KOŠICE. Obchodná akadémia (OA) na Polárnej ulici v Košiciach už dva roky platí za externé právne služby košickej advokátke Alene Rudohradskej.
Informuje o tom týždenník Trend, ktorý spomína podozrenie o prepojení advokátky na brata Štefana Kandráča, vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK), zriaďovateľa obchodnej akadémie.
Právnička podpísala so školou dve zmluvy. Jednu na rok 2011 s mesačným paušálom 450 eur, druhú od apríla 2012 do marca 2013 s paušálom 550 eur. V oboch prípadoch vyhrala výberové konanie.
Riaditeľ OA Peter Ivan však neodpovedal, kto konkrétne sa na konaniach zúčastnil a s akými cenovými ponukami.
Štefan Kandráč priznal, že školám poradil, aby si najali externistov. Chce predchádzať prehratým súdnym sporom a následne neefektívne vynakladaným vysokým sumám za nezákonné výpovede.
Odmieta však, že by školám odporúčal konkrétnych právnikov, píše týždenník.
Rudohradskú a Kandráčovych príbuzných spojila jedna firma
Trend pripomína, že Rudohradská bola do roku 2007 spoločníčkou v košickej firme Hydrowood. Ďalším spoločníkom bol Marek Kandráč, prokuristom Peter Kandráč. Ide o synovca a brata Štefana Kandráča.
„Ja sa o bratove podnikateľské aktivity nezaujímam, Rudohradskú nepoznám, logicky som nevedel, že boli spolu v jednej firme,“ povedal Kandráč.
Rudohradská priznáva, že Petra Kandráča pozná, no nijako to podľa nej nesúvisí so zmluvami s akadémiou. K otázke, do akej miery pozná Štefana Kandráča, sa nevyjadrila.
O zvýšenie rozpočtu na externé právne služby požiadala Obchodná akadémia svojho zriaďovateľa. V roku 2011 dostala zhruba 3 440 eur, vlani 9 500 eur na „krytie variabilných výdavkov“. Z nich mohla financovať aj právne služby.
Obchodná akadémia už právne služby nepotrebuje
Podľa Trendu je zaujímavé, že keď predseda rady školy Oto Žarnay vo februári vytiahol túto tému a rada školy požiadala riaditeľa, aby zdôvodnil, prečo uzatváral zmluvu s Rudohradskou a aby rozpísal zoznam úkonov, ktoré urobila, zrazu škola prestala potrebovať externú právničku.
Zatiaľ čo Kandráč ako motív najímania externých právnikov spomínal v prvom rade hrozby nezákonného rozviazania pracovného pomeru, riaditeľ Ivan akcentoval dva projekty dotované Európskym sociálnym fondom v hodnote vyše 300-tisíc eur, vďaka ktorým modernizovali vyučovací proces.
Konzultácie, spracovanie podkladov a príprava verejných obstarávaní a zmlúv mali byť podľa riaditeľa náplňou práce právničky v súvislosti s projektmi. Tie vrcholili v roku 2012, preto už nevypisoval ďalšiu súťaž na externé právne služby.
Rudohradská pracuje pre viac škôl v košickej župe
Predmet činnosti v zmluve s Rudohradskou z roku 2012 žiadny projekt neuvádza, len všeobecné právne služby alebo zastupovanie v konaní pred súdmi či orgánmi verejnej moci. Zároveň je tam veta, že klient môže požiadať o zastupovanie aj v iných veciach, „pričom podmienky sa dohodnú osobitne“.
V portfóliu KSK je viac než 70 škôl a školských zariadení. Koľko z nich využíva externých právnikov, odbor školstva neeviduje. No zo zmlúv a faktúr, ktoré od roku 2011 povinne zverejňujú, sa dá vyčítať, že Rudohradská pracuje pre viac škôl.
Napríklad Gymnáziu v Spišskej Novej Vsi fakturuje 175 eur mesačne, SOŠ technickej v Michalovciach 400 eur, ďalšej SOŠ v Spišskej Novej Vsi 180 eur. Na otázku, s koľkými školami má zmluvu, nechcela odpovedať, píše Trend.
Externých právnikov si najímajú aj iné školy
Externí právnici však nie sú výsadou len KSK.
Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková tvrdí, že v zmysle zákona sú povinní poskytovať svojim organizáciám právne poradenstvo. Na úrade majú tri právničky, napriek tomu si takmer polovica z ich 79 škôl najala externého právnika.
V Banskej Bystrici odporúčajú školám externé právne kancelárie, ale len keď vedú súdny spor. „Ide skôr o spory z oblasti pracovnoprávnej. Najatých právnych kancelárií je len pár,“ vraví hovorkyňa kraja Monika Pastuchová. Majetkovoprávne spory zastrešuje právne oddelenie úradu, informoval Trend.
Aj Ivan konštatuje, že predtým právne otázky riešili v rámci svojich možností, cez vlastných zamestnancov alebo požiadali o pomoc odbor školstva KSK, keď v roku 2009 pri zlúčení s inou školou písal viac výpovedí.
„Lenže tu je jeden právnik na 72 škôl a školských zariadení. Ani pri najlepšej vôli nedokáže pokryť všetky ich potreby,“ zdôrazňuje Štefan Kandráč.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári