Chorvátsko je od včera riadnym členom Európskej únie.
KOŠICE. Obmedzenia pri preprave alkoholu a tabaku ostávajú v platnosti. Každá členská krajina má nastavené svoje pravidlá v oblasti spotrebných daní.
„Cez chorvátske hranice je možné si doviezť na osobnú spotrebu 200 cigariet, 50 cigár alebo 250 gramov tabaku, liter destilátu, dva litre likéru alebo šumivého vína,“ povedala nám hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková.
Dovolenkári sa nemusia obávať, že by im na hraniciach mohli colníci vziať potraviny či iný tovar živočíšneho pôvodu neobchodného charakteru.
Doteraz platilo, že jedna osoba z členskej krajiny Únie mohla do Chorvátska priviezť do 10 kg mäsa a mlieka, do 20 kg rýb, do 10 kg ostatných výrobkov, napr. medu.
Tieto obmedzenia odvčera končia, naďalej ale platí, že výrobky si ľudia môžu doviezť len na svoju osobnú spotrebu.
Koniec kontrol na hraniciach
„Colníci už nebudú cestujúcich na hraničných priechodoch kontrolovať. Colné kontroly v prípade podozrenia z pašovania však zostávajú. Kontroly môžu byť zamerané napríklad na zabránenie pašovania ohrozených druhov voľne žijúcich rastlín a živočíchov. Členstvo v Únii nič nemení na skutočnosti, že korytnačky, morské koníky či niektoré druhy orchideí musia zostať vo svojom prirodzenom prostredí,“ informujú colníci.
Dovolenkári, ktorí sa chystajú do Chorvátska aj so svojimi domácimi miláčikmi (psy, mačky, fretky), by mali vedieť, že každý musí mať pas spoločenského zvieraťa.
„V ňom musí byť uvedené, že zviera je zdravé, očkované proti besnote a nepochádza z oblasti s výskytom besnoty. Potvrdenie od veterinárneho lekára nemôže byť staršie viac ako tri dni.“
Vstup do EÚ
Čo sa zmenilo
do Chorvátska sa dá cestovať len na občiansky preukaz. Deti potrebujú vlastný pas. Krajina nevstúpila do
schengenského priestoru, hraničné kontroly zostávajú,
klesnúť by mali ceny za telefonovanie, esemesky a prenos dát, ktoré upravuje smernica Únie. Po prevolaní 50 eur dostanete upozornenie,
vďaka predpisom Únie sa posilní ochrana spotrebiteľa pri reklamáciách či meškaní spojov,
neodkladnú zdravotnú starostlivosť by mal dostať každý, kto má slovenský preukaz poistenca. To isté platí aj pre špecifickú starostlivosť o chronicky chorých, napríklad dialýzu,
v Chorvátsku môžu odteraz voľne pracovať či študovať občania iných krajín Únie, zjednoduší sa nákup nehnuteľností.
sme
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári