Funkcionári polície nenesú zodpovednosť za excesy podriadených, zhodli sa v kauze ponižovania rómskych chlapcov súdy.
KOŠICE. Riaditeľa obvodného oddelenia v Košiciach, na chodbe ktorého v marci 2009 policajti nadávali rómskym chlapcom, huckali na nich psov bez náhubkov, prinútili ich navzájom sa fackovať a vyzliecť donaha, nemali prečo z policajného zboru vyhodiť.
Myslí si to Krajský súd v Bratislave, ktorý zrušil rozkaz ministra vnútra Róberta Kaliňáka (Smer) o prepustení majora Pavla Proksa. Rozsudok sa stal právoplatným v marci.
Telefonát je domnienka
Podľa rozhodnutia ministra Proks počas svojej prítomnosti v budove oddelenia podriadeným nezabránil, ani sa nesnažil zabrániť, aby šiestich chlapcov zadržaných po prepade staršej pani policajti ponižovali. Tým mal hrubo porušiť služobnú prísahu a povinnosti policajta.
Podľa súdu sa ale nepreukázalo, že riaditeľ o správaní príslušníkov vedel. Ministerstvo poukazovalo na úradný záznam policajtky, ktorej Proks telefonoval s tým, že nech ostatným povie „aby sa ukľudnili“, čo malo potvrdzovať, že počul krik policajtov a brechot psov, ale nekonal. Krajský súd to označil za domnienku.
Súd: Ako policajt nezlyhal
„Z vytýkaného nezvládnutia situácie vo vzťahu k podriadeným možno vyvodiť nanajvýš záver o nespôsobilosti zastávať riadiacu funkciu, avšak zlyhanie policajtov majúcich priamu účasť na incidente nemôže svedčiť o žalobcovom pomere k povinnostiam policajta,“ stojí v rozsudku.
Ministerstvo sa proti nemu odvolalo. Tvrdilo, že Proks bol ako riadiaci funkcionár povinný podriadených policajtov kontrolovať, preto mal vedieť, čo sa po predvedení podozrivých na chodbe odohráva a „hluk vymykajúci sa bežnému režimu“ osobne preveriť.
Na Najvyššom súde to neobstálo. Aj podľa neho sa nedokázalo, že funkcionár vedel o konaní policajtov a preto nemôže byť postihovaný za to, že nezasiahol.
Šéf zodpovedá len za seba
„Povinnosť riaditeľa riadiť a kontrolovať podriadených nemožno objektivizovať... Za exces z vyžadovaného správania by mal v prvom rade niesť zodpovednosť príslušník, ktorý sa takéhoto konania dopustí, a nie riaditeľ z titulu svojej funkcie,“ tvrdí senát sudkyne Jaroslavy Fúrovej.
Proks sa k úspechu v spore nechcel vyjadriť. V roku 2010 ho prijali do košickej mestskej polície na miesto personálno–právneho referenta.
Hoci podľa zákona po zrušení rozhodnutia o prepustení jeho služobný pomer v štátnej polícii trvá, rozhodol sa v nej nezostať.
Dostal naraz 40 platov
„Deň po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku sa stal referentom špecialistom poriadkovej polície. Na zaradení do pôvodnej funkcie netrval. V apríli bol uvoľnený zo služobného pomeru na vlastnú žiadosť,“ povedala Alena Koišová z komunikačného odboru ministra vnútra.
Rezort Proksovi vyplatil služobný príjem, ktorý by mu patril, ak by nebol z polície vyhodený, čo predstavovalo viac ako štyridsať funkčných platov so všetkými príplatkami.
Ministerstvo presnú sumu nepovedalo s tým, že súkromnú informáciu môžu sprístupniť len so súhlasom policajta.
Proks nie je jediným funkcionárom z kauzy týrania detí, ktorý na súdoch dosiahol zrušenie svojho prepustenia.
Vlani sa to podarilo aj jeho zástupcovi Štefanovi Bačkovi.
Súdy verdikt v jeho prípade zdôvodnili takmer rovnako. Skonštatovali, že nie sú dôkazy o tom, že nezvyčajný hluk v budove počul.
Druhý kontroluje kolegov
Odmietli aj to, že by zástupca riaditeľa pochybil, keď dal pokyn, aby zadržaných umiestnili pod schodisko, keďže tieto priestory boli “dostatočne čisté, presvetlené a vzdušné“.
Nadporučík Bačko sa do polície vrátil. Najprv na miesto staršieho referenta na dopravnom inšpektoráte, potom ho preložili na oddelenie kontroly krajského riaditeľstva.
Ide o akúsi vnútornú inšpekciu polície, ktorá prešetruje sťažnosti na príslušníkov.
„Je vo funkcii referent špecialita, nezastáva teda riadiacu funkciu,“ tvrdí ministerstvo.
Bačkovi spätne doplatilo mzdu za obdobie asi troch rokov.
Fakty
Policajtov z nahrávky nesúdia
Desať policajtov, ktorí sa priamo podieľali na ponižovaní, sú obžalovaní zo zneužívania právomoci, niektorí aj z vydierania. Udalosť niekto z nich nahral na mobil, záznam potom v apríli 2009 prenikol do médií.
Okrem konania na nahrávke im prokuratúra kladie za vinu, že chlapcov z rómskeho sídliska Lunik IX vo veku od 10 do 16 rokov udierali, kopali a jedného strašili pištoľou priloženou k hlave.
Proces s nimi na košickom okresnom súde sa vlani vrátil na začiatok, lebo sa zmenil člen senátu. Odvtedy súd nevytýčil termín pojednávania.
Najstarší z chlapcov, ktorí prepadli a zranili staršiu ženu, si už dávno odsedel dva a pol roka, ktoré za lúpež dostal. Ostatní boli odsúdení podmienečne alebo pre nízky vek neboli stíhaní.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári