KOŠICE. Košice sa chcú do budúcnosti stať centrom výučby vysokošpecializovaného leteckého personálu. Za týmto účelom v stredu podpísalo osem subjektov memorandum o spolupráci v oblasti letectva a leteckých činností.
"Veľmi ma teší, že sa vytvorila platforma, na ktorej bude možné prepojiť záujem mladých ľudí o letectvo a techniku," uviedol dekan leteckej fakulty Technickej univerzity Košice (LF TUKE) František Adamčík.
K vzájomnej spolupráci sa zaviazali LF TUKE, Letisko Košice, Slovenské technické múzeum - Múzeum letectva, Slovenský národný aeroklub - Letecká škola Bidovce, košická Stredná priemyselná škola (SPŠ) dopravná, SPŠ strojnícka, Softvérová spoločnosť PWC Avis a Slovenská letecká agentúra.
Chcú podchytiť mladých ľudí so záujmom o letectvo
Jednotlivé subjekty následne uzavrú vzájomné zmluvy o konkrétnych formách spolupráce, vrátane vzdelávania na strednej a vysokej škole, a získavania skúseností z praxe.
"Cieľom je podchytiť mladého človeka so záujmom o letectvo, pretože tu v Košiciach je ich veľmi veľa, len sa to v posledných rokoch nejako roztrúsilo," povedal Adamčík.
Ocenil pritom zapojenie sa košického letiska, ktorého rozvoj napomôže uplatneniu absolventov leteckej fakulty.
"Nadväzujeme na tradície, ide o nádherné povolanie a škoda by bolo neponúknuť to mladej generácii," dodal.
Príležitosti vidí napríklad v zadávaní tém bakalárskych a diplomových prác študentov zo strany partnerov z praxe.
K hlavným oblastiam spolupráce patrí vzájomná propagácia aktivít v rámci verejných podujatí, podpora aktivít v leteckej oblasti a poskytovanie odbornej pomoci pre získavanie informácii o možnostiach štúdia. Subjekty si budú vzájomne pomáhať a koordinovať aktivity v rámci vzdelávacej a vedecko-výskumnej činnosti.
Koordinovať majú činnosti s cieľom vytvoriť profesijné organizácie, akceptovateľné Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva a Leteckým úradom SR.
Letectvo má v Košiciach vyše storočné korene. Už od jeho zrodu sa v regióne našlo dosť nadšencov, ktorí sa venovali jeho rozvoju, či už ako piloti alebo leteckí špecialisti.
Bohatú tradíciu majú Košice aj v leteckom vzdelávaní, výskume, vývoji, skúšobníctve, či znaleckej a expertíznej činnosti.
Zľava riaditeľ SNA Letecká škola Bidovce Radoslav Horňák, riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej Košice Mikuláš Kissi, dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach František Adamčík, predseda predstavenstva Letisko Košice-Airport Košice, a.s. Karl Dandler, generálny riaditeľ Slovenského technického múzea-Múzeum letectva Košice Eugen Labanič, rektor Technickej univerzity Košice-letecká fakulta Anton Čižmár, výkonný riaditeľ Softvérová spoločnosť PWC AVIS, s.r.o. Milan Konvičný, riaditeľ STM Múzeum letectva Košice Miroslav Hájek, riaditeľ a konateľ Slovenskej leteckej agentúry ,s.r.o. Hubert Štoksa, Michal Baľo zo Strednej priemyselnej školy strojníckej Košice.Foto: TASR/Roman Hanc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári