Podnikateľ Ján B. a obstarávateľ Peter H., obaja blízki Smeru, si v telefonáte tykali. Uchádzači sa pre cenu zákazky pred podaním ponuky aj stretli. Nič neporušili, tvrdí ich advokát.
KOŠICE. Obvinení v kauze tendra Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, Košičan Peter H. a Prešovčan Ján B. tvrdia, že zákon neporušili a sú nevinní.
Pre Korzár to povedal ich obhajca Ivan Vanko.
Policajné prezídium tento týždeň informovalo, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil tri osoby z manipulácie obstarávania košickej nemocnice pri výbere zhotoviteľa stavby urgentného príjmu z eurofondov za 26,5 milióna eur.
Z dvoch uchádzačov vyhrala súťaž skupina PKB Invest Prešov – Metrostav Praha, neuspel Chemkostav Michalovce.
Podľa polície sa konateľ PKB Ján B. a člen predstavenstva Chemkostavu Milan D. nezákonne dohodli, že dajú také cenové ponuky, aby vyhral prvý z nich.
Peter H. ako majiteľ košickej firmy Pro – Tender, ktorá externe zabezpečovala nemocnici obstarávanie, mal o dohode oboch uchádzačov vedieť a zmanipulovanie tendra umožniť.
Aj Milan D. z Košíc, ktorý má iného obhajcu, vinu odmieta. Všetkým trom hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Stíhajú ich na slobode.
Odpočúvali im telefóny
Chronológia
- Jún 2010 – vyhlásenie súťaže
- Október 2010 – Šajtyho strieda Marinová, z 1. kola postupujú 2 uchádzači
- Október 2011 – Marinovú strieda Sieber
- November 2011 – 2. kolo - výzva na predloženie cenových ponúk
- Január 2012 – podpis zmluvy s víťazom tendra
Vanko vraví, že polícia má viaceré odposluchy telefonátov aj prepisy SMS, z ktorých dedukuje, že existovala nejaká dohoda: „Išlo však len o vyjasňovanie si podmienok súťaže podľa zákona.“
Vysvetľuje, že v ozname zverejnenom v júni 2010 bola predpokladaná hodnota zákazky asi 32 miliónov eur, pričom v 1. kole užšej súťaže pre nesplnenie podmienok komisia vylúčila z piatich uchádzačov troch a zvyšným dvom oznámili postup do 2. kola v októbri 2010.
Potom sa 13 mesiacov v tendri nič nedialo, nemocnica prerábala projekt, jeho cena sa znížila.
V novembri 2011 vyzvali uchádzačov, aby dali cenové ponuky v 2. kole, kde bola kritériom už len cena.
„Pre zmeny v rozsahu stavby i vybavenia došlo v podkladoch k 2. kolu k zníženiu východiskovej ceny na asi 29 miliónov.“ Uzávierka na ponuky bola 13. decembra 2011.
V telefóne si tykali
Od 9. decembra 2011 polícia všetkých troch monitorovala. Vanko hovorí, že keďže sa predpokladaná hodnota zákazky zmenila, podnikateľ Ján B. zatelefonoval obstarávateľovi Petrovi H., či má vychádzať z ceny 32 alebo 29 miliónov. Peter H. poslal informáciu ako SMS obom uchádzačom.
Vanko zdôrazňuje, že zákon telefonickú komunikáciu dovoľuje a Peter H. konal legálne, lebo informoval oboch.
„Polícii sa asi zdalo podozrivé, že Ján B. a Peter H. si tykali.“ Dodal, že Slovensko je malé a obaja sa poznajú i z iných tendrov.
Stretli sa na káve
Podľa Vanka sa potom zástupcovia uchádzačov Ján B. a Milan D. raz osobne stretli.
„Len si na káve vyjasnili konečnú východiskovú cenu, z ktorej treba vychádzať pri určovaní súťažnej ceny. K žiadnej dohode, kto dá koľko a kto vyhrá, ako si možno myslí polícia, nedošlo.“
Doplnil, že zo stretnutia neexistuje odposluch, len z telefonátu, ako si ho dohadovali.
Advokát tvrdí, že Peter H. neinformoval ani jedného, kto je jeho súper v 2. kole, ale keďže vyše roka sa v tendri nič nedialo, informácia, kto sú tie dve firmy, sa dostala na verejnosť a vedeli o sebe. „Aj vrabce na streche čvirikali, že ostali oni dvaja...“
Vanko hovorí, že keďže žiadna dohoda uchádzačov nebola, Peter H. o nej nemohol vedieť, v opačnom prípade by bol povinný tender zrušiť.
Polícia začala trestné stíhanie vo veci v máji 2012, Petra H. a Jána B. obvinili v marci 2013, neskôr pribudlo obvinenie aj pre Milana D.
„V tom, ako polícia skutok vyskladala, vidím aj trochu fantázie,“ komentuje advokát.
Poznajú sa
Urgentný príjem košickej nemocnice, na ktorom práce pokračujú i napriek trestnému stíhaniu, je za posledné roky najväčšou stavbou v slovenskom zdravotníctve.
Foto: Judita Čermáková
Druhou najväčšou je nedávno dokončený internistický monoblok prešovskej nemocnice tiež z eurofondov za vyše 20 miliónov eur. V Prešove staval Chemkostav.
Milan D. z Chemkostavu, ktorý v košickom tendri prehral údajne zámerne, spoluvlastní aj košickú firmu Montin.
Práve tá sa stala jedným zo subdodávateľov víťaza tendra na stavbe košickej nemocnice.
Montin vyhral v minulosti pre zmenu zákazku na stavbu v popradskej nemocnici, tiež z eurofondov za 14 miliónov eur, opäť v súťaži dvoch uchádzačov. Aj tam vtedy robila tender spoločnosť Pro – Tender.
Exriaditelia a exministri si zodpovednosť prehadzujú
Tri vlády a traja riaditelia sa vystriedali počas príprav projektu chirurgického monobloku Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Oznámenie o vyhlásení súťaže, vrátane podmienok, bolo vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie zverejnené v júni 2010, keď bol riaditeľom nemocnice Jaroslav Šajty.
Tender rovnako ako ďalšie robila spoločnosť Pro-Tender. O miliónovú zákazku sa uchádzalo päť firiem.
Prvé kolo bolo ukončené v októbri toho istého roku, vyhoveli dve - PKB Invest a Chemkostav.
Šajty si nepamätá
V tom čase už Šajty riaditeľom nebol, po výmene Ficovej vlády za Radičovú ho nahradila Iveta Marinová.
Šajty sa k verejnému obstarávaniu vyjadrovať nechce. Po troch rokoch si vraj nepamätá, či súťaž na miliónovú investíciu bola vyhlásená za jeho pôsobenia.
„Projekt sa rokmi menil, neviem sa k tomu seriózne vyjadriť. Touto vecou sa zaoberali moji nasledovníci.“
Marinová sa stala riaditeľkou začiatkom októbra 2010. Počas dvanástich mesiacov jej funkcie sa projekt prepracoval, znížili sa jeho finančné náklady.
Marinová projekt menila
Z pôvodnej osemposchovej budovy ostalo šesť podlaží. „Finančnú úsporu sme potrebovali na dofinancovanie oddelení prístrojovou technikou, na ktorú peniaze chýbali. Postaviť novú budovu bez technického zariadenia by nemalo žiadne opodstatnenie.“
V októbri 2011 ešte počas Radičovej vlády strieda Marinovú na riaditeľskej stoličke Tomáš Sieber. Podľa neho v čase nástupu bola vybraná úspešná firma, pripravovali sa zmluvy. Aké ponuky dvaja uchádzači predložili, nevie.
Zverejniť navrhované sumy súperiacich spoločností nechce do ukončenia vyšetrovania ani terajšie vedenie nemocnice.
Sieber: Všetko riešila firma Pro-Tender
Zasiahnuť do procesu tendra som nemohol, tvrdí Sieber.
„Firma Pro- Tender bola na začiatku obstarávania vyhlásená ako kontaktná osoba, zabezpečovala ho po všetkých stránkach a niesla plnú zodpovednosť. Na celý proces dohliadalo aj ministerstvo zdravotníctva, preto nebol dôvod na pochybnosti.“
Sieber podpísal zmluvu s PKB Invest vlani v januári. Vo februári sa začalo stavať. S nástupom Ficovej vlády na jar sa šéfom nemocnice stal Ladislav Rosocha.
Exminister Ivan Uhliarik a exriaditeľ Topmáš Sieber poklepali kameň. Foto: Veronika Janušková
Exministerský ping–pong
Zodpovednosť si prehadzujú aj dvaja exministri zdravotníctva Richard Raši (Smer) a Ivan Uhliarik (KDH).
Raši bol ministrom v čase vyhlásenia verejného obstarávania.
Preto je podľa Uhliarika policajné vyšetrovanie „kauzou Smeru, ktorú treba urýchlene a dôkladne vyšetriť.“
Raši zase tvrdí, že problém nebol v súťaži, ale vo výbere víťaza a toho mali vyberať Uhliarikovi ľudia.
Katarína Gecziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári