KOŠICE. Nový prístroj pre diagnostiku a liečbu sluchovo postihnutých detí získala dnes Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach.
Špeciálne zariadenie v hodnote 24 000 eur umožňuje odhaliť vážne poruchy sluchu u detí do troch rokov a pomôže mnohým z nich komunikovať a mať tak kvalitný život.
Prístroj GSI Audera - systém 9711 darovala nemocničnému oddeleniu otorinolaryngológie (ORL) nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities (RMHC).
"Bez diagnostiky týmto prístrojom je diagnóza hluchoty alebo straty sluchu neistá a presné stanovenie poruchy sluchu v útlom veku dieťaťa nemožné," uviedol primár ORL oddelenia Andrej Koman.
Zdôraznil, že nekorigovaná porucha sluchu spôsobuje, že sa u detí nevyvinie reč, hrozí hluchonemota a zabrzdenie mentálneho vývoja dieťaťa, prípadne oneskorený vývoj reči.
"Viac ako 80 percent porúch sluchu sú vrodené alebo získané poruchy v čase okolo pôrodu. Podľa najnovších poznatkov je potrebné zachytiť zvyšky sluchu alebo diagnostikovať hluchotu do šiesteho mesiaca veku dieťaťa," konštatoval.
Technik inštaluje nový diagnostický prístroj. Foto: TASR/František Iván
Na Slovensku sa každý rok rodí viac ako 50 detí hluchých a takmer 180 detí s poruchou sluchu. Približne 1500 detí ročne potrebuje odborné vyšetrenie sluchu.
Región Košického a Prešovského kraja zastrešuje takmer polovicu týchto detí.
Dôležité je obdobie do troch rokov veku
Pre rozvoj reči a intelektuálnych schopností je najdôležitejšie obdobie do tretieho roku života. Potrebná je pritom včasná a presná diagnostika rozsahu poškodenia sluchu, pričom doteraz používané prístroje nemohli vyšetriť celý rozsah poškodenia.
Moderné zariadenie GSI Audera - systém 9711 poskytuje objektívny prehľad o celom spektre tónov, ktoré dieťa počuje, nezávisle na stave jeho vedomia. Skráti sa pritom aj dĺžka vyšetrenia dieťaťa, ktoré je možné počas spánku.
Organizácia RMHC už pred dvoma rokmi pomohla zrekonštruovať celé ORL oddelenie košickej DFN s piatimi nadštandardnými izbami.
"To vďaka tomu patrí v súčasnosti k najvyspelejším a najmodernejším ORL oddeleniam na Slovensku," uviedla riaditeľka DFN Ingrid Urbančíková.
Riaditeľka neziskovej organizácie Drahomíra Jiráková konštatovala, že RHMC za desať rokov pôsobenia rozdelila vyše 23 000 eur na rôzne projekty pre detské nemocnice na celom Slovensku.
"Zrekonštruovali sme 19 nadštandardných rodinných izieb v deviatich nemocniciach," povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári