Búdky, v ktorých boli ešte v roku 1998 inštalované policajné fotoaparáty na snímanie dopravných priestupkov, sa používali iba krátko. Mesto ich bude z košických ulíc likvidovať až teraz, po 15 rokoch.
KOŠICE. V rokoch 1997 a 1998 bol pre mesto Košice ponúknutý systém kontroly vodičov pri prejazde križovatky na červený signál. Súčasťou bol fotoaparát s možnosťou inštalovania na pevných nosičoch, ktorými boli búdky s výhľadom na monitorované miesto.
Vtedajšia Správa komunikácií mesta Košice dala vyrobiť niekoľko kusov týchto nosičov, ktoré sa inštalovali pri vybraných križovatkách s cestnou svetelnou signalizáciou (ďalej len CSS).
Osadené boli napríklad na križovatke Palackého – Jantárová, pri priechode pre chodcov na Tr. SNP pri bývalom kine Družba, na Štúrovej ulici pred križovatkou s Moyzesovou alebo na Rastislavovej ulici.
Ako nás informoval hovorca KR PZ Alexander Szabó, fotoaparát bol napojený na detektor – tzv. slučku, ktorá bola umiestnená na stop čiare (v asfalte) pred CSS.
„Pri prejazde vozidlom cez detektor na červený signál boli vyhotovené dve fotografie. Jedna s vozidlom na čiare, druhá za ňou. Do fotoaparátu sa vkladal film, ktorý bol na 400 snímok. Fotografie obsluha doručila na dopravný inšpektorát, kde sa tieto negatívy vyvolávali a na základe fotografií začalo správne konanie voči priestupcovi.“
Nemal certifikáty
Fotoaparát obsluhovala poverená firma na údržbu CSS. Fotoaparát sa prenášal podľa požiadavky dopravného inšpektorátu a v spolupráci so správcom komunikácií. V skutočnosti sa tento systém využíval len krátko, v skúšobnej prevádzke. Dôvodom však nebol iba fakt, že vzhľadom na množstvo priestupkov sa film pomerne rýchlo vyfotil.
„Systém nemal všetky potrebné certifikáty, preto bola fotografia v správnom konaní spochybniteľná,“ vysvetľuje Szabó.
„Financovanie filmu by bolo tiež náročnejšie a ani právna legislatíva v tom čase neumožňovala postih majiteľa vozidla, len vodiča. V praxi to znamenalo nepostihnuteľnosť vodiča, ktorý nebol jednoznačne stotožnený. Z uvedených dôvodov sa po vyfotení niekoľkých filmov od systému upustilo.“
Mesto ich odstráni
Od systému sa upustilo, no nosiče - búdky, na uliciach ostali a dlhých 15 rokov sa im nevenovala pozornosť. Na ich existenciu upozornil Korzár. Od Szabóa sme sa dozvedeli, že majiteľom nosičov je Magistrát mesta Košice, ako následnícka organizácia bývalej Správy komunikácií mesta Košice.
„Mesto Košice vlastní jeden kus spomínaného zariadenia a tri nosiče. Dva sú inštalované na križovatke ulíc Štúrova - Rastislavova a jeden pri priechode pre chodcov na Tr. SNP pri bývalom kine Družba,“ informovala nás hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová. „Keďže dopravná polícia neuvažuje v blízkej budúcnosti tento systém využívať, budú nosiče odstránené v mesiaci jún 2013.“
Systém sa možno vráti
Nie je vylúčené, že časom sa podobné zariadenia na slovenské ulice vrátia. Súvisí to so zavedením inštitútu tzv. objektívnej zodpovednosti, platnej od 1. 7. 2012. V preklade to znamená, že ak kamery alebo iné technické zariadenia zaznamenajú priestupok, pokutu bude polícia vymáhať od majiteľa vozidla. Jeho výhovorkám, že auto požičal a už si nespomína komu, je koniec. Buď zaplatí alebo môže proti rozhodnutiu podať odpor a označiť skutočného vinníka. Ak neuspeje, bude musieť uhradiť aj trovy konania vo výške 30 eur.
rob
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári