Ak na blokoch a domoch chýbajú čísla alebo sú skryté pod rôznymi prístreškami, sťažuje to rýchlu a presnú identifikáciu miesta zásahu. Hasiči a záchranári varujú, čas hľadania môže ohroziť ľudské životy.
KOŠICE. V Košiciach sú ulice a vchody do domov, kde o ich riadnom označení nemôže byť ani reči. Napríklad, tabuľka s názvom ulice, ktorú dajú dolu z dôvodu zatepľovania činžiaka, sa vráti späť už iba málokedy.
Muži v modrých uniformách majú sťažené podmienky nájsť byt občana, ktorému majú pomôcť.
„Nie je to problém hasičov, ale obyvateľov takýchto blokov a ulíc,“ zdôrazňuje veliteľ čaty Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Košice Milan Vereščák.
„Mnohé ulice nie sú symetricky rozmiestnené, ak je nejaký samostatne stojaci činžiak, ktorý nie je označený, može robiť problém v identifikácii. Bolo by teda vhodné označiť ho aj názvom ulice. Na mnohých miestach sú nad vchodmi urobené prístrešky chrániace ľudí či vchody pred zlým počasím. To je v poriadku, ale číslo je schované v tom pomyselnom lexanovom tuneli a nedá sa vidieť z prichádzajúcej hasičskej techniky. Takisto nečitateľné sú i čísla, dosť nešťastne umiestnené v kútoch rozmanitých výklenkov.“
Vzor: Zupkova a Lidické
Na druhej strane hasiči pochvalne poukazujú na košické ulice a domy, kde čísla vidieť perfektne, napríklad Zupkova 2 alebo Lidické námestie 9.
„Často máme prípady záchrany starších ľudí, ktorí sú z nejakej príčiny bezvládni, napríklad spadnú v byte. Zásah by vtedy určite urýchlilo práve to, keby bolo číslovanie viditeľné a na správnom mieste. Eliminovalo by to hľadanie toho správneho vchodu,“ dodáva veliteľ družstva HaZZ Tomáš Figura.
„Veľmi by nám pomohlo, aby bytové samosprávy označili každé výťahové dvere z vonkajšej strany číslom daného poschodia. Medzi ulice, ktoré nie sú ideálne označené patria napríklad: Jenisejská, Laborecká, Lesnícka a ďalšie, ktoré majú čísla ukryté v prístreškoch. Nasledujú ulice, ktoré čísla síce majú, ale od chodníka a nie od prístupovej cesty, odkiaľ prichádza hasičská technika. Za zmienku stoja napríklad: Gudernova, Sputniková, alebo Trieda SNP.“
Sankcie vyhláška neurčuje
Podľa vyhlášky tabuľky so súpisným číslom obstaráva obec na vlastné náklady, tabuľku s orientačným číslom stavebník, zabezpečuje i pripevnenie a údržbu tabuľky so súpisným číslom a tabuľky s orientačným číslom.
Tabuľka so súpisným a tabuľka s orientačným číslom sa umiestňujú vedľa seba tak, aby boli z ulice dobre viditeľné a nepôsobili rušivo na vzhľad budovy. Za nesplnenie týchto podmienok však vyhláška nestanovuje žiadne sankcie.
Hasiči upozorňujú
Na čo by ste nemali zabudnúť
- Zabezpečiť, aby názvy ulíc boli umiestnené na bytových domoch na viditeľnom mieste.
- Umiestniť tabuľky s orientačnými (červenými) číslami z oboch strán blokov, povyťahovať ich z prístreškov na viditeľné miesta.
- Pri zatepľovaní budov čísla priviazať drôtmi napríklad o lešenia.
- Po ukončení prác (keď si nechcú poškodiť novú fasádu – pozn. red.) nechať urobiť veľké čísla z omietkovej hmoty inej farby.
- V prípade rodinných domov, najmä s vysokými múrmi, osadiť tabuľky s číslami na bránky či oplotenia.
- V prípadoch rýchlej záchrany života by bolo ideálne, keby každé poschodie bolo výrazne označené pri výťahových dverách.
sam
Laborecká ulica. Tu bránia hasičom v identifikácii prístrešky.
Foto: Veika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári