Od pondelka ich čakajú písomné a o týždeň aj ústne skúšky z anglického jazyka.
Odkedy sa v roku 1998 stal majiteľom VSŽ Košice americký U.S. Steel a do vedenia nastúpili najmä manažéri z USA, jedným z problémov, na ktorý denne narážali, bola jazyková bariéra. Pár desiatok Slovákov, ktorí sa udržali vo vyšších funkciách, sa síce s Američanmi ako-tak dohovorili, no zvyšok a najmä zamestnanci v robotníckych profesiách sa "po americky" naučili iba ak nadávať.
"Apelovali sme na nich, aby sa vo vlastnom záujme naučili aspoň základy angličtiny," vrátil sa do minulosti šéf Jazykového oddelenia U.S. Steelu Džony Ingliš. "Ale hoci toto odporúčanie platí už 10 rokov, iba minimálny počet zamestnancov sa podľa neho riadil. Keď sme si medzi nimi urobili vlani v lete prieskum, z približne 11-tisíc zamestnancov ovládali anglický jazyk aktívne iba 3 percentá a pasívne 4 percentá. Zvyšok nerozumel po anglicky nič."
Ako Ingliš priznal, tento prieskum potvrdil ich očakávania. Bežne sa totiž stávalo, že ak americký manažér zavítal do niektorej z výrobných prevádzok, zamestnanci mu nevedeli ani odzdraviť. A keď ostal z neznalosti jeho rodného jazyky prekvapený, narýchlo privolanému tlmočníkovi povedali, že ak boss žije na Slovensku, nech sa naučí on po slovensky.
"Túto situáciu sme v záujme zlepšenia medziľudských vzťahov museli vyriešiť. Možnosti boli dve. Buď sa Američania naučia po slovensky alebo Slováci po anglicky," pokračuje Ingliš. "Iste pochopíte, že prvá alternatíva pri hlasovaní vo vedení korporácie neprešla. Hoci by bola lacnejšia, proti bolo všetkých 250 manažérov, vrátane prezidenta. Ako hlavný argument uvádzali, že vo svojich funkciách rotujú a kvôli pár rokom, ktoré v Košiciach strávia, nebudú strácať čas učením jazyka, ktorý inde vo svete nevyužijú."
Vtedajší prezident košického U.S. Steelu preto príkázal bežným zamestnancom naučiť sa po anglicky. Dostali na výber. Buď sa jazyyk naučia svojpomocne, no na pôde U.S. Steelu budú musieť zložiť skúšky. Alebo sa zúčastnia školení, ktoré im zabezpečí zamestnávateľ. Samozrejme, kým v prvom prípade budú všetky náklady so vzdelávaním znášať sami, v druhom im ho zaplatí U.S. Steel.
"Až 99 percent zamestnancov sa vlani v septembri rozhodlo pre druhú možnosť. A to aj napriek tomu, že prednášky aj cvičenia sú dvakrát po dve hodiny týždenne mimo pracovnej doby," vraví Ingliš.
Práve dnes sa končí prvý rok vzdelávania a od pondelka čaká 11-tisíc "prvákov" skúšky. Kto uspeje na prvý pokus, postúpi do 2. ročníka, kto nie, má dva opravné termíny. Trojročné štúdium ukončí zisk certifikátu, oprávňujúceho zamestnať sa v ktoromkoľvek závode U.S. Steelu na svete, hoci aj priamo v USA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári