Pamätník obetiam a hrdinom holokaustu Jad Vašem v Izraeli vyhlásil rodáčku z Košíc za spravodlivú medzi národmi, v roku 2006 pápež Benedikt XVI. za blahoslavenú. Včera požehnali v košickom dóme jej sochu.
KOŠICE. Urobil tak košický arcibiskup Mons. Bernard Bober, požehnanie bolo súčasťou ďakovnej svätej omše, ktorú celebroval pri príležitosti 90. výročia založenia Spoločnosti sociálnych sestier.
Zakladateľkou bola Košičanka Margita Šľachtová, Sára je ale prvou blahoslavenou spomedzi tých, ktoré pracujú na poli sociálnom, zdravotníctva, ekonomiky či kultúry nielen na Slovensku, ale i v mnohých krajinách sveta. Vždy s dôrazom na dobro žien, detí a rodín.
Sára sa narodila 11. 5. 1899 v hoteli Schalkház (neskôr Slovan, teraz Hilton-pozn.red.), patril jej starému otcovi. Stala sa učiteľkou, z politických dôvodov však nechcela túto prácu robiť. Vyučila sa preto za kníhviazačku a od roku 1919 prispievala do rôznych periodík.
V roku 1927 sa zoznámila so sociálnymi sestrami v Košiciach, v Budapešti sa pripravovala na prácu v brazílskych misiách. Prišla ale 2. svetová vojna. Sestry vtedy s veľkou odvahou zachránili okolo 1000 ľudí, najmä Židov, asi 100 priamo sestra Sára.
V roku 1941 sa stala Sára národnou riaditeľkou maďarského Hnutia katolíckych pracujúcich žien. Založila prvú vysokú školu pre pracujúce ženy v Maďarsku a v Budapešti Dom pre pracujúce ženy.
O rok neskôr si na protest proti nacizmu zmenila priezvisko z Schalkház na Salkaházi.
Poprava pri Petöfiho moste
Maďarskí nacisti zo Strany Šípových krížov obkľúčili 27. 12. 1944 Dom pre pracujúce ženy v Budapešti, zatkli niekoľko osôb. Sára tam vtedy nebola a mohla utiecť, avšak prišla a vzala zodpovednosť na seba.
Večer ju spolu s ďalšími zastrelili pri Petöfiho moste a hodili do ľadového Dunaja. Jej telo sa nikdy nenašlo.
Minútu pred popravou vraj pokľakla tvárou otočená k svojím vrahom a s očami zdvihnutými k nebesiam sa prežehnala veľkým krížom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári