Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. február, 2018 | Meniny má Lívia
Pridajte si svoje mesto

Košického teroristu odsúdili na 25 rokov väzenia

Košičan Ladislav K. je prvým Slovákom, ktorého odsúdili za terorizmus. Priťažili mu aj ďalšie činy.

(Zdroj: TASR/František Iván)

Košičana Ladislav K. súd uznal vinným z obzvlášť závažného zločinu terorizmu a zločinu nedovoleného ozbrojovania. Do ústavu s maximálnym stupňom stráženia ho poslal na 25 rokov. Ladislav K. je prvým Slovákom, odsúdeným za terorizmus. Priťažili mu aj ďalšie činy.

KOŠICE. V stredu popoludní vyniesol Okresný súd Košice I rozsudok nad Ladislavom K. 33-ročný Košičan sa stal prvým Slovákom, ktorého odsúdili za terorizmus.

Naposledy stál pred súdom ešte v pondelok, keď po niekoľkých mesiacoch dokazovania odzneli záverečné reči.

Prokurátor žiadal Ladislava uznať vinným zo všetkých 10 skutkov obžaloby a posadiť za mreže aspoň na 22 rokov, obhajkyňa stavila na údajnú nepríčetnosť.

Svojho klienta žiadala oslobodiť a ak zavrieť, tak do ústavu, aby sa liečil.

Obhajkyňa sa odvolala

Keď eskorta priviedla Ladislava z väzobnej cely do súdnej siene, nebolo na ňom vidieť žiadne známky emócií.

Akoby sa ho vôbec netýkalo, že sa práve dozvie verdikt, ktorý môže na dlhé roky poznačiť jeho život.

Aj samotný rozsudok si vypočul pokojne a nikto z jeho tváre nedokázal vyčítať, čo si práve myslí.

"Vypočujte si rozsudok v mene Slovenskej republiky," zaznelo z úst predsedu senátu. "Ladislav K. sa uznáva vinným... Za to mu súd ukladá trest odňatia slobody v trvaní 25 rokov. Pre výkon trestu ho zaraďuje do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu ukladá 36-mesačný ochranný dohľad."

Súd svoj verdikt zdôvodnil okrem dôkazov, ktoré v záverečnej reči vymenoval prokurátor, aj potrebou generálnej prevencie.

"Tento rozsudok by mal odradiť potencionálnych páchateľov od podobnej trestnej činnosti," povedal predseda senátu.

Ako sa dalo čakať, obhajkyňa sa okamžite odvolala, takže po lehote, ktorú má okresný súd na vypracovanie písomného zdôvodnenia rozsudku, bude prípad odstúpený krajskému súdu.

Foto k článku: Róbert Bejda

Našli časovač

Hoci polícia po ňom pátrala už skôr, na stopu Ladislava prišla až pri vyšetrovaní explózie nástražného výbušného systému pred prevádzkou rýchleho občerstvenia McDonald´s na ul. Protifašistických bojovníkov 28. decembra 2011.

Vo zvyškoch bomby, ktorá vybuchla v odpadkovom koši, totiž našli časovač, označený značkou výrobcu.

Po jeho výsluchu a prezradení mena objednávateľa polícia Ladislava zadržala a v rodinnom dome jeho rodičov vykonala domovú prehliadku.

Jej šokujúci výsledok kriminalistov utvrdili v tom, že vtedy 32-ročný Košičan stojí nielen za explóziou pri McDonalde, ale je autorom aj dovtedy neobjasnených trestných činov vydierania a vyhrážania.

Po obvinení z viacerých trestných činov bol Ladislav vzatý do väzby a hoci podal sťažnosť, krajský súd ju zamietol.

V nasledujúcich mesiacoch sa polícia sústredila na čo najpodrobnejšie zdokumentovanie konania obvineného, vrátane oslovenia viacerých znalcov. Z kriminalistiky, sociológie, psychológie i psychiatrie.

Aj na základe ich posudkov potom prokuratúra vypracovala obžalobu, v ktorej 10 skutkov, kladených Ladislavovi za vinu, zhrnula pod skutkovú podstatu dvoch paragrafov.

Obzvlášť závažného zločinu terorizmu a zločinu nedovoleného ozbrojovania. V októbri bol spis odstúpený okresnému súdu.

Mstil sa za smrť psíka

Prvé hlavné pojednávanie sa uskutočnilo vlani pred Vianocami. Ladislav na ňom odmietol vypovedať, preto predseda senátu prečítal jeho staršie výpovede zo spisu.

Košičan sa v nich striedavo priznal a popieral všetky obvinenia. Jednoznačne poprel iba autorstvo výbuchu bomby pred prevádzkou McDonald´s.

Svoje konanie zdôvodnil tým, že chcel zabrániť zabíjaniu nevinných zvierat a svojimi akciami sa dostať do médií.

Preto si vymyslel organizáciu Animals Rights Army a vydával sa za jej člena. Výhražné listy a knižné bomby mali byť aj pomstou za smrť jeho psíka, za ktorú vinil asanačku.

V ďalšom priebehu dokazovania súd vypočul množstvo svedkov, medzi nimi napríklad výrobcu časovača alebo pacienta, s ktorým bol Ladislav hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.

Kým jeho otec vypovedal medzi prvými, mama až v samom závere. Medzi nimi dostali priestor znalci a ich posudky, z ktorých najdôležitejšie sa týkali duševného stavu.

Rozhodli posudky

Ako prvý Ladislavov obhajca, tak i jeho súčasná obhajkyňa sa počas celého súdneho dokazovania snažili dokázať, že ich klient je duševne chorý a že najmä v čase 10. žalovaného skutku (McDonald´s) bola jeho rozpoznávacia a ovládacia schopnosť znížená.

Ich teórii mohol nahrať aj samotný Ladislav, ktorý sa po prvých týždňoch väzby pokúsil o samovraždu. Na jednom z pojednávaní zas požiadal predsedu senátu o trest smrti.

Po pokuse o samovraždu bol Ladislav hospitalizovaný v Trenčíne, no po troch mesiacoch pozorovania vyniesli odborníci jednoznačný verdikt.

Pacient je duševne v poriadku a za svoje konanie bol a je v plnej miere zodpovedný. Ich posudok bol napokon pri rozhodovaní súdu o vine či nevine rozhodujúci.

Fakty o prípade

Čo sa mu kladie za vinu

Ladislav K. bol odsúdený za to, že v úmysle vážne zastrašiť obyvateľstvo a donútiť vládu štátu vykonať opatrenia obmedzujúce usmrcovanie zvierat, čiastočne sa vydávajúc za člena neexistujúcej organizácie Animals Rights Army.

1. od presne nezisteného mesiaca roku 2009 v úmysle vyrobiť hromadne účinné zbrane a výbušniny v Košiciach a inde, si zadovažoval voľne dostupné komponenty ako náboje do plynových a poplašných revolverov, elektrické a mechanické časovače, čierny pušný prach, zábavnú pyrotechniku, vodárenské rúrky, plynové zapaľovače, elektrické a mechanické zápalnice, balené klince rôznych veľkostí, olovené guľôčky, manuály na výrobu nástražných výbušných systémov, granátov, tlmičov, manuály na výrobu a úpravu strelných zbraní a hromadne účinných zbraní, ktoré zhromažďoval a držal v mieste svojho prechodného bydliska v Košiciach, kde boli nájdené pri domovej prehliadke 1. januára 2012,

2. v presne nezistenej dobe od roku 2009 v Košiciach a inde, si zadovážil voľne dostupné komponenty - konkrétne zábavnú pyrotechniku, plynové zapaľovače, klince lepiace pásky a vyrobil z nich 2 kusy výbušných predmetov s črepinovým účinkom podobným ručnému granátu a tieto držal a prechovával v mieste svojho prechodného bydliska v Košiciach, kde boli nájdené pri domovej prehliadke 1. januára 2012,

3. v priebehu rokov 2008 - 2010 na presne nezistenom mieste si zadovážil 3 plynové revolvery zn. BBM model Magnum 9mm K.380 výrobné číslo M155854, zn. BBM, model Magnum 9mm K.380, zn. BBM, model Olympic 6, kalibru 22, na ktorých vymenil hlavne a zbrane prispôsobil na streľbu olovenými guličkami i slepými nábojmi, čím takto nedovolenou úpravou zmenil ich charakter z legálnych expanzných zbraní na zakázané strelné zbrane kategórie A v zmysle § 4 ods. 2 písm. c/, g/ zák. č. 190/2003 Z. z. o zbraniach a strelive a tieto držal v mieste svojho prechodného bydliska v Košiciach, kde dve boli nájdené pri domovej prehliadke dňa 1. januára 2012, a jeden revolver zn. Magnum bez výrobného čísla vydal otec obvineného Ladislav K. st. dňa 28. januára 2012.

4. dňa 13. januára 2011 prostredníctvom Slovenskej pošty Košice 2 zaslal MVDr. Martinovi K., majiteľovi veterinárnej a asanačnej služby v Košiciach na jeho domácu adresu dva výhražné listy s identickým textom: NEPRESTAL SI ZABIJAT ZVIERATA. OK. TVOJA VOLBA. ZVAZOVAL SOM ZE TA VYLAKAM CEZ TELEFON NA ODCHYT PSIKA A TAK SI TA PODAME. ZIAL MAS NA TO 2 CHLAPCOV. UVAZOVAL SOM ZE TA ZASTRELIM V ORDINACII ZIALBOHU NEDARI SA MI VYROBIT TLMIC - SOM TRPEZLIVY A VYNALIEZABY A TEBA ZABIJEM ANIMALS RIGHTS ARMY.

5. dňa 17. februára 2011 prostredníctvom Slovenskej pošty Košice 22 doručil do administratívnej centrály spoločnosti TESCO STORES a. s. Bratislava v Bratislave dva výhražné listy s identickým textom: SME OCHRANCI ZVIERAT ZODPOVEDNY ZA PODPALACSKE UTOKY NA POLOVNICKE ZARIADENIE NA VYCHODNOM SLOVENSKU. O NASICH AKTIVITACH SME INFORMOVALI DENNIKY SME A NOVY CAS AJ S PODROBNOSTAMI O UTOKOCH NA DOKAZ ZE JE TO NASE DIELO. OD VAS CHCEME 100 000 SLOVOM STOTISIC EUR. AK NAM NEZAPLATITE ZACNEME ZABIJAT VASICH ZAMESTNANCOV. PENIAZE NAM VYPLATITE TAKTO. V KAZDOM MAJOVOM CISLE VLOZENA BANKOMATOVA KARTA S DENNYM LIMITOM 10 000 SLOVOM DESAT TISÍC EUR. CISLO PIN BUDE 8521 ANIMALS GIRHTS ARMY

6. dňa 19. mája 2011 prostredníctvom Slovenskej pošty Košice 22 doručil MVDr. Martinovi K. na jeho domácu adresu v Košiciach výhražný list s textom: „UPRIMNE DUFAM ŽE SI SA PREZAL. ZILETKY SU OTRAVENE JEDOM NA POTKANY. TY POJDES PRVY POTOM ZDOCHNE VARGA AJ TOTH. DODRZIM SLUB ZE TA ZABIJEME. BY SI NEVERIL AKO TA NENAVIDIM. SI KOSICKY SARHA ZABIJAS PSOV A BUDES ZA TO NIEST NASLEDKY A AJ TVOJI PRIBUZNY. SPISAL SOM PRE ISTOTU ZAVET. VYROBIL SOM BOMBU PRE ISTOU AK BY VYBUCHLA AK JU PONESIEM NA MIESTO UTOKU. TAKTO LAHKO SA ROBI CASOVANA BOMBA. STACI OVLADAT ANGLICKY JAZYK MAT INTERNET A CLOVEK NAJDE CO CHCE. BOJIM SA LEN TOHO ZE KED JU BUDEM PRENASAT ZE MI VYBUCHNE. V ZIME ZIAL KOLI POCASIU STRELNY PRACH MOZE ZLYHAT. ZABIJEME TA SKÔR CI NESKÔR. ANIMAL RIGHTS ARMY." K listu priložil obálku s prilepenými dvoma žiletkami zn. ASTRA Superior Platinum a náčrt bomby s popisom jednotlivých častí,

7. dňa 22. novembra 2011 prostredníctvom Slovenskej pošty v Košiciach zaslal Univerzite veterinárneho lekárstva na ulici Komenského v Košiciach výhražný list s textom: „HLASIME SA K TYMTO PODPALACSKYM UTOKOM 14 7 ROVNE FIRMA COBER 11 11 CIERNA NAD TIS - SENNIK 14 11 SKAROS POLOV. CHATKA. OKAMZITE PRESTAN SPOLUPRACOVAT S ASANACNO. SLUZ. MARTINA KRALA INAK UBLIZIME ZAMESTNANCOM ANIMALS ARMY",

8. v presne nezistenom čase a na nezistenom mieste zostrojil nástražný výbušný systém zložený z knihy E. H. Remarqua „Čas žitia a čas umierania" so zábavnou pyrotechnikou a iniciačným mechanizmom, ktorý by po otvorení knihy explodoval a dňa 21. decembra 2011 ho doručil prostredníctvom Slovenskej pošty v Košiciach MVDr. Martinovi K. na jeho domácu adresu v Košiciach a ohrozil tým jeho zdravie a zdravie členov jeho domácnosti,

9. v presne nezistenom čase a na nezistenom mieste zostrojil nástražný výbušný systém pozostávajúci z knihy Umberta Eca „Meno ruže" so zábavnou pyrotechnikou a iniciačným mechanizmom, ktorý by po otvorení knihy explodoval a dňa 22. decembra 2011 ho doručil prostredníctvom Slovenskej pošty v Košiciach do Centrálnej kancelárie spoločnosti Tesco Stores SR a. s. do Bratislavy a ohrozil tak zdravie zamestnancov spoločnosti, Márii N. a Niny V.,

10. v presne nezistenom čase a na nezistenom mieste zostrojil nástražný výbušný systém pozostávajúci z obojstranne uzavretej kovovej rúrky o dĺžke 18 cm naplnenej výbušným čiernym prachom s 21 kusmi klincov dĺžky 12,5 cm s aktívnym časovacím elektronickým mechanizmom a dňa 28. decembra 2011 o 17.13 hod. ho umiestnil do kovového odpadkového koša pri vchode do prevádzky rýchleho občerstvenia spol. Franchise Holder Mc Donalds, ktorú prevádzkuje spol. Tamás s. r. o. na ulici Protifašistických bojovníkov č. 6 v Košiciach.

O 17.32 hod. počas riadnej prevádzky občerstvenia došlo k jeho výbuchu a explóziou došlo k ohrozeniu života a zdravia väčšieho počtu hostí prevádzky i okoloidúcich osôb a súčasne ku škode na budove a zariadení, čím spoločnosti Tamás s. r. o. vznikla škoda vo výške najmenej 1 927,70 EUR a k vážnejšiemu následku nedošlo len v dôsledku nesprávneho konštrukčného riešenia nástražného výbušného systému,

teda

- v skutku 1, 2 v úmysle vážne zastrašiť obyvateľstvo a donútiť vládu štátu, aby niečo konala, neoprávnene vyrobil výbušniny a zadovažoval si prostriedky na ich výrobu,

- v skutku 3 v úmysle spáchať trestný čin terorizmu podľa § 419 Trestného zákona neoprávnene vyrobil strelnú zbraň a spáchal tento čin vo väčšom rozsahu,

- v skutku 4, 5, 6, 7 v úmysle vážne zastrašiť obyvateľstvo a donútiť vládu štátu, aby niečo konala hrozil spáchaním zločinov ohrozujúcich život a zdravie ľudí,

- v skutkoch 8, 9, 10 v úmysle vážne zastrašiť obyvateľstvo a donútiť vládu štátu, aby niečo konala neoprávnene vyrobil výbušniny a spáchal zločiny ohrozujúce život a zdravie ľudí a majetok,

čím spáchal

- v skutkoch 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9 a 10 pokračujúci obzvlášť závažný zločin terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme podľa § 419 ods. 1 písm. a/ Trestného zákona, v skutku 1 v štádiu prípravy podľa § 13 ods. 1 Trestného zákona,

- v skutku 3 zločin nedovoleného ozbrojovania podľa § 294 ods. 2, ods. 4 písm. b/, c/ Trestného zákona za použitia ustanovenia § 140 písm. e/ Trestného zákona.

Téma: Kauza terorizmu v košickom McDonald´s


Neprehliadnite tiež

Grátis parkovanie v nemocniciach: Druckera presvedčil dotazník

Ministerstvo chcelo zrušiť, čo zaviedlo. Napokon ostane pri prvej verzii.

Súťaž

Máme pre vás poklad na zaujímavom mieste

Súťažte s Korzárom o zlatú tehličku a ďalšie skvelé ceny.

Košická štvrť roky nemá obchod. Mesto parkovisko neobetuje

Samospráva tvrdí, že nechce prísť o parkovacie miesta a zaťažiť dopravu.

Nezaplatil peňažný trest, súd ho poslal za mreže

Košičan sa pri dopravnej kontrole vyhrážal policajtom.

Šedivý si nový formát exhibície užil

Košický obranca sa predstavili na exhibičnom All Star Cupe štyroch líg.

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Režisér filmu o Slovenských brancoch: Tí chlapci sú iní, ako si myslíme

Ukazuje, ako sa nebezpečná hra mení na politiku. Film o Slovensku je na Berlinale.

ŠPORT

Na olympiáde je jedinou Newyorčankou a reprezentuje Slovensko

Pri korčuľovaní o číslach nerozmýšľa.

Najčítanejšie na Košice Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 7. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 2. V Botanickej záhrade SPU otvorili jedinečnú výstavu orchideí
 3. Noc architektúry 2018
 4. V súťaži Záhrada, Park a Detail roka uspeli absolventi SPU
 5. Mieru spracovania odpadu zvyšujú automatizované linky
 6. Talent - vzdelanie - úspech
 7. Príbeh tradičného družstva - príbeh Iva Hlisnikovského
 8. Fasáda hotela Danube sa nekolauduje, investor predložil návrhy
 9. Európske univerzity a podnikatelia spoločne
 10. Billa pomáha slabozrakým a nevidiacim s nákupmi už aj v Nitre
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 26 748
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 18 461
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 14 464
 4. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 11 968
 5. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 5 771
 6. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk 5 217
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 4 523
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 504
 9. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 2 953
 10. Hektická Moskva, ktorá nikdy nespí 2 775

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop