Na Okresnom súde Košice I sa včera začalo hlavné pojednávanie s mužmi, ktorých bývalý policajný prezident nazval Klub dôchodcov. Čelia obvineniu z prípravy zločinu výroby a držania jadrového materiálu.
KOŠICE. V decembri 2011 informoval vtedajší Prezident PZ SR Jaroslav Spišiak o prekazení obchodu s jadrovým materiálom z bývalého Sovietskeho zväzu.
Z prípravy zločinu výroby a držania jadrových materiálov bolo obvinených sedem mužov z celého Slovenska, vrátane Košíc. Pre vek od 38 do 72 rokov ich Spišiak nazval Klub dôchodcov.
Vyšetrovanie odhalilo, že muži hľadali odbyt na 0,05 kg cézia (Cs -137) za 500–tisíc eur.
Podľa polície sa mal obchod pôvodne uskutočniť v Česku, no neskôr sa jeho aktéri rozhodli pre Slovensko.
Slovenskí policajti ich monitorovali od februára 2011, keď dostali echo od českých kolegov.
Všetkých sedem obvinených bolo vo väzbe do leta 2012. Teda približne do času, keď Generálna prokuratúra SR vyšetrovanie ukončila podaním obžaloby.
Spisový materiál má vyše 2 400 strán a samotná obžaloba je na 62 stranách.
Vinu popierajú
Ako hlavný aktér vystupuje Josef T. (72) s trvalým pobytom v Českých Budějoviciach a prechodným v Košiciach.
Práve on mal od roku 2009 organizovať obchod s jadrovým materiálom, ktorý sa napokon podarilo prekaziť použitím agenta provokatéra. Svoju vinu poprel.
„Ja ani neviem, čo je cézium. Nikdy som taký materiál nedržal v ruke,“ povedal Josef T. „Obvinenie považujem za znôšku vykonštruovaných klamstiev.“
Ďalšími obžalovanými sú Andrej D. (54) z Košíc, Ján M. (61) z okresu Bardejov, Jozef G. (63) z okresu Snina, Marek P. (38) z okresu Liptovský Mikuláš, Marian T. (57) zo Žiliny a František M. (57) z okresu Poprad.
Všetci vinu popierajú.
Chcú rovnaké práva
Prípad sa dostal na Okresný súd Košice I. Prvé hlavné pojednávanie sa uskutočnilo včera.
Jeden z advokátov však vzniesol námietku voči miestnosti č. 117, v ktorej sa malo pojednávať. Podľa neho nebola technicky uspôsobená na riadne uplatnenie práva na obhajobu.
Dôvodom námietky bolo, že patrila k najmenším, v akých sa na súde pojednáva. Za jedným stolom, určeným pre obhajcov, sa tiesnilo až päť advokátov, ktorí si nemali kde rozložiť spisový materiál.
„Chceme mať rovnaké podmienky ako má strana obžaloby, teda prokurátor. A nie aby som musel v spise listovať na kolene alebo na lavici,“ zdôraznil advokát. Ostatní kolegovia sa k jeho námietke pripojili.
Práva na riadnu obhajobu boli upreté aj obžalovaným, keďže nemohli, ako im to zákon umožňuje, sedieť vedľa svojich advokátov.
Senát námietke vyhovel a pojednávanie odročil na neurčito. Termín určí až keď zistí, kedy bude jedna z dvoch najväčších pojednávacích siení voľná.
V prípade uznania viny hrozí mužom 3 až 10 rokov straty slobody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári