KOŠICE. Bývalý košický mestský poslanec a dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorý bol právoplatne odsúdený na päť rokov za korupciu, nenastúpil do väzenia.
František Olejník (63) koncom apríla neprišiel na zasadnutie Najvyššieho súdu, ktorý zamietol jeho odvolanie proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu.
Najvyšší súd mu preto nariadil nastúpiť do výkonu trestu. Olejník namiesto toho po mesiaci podal žiadosť o odklad.
„Dôvody uviedol zdravotné s tým, že bol hospitalizovaný. Celý spis aj so žiadosťou bol Špecializovanému trestnému súdu doručený minulý týždeň,“ povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.
Aké zdravotné problémy trápia Olejníka, nespresnila. Denníku Korzár sa s exposlancom nepodarilo spojiť.
Mal by byť v nemocnici
Advokát Jozef Olej, ktorý ho obhajoval v trestnom konaní, odkázal, že po právoplatnom rozsudku mu skončila plná moc na zastupovanie klienta.
„Preto neviem a nie som oprávnený podávať informácie o ďalšom postupe v jeho trestnej veci,“ uviedol.
Zákon hovorí, že odsúdený požiada súd o odklad výkonu trestu, keď ochorie na takú vážnu chorobu, že nie je spôsobilý nastúpiť do väzenia a je v ústavnej zdravotnej starostlivosti, čo znamená v nemocnici na lôžku.
Súd odklad povolí, ak Zbor väzenskej a justičnej stráže oznámi, že vo svojom zdravotníckom zariadení nemôže poskytnúť odsúdenému pri jeho diagnóze potrebnú starostlivosť. V prípade Olejníka poslal špecializovaný súd žiadosť o takéto vyjadrenie vo štvrtok minulý týždeň.
Vo väzení na Slovensku sú aj ťažko chorí, dokonca na osobitných oddeleniach trvalo ťažko zdravotne postihnutí.
Neberú len na prístrojoch
„V nemocnici pre odsúdených v Trenčíne sa v spolupráci s civilnými zdravotníckymi zariadeniami liečia napríklad niektoré onkologické ochorenia. Na jednotke intenzívnej starostlivosti vie zabezpečiť starostlivosť v prípadoch, ktoré vyžadujú nepretržitý monitoring vitálnych funkcií,“ hovorí námestník generálneho riaditeľa väzenského zboru Milan Ivan.
Podľa neho väzenská nemocnica nemá len pacientov, ktorých stav vyžaduje podporu životných funkcií prístrojmi.
Olejníka vlani v júli uznal špecializovaný súd vinným, že si v roku 2007 ako poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach (kandidoval za koalíciu Smer – Slobodné fórum – HZDS – SNS) nechal sľúbiť od podnikateľa Jozefa Maskaľa úplatok 340–tisíc korún.
Predaj domu na Hlavnej
Za to mal hlasovať za predaj nebytového priestoru a bytu na Hlavnej 33 Maskaľovi, ktorý ich mal od mesta v nájme, a zabezpečiť aj ďalšie hlasy svojho poslaneckého klubu. V marci 2008 zastupiteľstvo prevod nehnuteľnosti schválilo.
Maskaľ, Olejník, ako aj Marián Mrásko, cez ktorého podnikateľ sľúbil poslancovi úplatok, dostali podmienky. Olejníkovi ako jedinému musel špecializovaný súd zmeniť trest na nepodmienečný.
Nariadil mu to Najvyšší súd. Podľa neho konanie poslanca samosprávy treba posudzovať prísnejšie, lebo je verejným činiteľom. A to aj napriek tomu, že sám o sebe nemal právomoc rozhodnúť o predaji majetku, ktorý schvaľoval kolektívny orgán zastupiteľstva.
Podmienka iných neodstraší
„Vystupoval ako riadne zvolený poslanec. Práve preto sa na neho obrátili obžalovaní, aby pri hlasovaní presadil odpredaj majetku... pričom bol povinný obhajovať záujmy mesta a jeho obyvateľov,“ napísal v rozhodnutí z roku 2011 sudca Juraj Kliment.
Podľa neho mierny trest v prípade verejného činiteľa nezabezpečí prevýchovu páchateľa ani prevenciu, teda neodradí iných od páchania trestnej činnosti.
Hlavnými dôkazmi v kauze boli odposluchy telefonátov medzi obžalovanými.
Stíhaný bol aj mestský poslanec Peter Cengel (KDH), ktorý už dvakrát neschválený návrh na predaj Hlavnej 33 predložil na zasadnutie zastupiteľstva mimo programu priamo na rokovaní.
Podľa súdu sa však nedokázalo, že tak urobil po dohode s Maskaľom preto, aby poslanci nemali možnosť sa s materiálom oboznámiť, ako tvrdila obžaloba.
Jeho meno je v Gorile
Olejník bol v rokoch 2005 až 2009 aj krajským poslancom za koalíciu Smer – HZD.
Spomína sa tiež v údajnom spravodajskom spise Gorila. Podľa neho v roku 2006 telefonoval Zoltánovi Vargovi , majiteľovi bytu, v ktorom sa mal stretávať finančník z Penty s politikmi, a vybavoval u neho sponzoring konferencie o letiskách.
Dekanom zostal až do konca
Napriek trestnému stíhaniu riadil fakultu až do konca funkčného obdobia.
KOŠICE. František Olejník bol od roku 2005 dekanom Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Docent prírodných vied zostal vo funkcii aj po svojom obvinení políciou, po podaní obžaloby, dokonca aj po rozsudkoch súdov.
Podľa univerzity mu druhé štvorročné funkčné obdobie skončilo 30. apríla, päť dní po právoplatnom odsúdení. Ak by sa tak nestalo, podľa zákona by akademický senát fakulty musel dať rektorovi návrh na jeho odvolanie.
Ešte mesiac šéfom katedry
Ďalší mesiac zostal Olejník ako vedúci katedry aerodynamiky a simulácií zamestnancom vysokej školy.
Technická univerzita podľa jej kancelára Adriána Harčára s ním ukončila pracovný pomer 31. mája. Išlo o okamžité skončenie pracovného pomeru, ktoré Zákonník práce umožňuje pri zamestnancovi odsúdenom za úmyselný trestný čin.
„Nebolo mu vyplatené žiadne odstupné ani odchodné. Bola mu vyplatená alikvótna časť dovolenky a náhrada príjmu pri dočasnej práceneschopnosti,“ povedal Harčár.
Od prvého mája má letecká fakulta nového dekana. Po voľbách akademického senátu rektor do funkcie menoval profesora Františka Adamčíka.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári