Unikátnou metódou odoperovali mozgovú príhodu lekári mladému Košičanovi.
KOŠICE. Jeden cvičný boxerský zápas zmenil život 22-ročnému Matúšovi Oravcovi. Študentovi záchranárskej školy a tenistovi sa počas boxu stali osudnými viaceré údery do hlavy.
Po zápase mu v šatni prišlo zle, pociťoval slabosť, tŕpli mu ruky, nedokázal sa obliecť, a preto ho kamaráti odviezli do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Vyšetrenia u mladíka potvrdili cievnu mozgovú príhodu. Podstúpil preto unikátnu operáciu.
Vytiahnutá zrazenina
Pod zložitým názvom intrakraniálna trombektómia sa skrýva asi hodinový zákrok. Vykonáva ho klinika rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód s neurologickou klinikou.
K upchatému miestu mozgovej cievy, cez ktoré krv nemôže prúdiť, sa operatér dostáva cez stehennú tepnu v slabine.
„Následne sa zavádza špeciálny stent, ktorý má tvar košíčka. Vďaka tomu sa zrazenina do stentu zachytí a následne je mechanicky odstránená, teda vytiahnutá cez cievu v slabine z tela pacienta,“ vysvetľuje intervenčný rádiológ Piotr Pedowski.
Dĺžka katétrov a mikrokatétrov použitých pri zákroku dosahuje až 1,5 metra. V mozgovej cieve operatér manipuluje trubicou s priemerom 3 až 4 milimetre.
Podľa doktora Pedowského od vpichu katétra po vytiahnutie krvnej zrazeniny uplynie čas asi 20 minút. Najkratšie to trvalo 8 minút. Zvyšný čas zaberie príprava pacienta a ďalšie potrebné operačné úkony.
Prerušené štúdium
Matúš pred cievnou príhodou študoval na vysokej škole v Prešove za zdravotníckeho záchranára. Musel ju prerušiť. Plánuje sa do nej vrátiť.
„Cítim sa dobre, ale ruku mám stále necitlivú. Lekári mi radia, aby som veľa cvičil, čo aj robím.“
Mladého Košičana čakajú ešte dva týždne rehabilitácií, potom liečba v kúpeľoch.
„Ďakujem všetkým lekárom, vďaka nim tu dnes stojím. Neostáva mi nič iné, len bojovať, aby som bol úplne v poriadku,“ nevzdáva sa mladík.
Dve možnosti
Zákrok na Slovensku zatiaľ od začiatku roka podstúpili piati pacienti, všetci v košickej univerzitnej nemocnici. Plne ho prepláca zdravotná poisťovňa.
Doteraz lekári spriechodňovali uzavretú cievu farmakologickou liečbou. Pri nej vnútrožilovo podávali trombolytikum, látku schopnú rozpúšťať krvné zrazeniny. Liečbu možno pacientovi podať do 4,5 hodiny od prvých príznakov.
Mechanické vytiahnutie zrazeniny môžu lekári uskutočniť od 6 do 8 hodín, niekedy až do 24 hodín od začatia príznakov.
Cievna mozgová príhoda je treťou najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov. Postihuje najmä starších ľudí.
Klinický neurológ Norbert Leško upozorňuje, že veková hranica u týchto pacientov klesá.
Ukážka operácie. Doktor Pedowski na figurantke znázorňuje operačný postup.
Ilustračné foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári