Korzár logo Korzár Košice

Za známky žiakov už bojujú aj advokáti

Inšpektori sa čoraz častejšie stretávajú s podaniami, ktoré sa týkajú šikanovania, prospechu a správania.

Školské prostredie. Narastá v ňom počet šikanovaných.Školské prostredie. Narastá v ňom počet šikanovaných. (Zdroj: Gabriel Kuchta)

Školskí inšpektori sa čoraz častejšie stretávajú s podaniami týkajúcimi sa šikanovania, hodnotenia prospechu a správania žiakov. Rodičia sa sťažujú na učiteľov a riaditeľov. Novinkou je, že sa im v zastúpení rodičov ozývajú už aj advokátske kancelárie.

KOŠICE. Štátna školská inšpekcia prešetruje sťažnosti rodičov, týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu, jeho riadenia a podmienok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Rodičia sa často sťažujú na učiteľa. My to postupujeme na priame vybavenie riaditeľovi školy. Ak je v podaní výhrada aj voči nemu, podanie vybavujeme my,“ povedala nám poverená riaditeľka Školského inšpekčného centra Košice (ŠIC KE) Monika Murínová.

SkryťVypnúť reklamu

Maturanti sa sťažujú na hodnotenie

Prevažná väčšina podaní je od rodičov. V období maturít prichádzajú sťažnosti študentov na klasifikáciu ich ústnych odpovedí.

„Fenoménom je, že dostávame čoraz viac podaní, ktoré rodičia podávajú prostredníctvom advokátskych kancelárií. To v minulosti nebolo. Rodič však neraz zamlčí advokátovi podstatné skutočnosti, ktoré boli dôvodom napadnutého konania školy. Napríklad, že dieťa už malo niekoľko pokarhaní, že škola mala snahu spolupracovať s rodičmi. Po takýchto zisteniach advokáti zvyčajne vec uzavrú.“

Z praxe vyplýva, že zastupovanie advokátskymi kanceláriami volia najmä tí rodičia, ktorí nemajú dôveru ku škole alebo majú zlú skúsenosť z komunikácie s učiteľmi či riaditeľmi.

„Z výchovného hľadiska nie je dobré, ak sú do týchto problémov vtiahnuté aj ich deti. Pri prešetrovaní sme sa už viackrát stretli s tým, že neplnoletý žiak učiteľovi povedal, že on bude s ním komunikovať len prostredníctvom advokáta...“

SkryťVypnúť reklamu

Riešili aj sexuálne obťažovanie

Z analýzy sťažností vybavených ŠIC KE vyplýva, že riaditelia škôl nemajú dostatočné skúsenosti s prešetrovaním podaní. Končia teda na stoloch školských inšpektorov.

„Veľmi časté sú námietky, že sťažnosť nebola riaditeľom správne prešetrená. Ide najmä o podania nepedagogického prístupu pedagóga k žiakovi, vrátane neobjektívneho hodnotenia prospechu a správania. Ak zistíme opodstatnenosť námietok, zamestnancom škôl sú uložené opatrenia s cieľom odstránenia nedostatkov. Na základe toho dochádza napríklad k zmene hodnotenia a klasifikácie žiakov, udeleniu písomných upozornení pedagógom na porušenie pracovnej disciplíny. Často sa stretávame aj s námietkami, týkajúcimi sa nerešpektovania práv dieťaťa, rozmáha sa šikanovanie a rodičia sa sťažujú, že školy to neriešia. Na to upozorňujú najmä rodičia žiakov zo základných škôl,“ vraví M. Murínová.

SkryťVypnúť reklamu

So šikanovaním sa stretávajú už na prvom stupni ZŠ.

„Ide o vážny problém. Školy ešte nemajú dostatok skúseností, ako ho objaviť a správne riešiť. Zvyšuje sa agresivita detí. Mali sme prípad, že piataci šikanovali na záchode spolužiaka. Vedeli veľmi dobre, kde na krku zatlačiť, aby sa dostal do bezvedomia. Dnes už nejde o desiate, peniaze, skôr je to o adrenalíne.“

Agresori sú z rôzneho sociálneho prostredia. Dokonca sa inšpektori stretávajú aj so sexuálnym obťažovaním, a to už u 11–ročných. „Skupina chlapcov, podotýkam nie jednotlivec, si vyhliadne obeť a násilne ju sexuálne obťažuje priamo v priestoroch školy.“

Až 70 percent sťažností je opodstatnených

Ročne na košickú inšpekciu prichádza 70 - 80 podaní, z toho je asi tretina sťažností. Medzi nimi je dosť anonymov, ktorými sa inšpektori v zmysle zákona nezaoberajú, ale využívajú ich ako podnety.

„Veľa podaní vrátime, najčastejšie ide len o podnet a autor sa nedomáha žiadneho práva. Prichádzajú aj e-mailovou poštou, nemôžeme však na ne reagovať, pokiaľ do 5 dní autor nezverejní svoju identitu.“

Z prešetrovaných sťažností je asi 70 percent opodstatnených. Najvyššia opodstatnenosť je na materských školách (90 percent) a najnižšia na stredných odborných školách (50 percent).

Na materské školy chodí málo sťažností, ale ak už dôjde, tak je zvyčajne opodstatnená.

„Počet sťažností narastá, lebo školy dostatočne nekomunikujú s rodičom. Neuvedomujú si, že poskytujú služby pre žiaka, nevysvetlia a neargumentujú svoje stanoviská. Naopak, neraz rodič nemá záujem na zmieri. Je nutná zmena vzájomnej komunikácie škola-žiak-rodič a v prípade vzniku konfliktu je potrebné aktívne využívať mediáciu.“

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu