KOŠICE. Viac ako 53 percent obcí z celkového počtu 460 bez mesta Košice v Košickom kraji nemá prijaté všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobným stavebným odpadom. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v Košickom kraji vykonalo Občianske združenie Tatry.
Najhoršia je situácia v okrese Michalovce, kde nariadenie o odpadoch nemá vyše 66 percent obcí okresu.
Takéto nariadenie nemá viac ako polovica obcí z okresov Trebišov, Gelnica a Rožňava.
„Je to alarmujúca skutočnosť. Neobstojí argument obcí, že to nahrádza všeobecne záväzné nariadenie o miestnych daniach a poplatkoch, pretože to nič nehovorí o nakladaní, zbere a zneškodňovaní či zhodnocovaní odpadov. Kľúčovým problémom je, že ešte väčšia časť obcí nemá ani jedného zamestnanca s kvalifikačnými predpokladmi pre riešenie tejto problematiky,“ hovorí predseda a projektový manažér občianskeho združenia Tatry Rudolf Pado.
Zdôraznil, že poznatky združenia z prieskumu poukazujú na závažné a kontrolnými orgánmi nepochopiteľne a dlhodobo prehliadané nedostatky v jednotlivých obciach.
Z prieskumu vyplynulo, že mnoho obcí nevie hodnoverne preukázať organizovanie zberu nebezpečných a objemných odpadov, a to minimálne dvakrát ročne, ako to požaduje zákon o odpadoch.
Obce majú veľké problémy aj v oblasti separovaného zberu. Rovnako problematické je aj nakladanie so zeleným a potravinárskym odpadom a jeho likvidáciou kompostovaním či už pri domoch, alebo na obecnom kompostovisku. Tu mnohé obce a mestá využívajú výnimku zo zákona.
Zastupiteľstvá stanovujú populisticky nízke poplatky
Ako uviedol Pado, samostatnou kapitolou sú miestne poplatky za zber a likvidáciu odpadu.
„Populistickí starostovia a poslanci stanovia nízke poplatky, ktoré pokrývajú celkové náklady na nakladanie s odpadmi na 30 až 40 percent a zvyšok dotujú z obecného rozpočtu. Potom nech sa nečudujú, že nemajú peniaze na iné činnosti, napríklad na údržbu miestnych komunikácií. Poplatky za odpady by mali byť stanovené minimálne vo výške celkových nákladov na ich likvidáciu,“ hovorí Pado.
Kriticky poukázal aj na problém nelegálnych skládok. Uviedol, že obce vynakladajú tisícky eur na ich likvidáciu, no ukladané sankcie sú veľmi nízke a nepokryjú náklady.
Na základe prieskumu OZ Tatry postúpilo svoje zistenia na Inšpekciu ochrany životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári