KOŠICE. Aj keď je úspešnosť pátrania po nezvestných zo strany polície vysoká, sú aj prípady, keď sa „utečenec“ vrátiť domov nechce. Hlavne v puberte takto niektorí opustia domov aj niekoľkokrát, pokúšajú sa vymaniť z prostredia, ktoré im robí starosti, láka ich partia, zážitky.
Polícia vlani pátrala po 204 nezvestných a 194 ľudí sa podarilo vypátrať.
„Máme 95,10–percentnú úspešnosť pátrania. Z vyše dvesto nezvestných tri štvrtiny tvorili pátrania po maloletých a mladistvých osobách. V štyroch prípadoch išlo o ľudí v dôchodkovom veku a vo štvrtine pátraní polícia hľadala dospelých,“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Približne dve tretiny nezvestných sú mladiství a maloletí na úteku.
Najčastejším dôvodom nezhody s rodičmi
Najčastejšie dôvody útekov z domu, podľa polície, tvoria spory s rodičmi, u útekov chovancov je to odpor voči nedobrovoľnému umiestneniu v detskom domove.
„Úteky chovancov smerujú prevažne do miesta trvalého pobytu. V mnohých prípadoch domácich útekov sa nezvestná osoba vráti v priebehu pár dní k rodičom sama.“
Momentálne polícia pátra po 23 nezvestných. Dôvody sú rôzne.
Istá tínedžerka napísala rodičom list, že ušla, lebo sa o ňu až prehnane zaujímajú. Vraj sa cítila ako zločinec a túži po slobode. V krátkom čase ju našli u kamarátky a vrátila sa domov.
Z domu ušla aj 15-ročná tínedžerka, problémom boli generačné nezhody, jej túžba po slobode. Pátrali po nej mesiac, našli ju až v Česku. Neskôr sa priznala, že nevidela iné riešenie. Nechcela sa vrátiť, vraj stretla ľudí, ktorí jej pomáhali. Keď ju našli, nechcela sa vrátiť. Stále mala pocit, že môže žiť bez školy a rodiny.
Psychologička: Niektorí sa radšej túlajú
Podľa psychologičky Evy Fazekašovej úteky detí v mladšom veku sú ojedinelé. Ide o jedincov s bujnou fantáziou, ktorí nezvažujú realitu.
„Nie je to cielené, skôr chcú zažiť dobrodružstvo. Zatúlajú sa, zabudnú, niečo ich upúta. Úlohu zohráva aj starší kamarát. Samozrejme dochádza aj k cieleným útekom, ako únikom pred trestom či zlou známkou. V rodine, kde je agresivita a rodičia si dieťa nevšímajú, môže byť útek výstrahou,“ vraví psychologička.
Mladí ľudia utekajú aj z rodín, kde sa rodičia rozvádzajú a utečú k druhému rodičovi. Nie vždy sú spokojné s tým, že ostali s mamou či otcom. V pubertálnom období dochádza k útekom pre stret generačných hodnôt, pod vplyvom partie, prípadne drogovej závislosti. Sú aj extrémy, keď dieťa ide na ulicu a radšej sa chce túlať. Chlapci majú väčšiu odvahu k útekom, ak dôjde k úteku dievčaťa, sú za tým vážnejšie problémy.
„K útekom dochádza hlavne u detí, kde je osobnostná patológia. Ak sa aj v dobrých rodinách nedostane pozornosť dieťaťu, hoc má hmotné zabezpečenie, utečie. Má peniaze, zláka ho nejaká skupina, ktorú finančne dotuje. Ale aj deti z jednoduchých pomerov utekajú, aj preto, že nemajú základné potreby, potravu či ošatenie.“
Ak sa „utečenec“ nájde, nie je vhodné trestať ho. „Rodič si musí potomka všímať. Vždy sú nejaké signály, spory, niečo sa dieťaťu vytýka. Akákoľvek zmena správania je varovaním. Väčšinou dopredu útek z domu avizuje, vyhráža sa ním, preto treba skúmať, čo je za tým. Ak už utečie a nájde sa, nikdy netrestať, skôr vysvetliť nebezpečenstvá a vyhľadať pomoc odborníka.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári