Mestské časti by privítali viac aktivačných pracovníkov. Medzi nezamestnanými však záujem o to klesá. Nechce sa im.
KOŠICE. V mestských častiach Košíc dnes aktivačné práce vykonáva 139 uchádzačov o zamestnanie. Tieto práce sú pre nezamestnaných dobrovoľné, nie povinné. Dlhodobo nezamestnaných je pritom v Košiciach viac ako 5 600 (stav ku koncu apríla 2013).
Aktivační natierajú lavičky, ploty, upravujú zeleň, čistia chodníky, trávniky aj autobusové zastávky, udržiavajú ihriská, v zime posypujú cesty, na jar posyp zbierajú...
„Robíme všetko, čo treba. Aj keď prší alebo sneží. Už sme si zvykli,“ hovorí pani Gabriela, ktorá so skupinou piatich aktivačných natierala plot pred bytovkami na Mikovíniho ulici na Terase.
„Pred pár rokmi nás bolo ešte 100, teraz len tretina z toho. Práca nie je ťažká, najťažší je ten polrok čakania. Najprv môžem byť 18 mesiacov na aktivačných prácach, potom pol roka musím mať pauzu. Potom môžem ísť na malé obecné práce, najviac dvakrát po 9 mesiacov, zas pol roka nič a potom zas, ak budú chcieť, tak na malé obecné práce.“
Berú všetko, čo dávajú
Na malé obecné práce si však mestské časti pracovníkov vyberajú.
„Tých najšikovnejších z aktivačných prác. Pre nich sa nemení nič, lebo dostanú z úradu práce rovnaký príspevok. Pre nás je to však trocha menej výhodné, lebo už na nich nedostávame od úradu práce príspevok na pracovné náradie tak, ako to bolo pri aktivačných,“ vysvetľuje starostka Jazera Anna Jenčová (Smer).
„Teraz máme zhruba 20 aktivačných, do ďalších mesiacov sme si dali požiadavku na 35. Uvidíme, koľko z nich aj reálne dostaneme. Ale zo strany nezamestnaných tam veľký záujem o to nie je. Aj preto musíme brať všetkých, ktorých nám dajú.“
Jej slová potvrdzuje aj Margita Adamčíková, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Košice.
„Dopyt po aktivačných pracovníkoch je v mestských častiach vyšší ako ich ponuka. Mestské časti sa sťažujú na problémy s ich dochádzkou, nedodržiavanie bezpečnostných predpisov, dlhodobú PN počas aktivačných prác alebo nedodržiavanie pokynov zamestnanca, ktorý organizuje aktivačnú činnosť.“
O šiestej vstávať nechcú
Pani Gabriela si už aktivačné práce odpracovala. Teraz brigáduje v rámci menších obecných služieb. Za roky prác vonku už stihla vidieť množstvo spolupracovníkov.
„Nechce sa im. Keď mohli roky vyspávať do obeda a zrazu majú vstávať o šiestej, tak to vydržia tak dva dni. Na tretí neprídu a už sa neukážu. Niektorým je dlho robiť aj štyri hodiny denne. Ale ja sa im čudujem. Tých 60 eur by mi veľmi chýbalo.“
Aj keď si niektorí po rokoch nezamestnanosti ťažko osvojujú pracovnú disciplínu, výsledky za nimi ako za skupinou vidieť.
„S ich prácou sme spokojní, ale vzhľadom na ich prístup k práci je potrebné ich neustále kontrolovať a usmerňovať. Bez ich pomoci by vyzeralo sídlisko oveľa horšie,“ vraví Marta Ferencová, koordinátorka aktivačných prác zo sídliska Ťahanovce.
Aktivačné práce
Sú pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi
Pracovník ostáva v evidencii úradu práce
Pracovný čas je maximálne 20 hodín týždenne, usmerňuje ich pracovník miestneho úradu
Príspevok za aktivačné práce od úradu práce je 63,07 eura.
Pracovník môže byť na aktivačných prácach najviac 6 mesiacov s možnosťou opakovaného vykonávania najviac počas ďalších 12 mesiacov
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári