Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Na Jahodnej padali rekordy

Slovenský šampionát pretekov automobilov do vrchu pokračoval na kopci Jahodná neďaleko Košíc.

Moris cup Jahodná. Na snímke jazdec František Kmeť.(Zdroj: tasr)

Slovenský šampionát pretekov automobilov do vrchu pokračoval počas uplynulého víkendu štvrtým podujatím desaťdielneho seriálu na kopci Jahodná neďaleko Košíc. Na štart MORIS CUP Jahodná, ktorý bol zaradený do troch FIA šampionátov (FIA IHCC International Hill Climb Challenge, FIA ECC Európskeho pohára a FIA HHCC ME historických automobilov), ako aj majstrovstiev Slovenska a Poľska sa postavilo 99 jazdcov zo šiestich krajín.

KOŠICE. Do histórie podujatia Moris Cup Jahodná sa hrubým písmom zapísala hneď druhá tréningová jazda prvého dňa. Čo Jaroslav Krajčí v piatkových rozhovoroch opatrne naznačil, to o niekoľko hodín potvrdil. Rok starý traťový rekord Čecha Václava Janíka padol s rozdielom viac ako tri sekundy. Aby toho nebolo dosť, Krajčí vzápätí – v prvej súťažnej jazde – prekonal sám seba a časom 1:50,254 posunul latku ešte ďalej. Nie je prekvapením, že skúsený matador v kokpite monopostu Lola B02/50 celkom poľahky vyhral prvý súťažný deň v absolútnom poradí. Druhú priečku obsadil už spomenutý Václav Janík, pilotujúci ďalšiu Lolu F3000 a tretia pozícia patrí najrýchlejšiemu „plechovému autu“. Dramatický česko-slovenský duel o absolútne víťazstvo stlačil najrýchlejší čas hlboko pod minútu a štyridsaťdeväť sekúnd. Najlepší finiš predviedol Jaroslav Krajčí. V teplom a slnečnom počasí sa v prvej tréningovej jazde absolútne najlepším časom blysol Jozef Béreš jun. za volantom Audi Quattro S1. Potom ale prebrali taktovku favorizované monoposty F3000. Čech Václav Janík bol nášmu Jaroslavovi Krajčímu omnoho zdatnejším konkurentom než v sobotu. Prvú súťažnú jazdu dokonca vyhral a stanovil nový traťový rekord 1:49,510 s. Veľkolepé finále bolo na spadnutie. V ňom sa už Janík nezlepšil, práve naopak. Druhú jazdu mal pomalšiu o približne šesť desatín, zatiaľ čo Krajčí poriadne zrýchlil a opäť prepísal históriu. Nový rekord 4 750 metrov dlhej trate má hodnotu 1:48,440 min. V súčte oboch jázd bol slovenský pilot lepší o 0,4 sekundy a stal sa absolútnym víťazom pretekov. Už s úctivým odstupom vyše osemnástich sekúnd skončil tretí Tomasz Nagórski z Poľska, šoférujúci najrýchlejšie „plechové auto“, teda Subaru Impreza 4Turbo.

Neoficiálne absolútne poradie prvého dňa: 1. Jaroslav Krajčí (SR )Lola B02/50 3:40,731 min., 2. Václav Janík (ČR) Lola B02/50 +4,023 s., 3. Tomasz Nagórski (PL) Subaru Impreza 4Turbo +20,807. Absolútne poradie druhého dňa: 1. Jaroslav Krajčí (SR )Lola B02/50 3:39,124 min., 2. Václav Janík (ČR) Lola B02/50 +0,493 s., 3. Tomasz Nagórski (PL) Subaru Impreza 4Turbo +18,764.