KOŠICE. Obeťami podvodov a krádeží sú predovšetkým ľudia vyššieho veku. Páchatelia zneužívajú ich dobrosrdečnosť.
„Dôchodcovia patria k jednej z najviac ohrozených skupín v súvislosti s majetkovou, ekonomickou, ale aj násilnou trestnou činnosťou. Páchatelia premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami emotívnych príbehov. V poslednom období sa rozšíril prípad, keď 'vnuk, či syn v núdzi' vymámia od dôchodcu peniaze. V Košiciach sme v posledných dňoch zaznamenali viacero takýchto prípadov,“ povedala nám policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Páchateľ si obeť vopred vytipuje. Zavolá jej na pevnú linku a predstaví sa ako príbuzný, najčastejšie ako vnuk, či syn. Volá pod zámienkou, že chce kúpiť nehnuteľnosť ako možnosť výhodnej investície, ale musí vyplatiť zálohu a nemá dostatok peňazí.
„Žiada krátkodobú pôžičku 3 000 až 5 000 eur. Ak dôchodca súhlasí, 'potomok' viackrát zavolá, že je zaneprázdnený a pre peniaze pošle 'sekretárku či známeho' a poprosí ho, aby tejto osobe odovzdal peniaze. Nič netušiaci penzista prichádza o všetky peniaze,“ vraví Mésarová.
Polícia preto radí, aby si ľudia, ktorí sa stretnú s podobným prípadom, spätne telefonicky overili, či ide skutočne o príbuzného.
Útočia na emócie
K úsporám a cennostiam sa páchatelia snažia dostať aj pod zámienkou „operácie príbuzného po dopravnej nehode“, alebo predaja rôzneho tovaru, alebo s ponukou služieb. Páchatelia často predstierajú výhru v lotérii alebo preplatok za energie (voda, plyn, elektrina, teplo), odpočet meračov, zvýšenie dôchodkov.
„Svoju dôveryhodnosť zvyšujú aj falošným preukazom alebo povolením. Takéto neohlásené 'služby' cudzích osôb odporúčame odmietnuť. Aby sa ľudia vyhli podvodu, podpisovanie dokumentov je vhodné najskôr konzultovať s príbuzným alebo právnikom.“
Polícia preto upozorňuje, aby ľudia nedôverovali neznámym osobám a nepožičiavali im peniaze.
„Netreba ich vpúšťať do bytu, ani pod zámienkou návštevy toalety. Vlani sa v kraji stalo obeťami týchto trestných činov 345 ľudí vo veku nad 60 rokov, z čoho bolo 146 mužov a 199 žien. V šiestich prípadoch polícia riešila aj skutky týrania blízkej a zverenej osoby.“
Ak máte podozrenie zo spáchania podvodu, krádeže alebo vás navštívia neznáme podozrivé osoby, volajte políciu.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári