S Rašim sa pozná z gymnázia, s Paškovou ženou aj synovcom robil v nemocnici.
BRATISLAVA. Poradenská firma Pro-Tender pracuje pre desiatky štátnych inštitúcií v zdravotníctve, pomáha s nákupmi napríklad aj informatikom ministerstva zdravotníctva či Všeobecnej zdravotnej poisťovni.
Celkovo má desiatky platných kontraktov za stovky tisíc eur, môže rozhodovať aj v obrovských IT tendroch v elektronizácii zdravotníctva.
Jej konateľa v stredu obvinili z machinácií pri verejnom obstarávaní.
Spolužiaci
Verejné inštitúcie, ktoré teraz posudzujú, či v spolupráci s Pro-Tender pokračovať, môžu o radu popýtať aj vplyvných mužov Smeru. Pavol Paška aj Richard Raši by mali obvineného z firmy Pro-Tender poznať už dávno.
S exministrom zdravotníctva a primátorom Košíc chodil Peter H. do triedy na gymnáziu.
Keď sa stal Raši košickým primátorom, vybral si bez verejnej súťaže firmu svojho spolužiaka. Ten sa tak stará aj o lukratívne tendre na stavby Európskeho hlavného mesta kultúry asi za 50 miliónov eur.
Mesto Košice s ním rušiť zmluvu nejde. „Keďže platí prezumpcia neviny, nebudeme sa k obvineniu vyjadrovať,“ odkázal Raši po hovorkyni. Ak by sa obvinenia potvrdili, zmluvu vraj hneď ukončia.
Peter H. má blízko aj k predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Ten v minulosti oficiálne podnikal v distribúcii liečiv, vplyv v zdravotníctve si zachoval.
Keď Peter H. pracoval v košickej nemocnici, kolegyňou mu bola Paškova manželka. V tejto nemocnici bol kedysi aj šéfom verejného obstarávania. Striedal ho tam Branislav Paška, bratranec súčasného predsedu parlamentu. Trend o nich napísal, že spolu boli aj pri vyhodnocovaní ponúk jedného z tendrov.
Zákazky nedohadzujú
Šéf Pro-Tender Peter H. vysvetľuje, že jeho úspech v štátnych zákazkách s tým nemá nič spoločné.
„Naša firma sa zúčastnila na štandardných vyhlásených súťažiach, v ktorých sme regulárne uspeli,“ povedal.
Dodal, že v minulosti pracoval ako školiteľ Úradu pre verejné obstarávanie, bol externým poradcom ministerstva financií za Ivana Mikloša. Zákazky mal aj za minulej vlády. Svoju vinu v obvineniach polície odmieta.
Dohadzovaniu zákaziek sa bráni aj predseda parlamentu. „Pavol Paška je predsedom Národnej rady a tú riadi. So spomínanou firmou nemá nič spoločné a ako predseda Národnej rady pozná tisícky ľudí,“ odkázal po hovorcovi.
Aj exminister zdravotníctva Raši hovorí, že Pro-Tender ministerstvu ani iným neodporučil.
Zvolenská zmluvu neruší
Pro-Tender má pre ministerstvo zdravotníctva chystať obstarávanie na zavedenie elektronického zdravotníctva, takzvaný eHealth. Mohol by tak vplývať aj na zmluvy v desiatkach miliónov eur.
Doteraz ministerstvo cez zmluvu s Pro-Tender nenakupovalo a neplánuje ju zrušiť. „Platí prezumpcia neviny, čakáme na záver vyšetrovania,“ povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Ministerstvo firmu nevybralo súťažou, ale prieskumom trhu. Išlo totiž o nízku hodnotu zákazky. Oslovilo ešte Logtrade, Europroject & Tender, CFCU a Tomin. Pro-Tender vraj dal najlepšiu ponuku.
Analytik INEKO Dušan Zachar hovorí, že zrušenie zmlúv pri podozrení nevidí reálne. Treba však zmluvy s tou firmou viac preveriť.
„Firmy, pri ktorých existujú podozrenia, že pri službách objednaných štátom ho poškodili, a sú spájané s politikmi, predstavujú zvýšené riziko neefektívnych tendrov aj do budúcnosti,“ hovorí.
Mali by podľa neho dostať minimálne žltú kartu. Verejnosť a obstarávatelia by mali pri nich viac spozornieť.
Pro–Tender: S kým a na čo má zmluvy
Ministerstvo zdravotníctva
Nákupy pre elektronizáciu zdravotníctva.
Zmluva je na 10-tisíc eur.
Zatiaľ ju nevyužili.
Rušiť ju nebudú.
Národné centrum zdravotníckych informácií
Zmluva na 1800 eur.
Je uzavretá aj v súvislosti s elektronizáciou zdravotníctva.
Končí sa dnes a neplánujú ju predlžovať.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Zmluva je na 9999 eur.
Zatiaľ ju nevyužili, ani ju neplánujú využiť.
Ministerstvo spravodlivosti
Zmluva je na 9840 eur.
Služby len pri metóde nákupu súťažný dialóg.
Všeobecná zdravotná poisťovňa
Zmluva je na 9900 eur. Cena osobohodiny: 30 eur.
Nevyberali ju súťažou, oslovili firmy aj Košice CFCU Bratislava, Tomin, Košice, Europroject & Tender Bratislava a ProTender. Ten bol vraj najlacnejší.
Zmluvu neruší, počká na koniec vyšetrovania.
Pro-Tender podozrivo kupoval aj pre onkológie
Keď Pro-Tender kupoval pre štátne nemocnice urýchľovače, vždy sa prihlásil len jeden uchádzač.
BRATISLAVA. Tri nemocnice, traja dodávatelia zložitého a drahého prístroja. Kto by čakal, že sa firmy medzi sebou pobijú o každú takúto zákazku, mýli sa.
Ešte v roku 2007 štátne nemocnice v Banskej Bystrici, Bratislave a Prešove kupovali lineárne urýchľovače pre onkológie. Išlo o obchod za viac ako 11 miliónov eur.
Tieto zariadenia vyrábali tri svetové firmy – americký Varian, nemecký Siemens a švédska Elekta.
Bol iba jeden uchádzač
Pri zákazkách pre štátne nemocnice však medzi sebou nesúťažili. Do každej nemocnice sa prihlásila vždy len jedna firma, ktorá potom vyhrala.
Každá zo spoločností tak dodávala prístroj do inej nemocnice. Ani jedna firma sa nesťažovala.
Súťaže v týchto nemocniciach mala na starosti práve košická firma Pro-Tender. Vybrali si ju na spoločnej porade riaditeľov nemocníc, písal o súťaži týždenník Trend.
Obvinili tri osoby
Podozrenie z dohody dodávateľov, ktorej pomohla aj firma Pro-Tender, obsahuje aj aktuálne policajné obvinenie.
Košickým kriminalistom sa nepozdával tender pri výstavbe pavilónu urgentného príjmu Univerzitnej nemocnice v Košiciach, ktorý stál 26,5 milióna eur.
Polícia tvrdí, že súťaž bola len naoko. Konateľ prešovskej PKB Invest Ján B. a člen predstaventva michalovského Chemkostavu Milan D. sa podľa polície dohodli, že vyhrá PKB Invest.
Okrem týchto dvoch osôb je obvinený aj Peter H., šéf firmy ProTender. Jeho firma mala totiž súťaž na starosti. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil všetkých troch z machinácií pri verejnom obstarávaní.
Aj firma PKB invest je blízka Smeru. Napríklad organizovala VIP ples 2013, na ktorý pozýval hostí primátor Richard Raši, napísal Korzár.
Veronika Folentová