Malé obchodíky so základnými potravinami známe ako večierky mesto znevýhodnilo oproti veľkým obchodom.
KOŠICE. Za nezmyselný, zbytočný a diskriminačný považujú prevádzkovatelia malých potravín nový predpis mesta Košice, ktorý im nedovoľuje po 20. hodine predávať alkohol.
Táto povinnosť im vyplýva zo všeobecne záväzného nariadenia o čistote a verejnom poriadku, ktorého zmeny v pondelok schválilo mestské zastupiteľstvo.
Norma v prvom rade zaviedla celodenný zákaz pitia liehu, piva a vína na všetkých otvorených verejných priestranstvách. Obmedzenie sa netýka letných terás, ani neplatí na podujatiach organizovaných mestom, mestskou časťou alebo akciách so súhlasom mesta.
Košice tým využili možnosť, ktorú samosprávam dala v apríli novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov.
Predložil ju košický primátor Richard Raši (Smer) spolu s troma ďalšími poslancami parlamentu. Dôvodom bolo, že Košice, podobne ako ďalšie mestá a obce, nemohli v medziach zákona zakázať verejné pitie celoplošne a nepretržite, ale len na určitých miestach a v určitom čase.
Sťažnosti na neporiadok
Okrem pitia na verejnosti ale Košice po novom regulujú aj predaj alkoholických nápojov „v potravinách typu večierok“.
Zakázaný je v celom meste od ôsmej večer do ôsmej rána. To platí aj pre ambulantný predaj, teda napríklad stánky s rýchlym občerstvením.
„Malo by sa predísť porušovaniu verejného poriadku, znečisťovaniu verejných priestranstiev a iným protispoločenským konaniam, ku ktorým dochádzalo v neskorších večerných hodinách práve v okolí večierok, kioskov a podobne,“ napísala v dôvodovej správe k nariadeniu Eva Ritóková z právneho oddelenia magistrátu.
„Máme veľké množstvo sťažností od občanov, že vo večierkach a diskontoch zakúpený alkohol ľudia vo večerných hodinách pijú priamo pred predajňou, robia tam neporiadok a zanechávajú tam fľaše na zemi,“ vysvetľoval Raši.
Na ostatné predajne potravín, vrátene diskontov, je nariadenie menej prísne.
Alkohol im nedovoľuje predávať od desiatej večer do šiestej ráno, aj to len tým, ktoré sa nachádzajú na Staničnom námestí a uliciach Starého Mesta.
Prevádzkovatelia večierok, ktorých oslovil Korzár, takýto rozdielny prístup pobúril. Otvorené majú zvyčajne do deviatej alebo desiatej večer a tvrdia, že práve pred zatvorením obchodu ľudia u nich nakupujú najviac.
Večierky: Pomáhajú veľkým
„Vracajú sa domov z práce alebo pribehnú kúpiť fľašu, keď im večer príde návšteva. Teraz nepôjdu ku mne ale oproti do supermarketu, ktorý nás už teraz konkurenčne ničí,“ hovorí Miroslav Horváth, majiteľ malého obchodu v bytovom dome na Sídlisku KVP.
Podobne zmýšľa aj predavačka v neďalekej večierke. „Veľké obchody nie a my áno? Takto nás chcú zlikvidovať?“ pýta sa a ukazuje na nápis, ktorý upozorňuje, že v v okolí jej predajne je konzumovať kúpený alkohol zakázané.
Žiadny zmysel v obmedzení nevidí ani Katarína Perunová, ktorá prevádzkuje stánok s hamburgermi na Moskovskej triede. Z alkoholu v ňom predáva len pivo.
„Ľudia si pôjdu kúpiť pitie do väčších potravín, ktoré sú otvorené do desiatej a aj tak si ho dajú vonku. Nič sa tým nevyrieši,“ hovorí.
Raši odporúča štandard
Nad reguláciou večierok sa pozastavil aj poslanec Jozef Figeľ (KDH). „Mám tomu rozumieť tak, že si v takom obchode nemôžem po ôsmej kúpiť pivo do tašky?“ pýtal sa na rokovaní zastupiteľstva.
Raši mu odpovedal, že ak potrebuje pivo, má si ho kúpiť do ôsmej alebo ísť do „štandardných“ potravín.
Za nedodržanie zákazu pitia na verejnosti je pokuta 33 eur. Zákon hovorí, že podnikateľ môže za porušenie mestského nariadenia dostať pokutu až 6638 eur.
Novelizované nariadenie o čistote a verejnom poriadku sa stane účinným po pätnástich dňoch od zverejnenia na úradnej tabuli mesta.
POZNÁMKA
Boj s alkoholom si odskáču malí
Každý, kto sa prešiel v piatok večer napríklad Dominikánskym námestím, musí uznať, že snaha mesta Košice riešiť popíjanie v uliciach je chvályhodná a potrebná.
Pri regulácii predaja alkoholu ale právnici magistrátu zašli priďaleko. Úlohou samosprávy určite nie je vstupovať do trhu spôsobom, že jednému z jeho účastníkov poskytnú výhodu oproti druhému.
K takejto deformácii podmienok konkurencie došlo, lebo podľa mestského nariadenia potraviny „typu večierok“ (kto určí, ktoré prevádzky nimi sú?) môžu v Košiciach predávať alkohol len do ôsmej večer, ale ostatné obchody nepretržite, s výnimkou centra a stanice, kde to majú dovolené do desiatej.
Aj keď Smer, ktorého ľudia vedú Košice, nie je práve zástancom otvoreného trhu, obmedzovanie drobných obchodníkov je nepochopiteľné aj v jeho prostredí, keď vidíme, aký význam pripisuje táto vláda obnoveniu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch.
Kým ministerstvo pôdohospodárstva sa vystatuje, že zabráni veľkým zahraničným obchodom, aby zneužívali svoje dominantné postavenie, v Košiciach prijímajú rozhodnutia, ktoré k nim presúvajú zákazníkov od miestnych živnostníkov.
Navyše nie je jasné, prečo, keď problémom je popíjanie a s tým spojený neporiadok a hluk pred večierkami, nestačí pre „ozdravenie a skultúrnenie spoločenského života“ pokutovať len konzumáciu alkoholu na verejnosti?
Určite nielen pre tieto otázky je nový prohibičný predpis Košíc zrelý na to, aby sa naň pozrel prokurátor.
Roman Rokytka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári