. Vzhľadom na meniace sa poveternostné podmienky, ročné obdobia, prístupnosť prameňov však nemôžeme garantovať kvalitu pitnej vody zo žiadného prameňa. Je teda na zodpovednosti konkrétneho turistu, či vodu použije na vonkajšie občerstvenie alebo aj na pitie,“ dozvedeli sme sa z Mestských lesov.
Gajdovku piť môžete, ale s mierou
Medzi Košičanami populárny prameň Gajdovka na Aničke kontrolujú hygienici štyrikrát ročne. Zameriavajú sa na mikrobiologický a biologický rozbor a na hodnoty arzénu.
Z dôvodu špecifického zloženia minerálnej vody v tomto prameni je pri výtokovom stojane oznam pre konzumentov o zložení vody a o odporúčanej dennej spotrebe na priamy konzum tejto vody.
Dospelí tak bez obáv o svoje žalúdky môžu vypiť pol litra vody, deti maximálne tak „štamperlík“ vzhľadom na prítomnosť neustálej mierne kolísavej koncentrácie arzénu.
jsv
V Buzici si pomôžete po „opici“
V okolí Košíc sú funkčné minerálne pramene na dvoch miestach.
Pred obcou Buzica je slaný minerálny vrt, ktorý je aj oficiálne pitný, podľa miestnych obyvateľov je tamojšia slaná minerálka skvelá najmä na stavy „po opici“.
V Herľanoch ešte v roku 1989 vtedajší okresný hygienik zakázal z dôvodu mikrobiologického znečistenia využívať vodu na pitné účely z prameňa pri obecnom úrade. Je tam označenie nepitná voda, no mnohí si ju berú domov.
Príliš sa neodporúča ani pitie vody priamo z tamojšieho gejzíra. My sme túto kyselku vyskúšali. Zapáchala trochu po síre, vypiť sa síce dala, no nejaký chuťový zážitok sme z nej nemali.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári