Aj keď mesto pripúšťa, že mnohé riešenia nie sú finančne ani realizačne náročné, najprv musí vytvoriť komisiu, ktorá sa problematikou bude zaoberať.
KOŠICE. Organizácie občanov so zdravotným postihnutím v novembri odovzdali viceprimátorovi Jánovi Jakubovovi (Smer) petíciu Košičanov za bezbariérovosť mesta.
Dohodli sa na spolupráci. Opätovne sa stretli až v máji. Tentoraz sa dohodli, že vytvoria komisiu, ktorá sa bude odstraňovaniu bariér venovať.
„V súčasnosti sa pripravuje odborné zloženie komisie a jej prvé stretnutie,“ upresňuje Martina Urik Viktorínová, hovorkyňa magistrátu.
Zástupcom zdravotne postihnutých sa zdá, že postup v odstraňovaní bariér je príliš pomalý.
„Bez magistrátu sa nepohneme, lebo nemáme právomoc riešiť konkrétne zmeny. Ideálne by bolo, keby sme spolu s mestom pripravili projekt na debarierizáciu. Mesto by naň dostalo peniaze z eurofondov a spolu by sme postupne odstraňovali bariéry,“ hovorí Marián Kozák z Detského klubu zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach.
Tvrdí, že v centre mesta aj na sídliskách je práce vyše hlavy.
Takmer každý kostol a múzeum
Na nástupištia košickej železničnej stanice sa dá dostať bezbariérovo aj dnes. Vedie k nim podchod, ktorý začína na ľavom konci budovy stanice oproti parku. Zo strany nástupíšť je tmavý, z druhej strany je tabuľka s nápisom „vstup zakázaný.“ Je však otvorený a svoj účel by mal spĺňať. Slúži aj pre zásobovanie a prepravu korešpondencie.
Cestujúci ho však veľmi nevyužívajú. Ľudí s kočíkmi a kuframi na kolesách sme stretli len na hlavných schodoch. V rámci rekonštrukcie stanice by mali konečne pribudnúť aj výťahy pre imobilných.
„Alebo Dóm sv. Alžbety. Naša najväčšia historická pamiatka a s vozíčkom sa tam nedostanete. Tak je to takmer s každým kostolom okrem Seminárneho. Ani jedno múzeum okrem Technického nie je vyhovujúce,“ pokračuje Marián Kozák.
Projekty EHMK sú bezbariérové
Pri nových stavbách sa na bezbariérovosť pozerať musí.
„V súlade s vyhláškou MŽP SR č. 192/1994 Z. z. musí byť každá novostavba s funkciou pre verejnosť vyriešená bezbariérovo. Takže aj všetky projekty EHMK 2013 sú riešené bezbariérovo,“ vraví hovorkyňa Urik Viktorínová.
Riešiť sa však majú aj staršie budovy.
„Útvar hlavného architekta spracoval podrobnú analýzu stavu a riešenia bezbariérového prístupu pre objekty na Hlavnej ulici a v mnohých prípadoch je riešenie prenosnými rampami uplatniteľné bez väčších finančných nákladov.“
Kalendár najväčších bariér?
Problematika odstraňovania bariér sa často spája aj s majetkovým problémom.
„Na objekty v súkromnom vlastníctve nemáme dosah a ide iba o ústretovosť vlastníkov,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta.
Zástancovia zdravotne postihnutých sledujú aj iné spôsoby, ako sa dá dosiahnuť odstránenie bariér.
„Z iného slovenského mesta prišiel nápad vytvoriť kalendár najväčších bariér v meste. Aj nad ním uvažujeme. Je to dobrý tlak na zodpovedných, aby sa veci pohli. My chceme veci riešiť slušnou oficiálnou cestou, ale neviem, či sa takto pohneme,“ vraví M. Kozák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári